Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Koupelna dvakrát jinak

Očima designéra: Koupelna dvakrát jinak

02. 03. 2023, SCONTO Nábytek
Každý obytný prostor obsahuje v rámci své dispozice koupelnu. Jedná se o nedílnou složku bydlení, nezbytnou pro osobní hygienu. Sice se nezařazuje do hlavních obytných prostor, ale patří k nejpoužívanějším místnostem v domácnosti. V následujících řádcích se dozvíte, co by v ní nemělo chybět a jak ji můžete zařídit. Pro inspiraci jsme si pro vás připravili i ukázky.
Koupelna je prostor, ve kterém se pravidelně manipuluje s velkým množstvím vody. Proto je třeba, aby celková úprava a vybavení byly schopné zvládat „mokré“ podmínky. Je tedy ideální, když jsou podlaha a stěny až po strop obložené keramickým obkladem, který je schopen odolávat zatékání, vlhkosti, plísním a nečistotám. Výhodou je snadná údržba a zároveň dekorativní charakter obkladu.

Kromě umyvadla patří vana nebo sprcha k hlavním základním prvkům, které by koupelna měla obsahovat. Pokud to prostor dovoluje, je dobré mít obě varianty najednou. V případě, že se jedná o menší prostor, je potřeba si vybrat dle osobních preferencí, co je pro členy domácnosti výhodnější a praktičtější. Každý má přece jisté rituály – někdo upřednostňuje rychlou sprchu, jiný naopak dlouhé koupele ve vaně. Podobně je potřeba zvážit, jestli bude součástí koupelny i toaleta, případně bidet. Pokud je pro toto vybavení dostatečný prostor, určitě to má své výhody, lepším řešením je ale mít na toaletu z hygienických i praktických důvodů vyhrazenou samostatnou místnost. Pak se při používání toalety neobsazuje celý prostor koupelny, čímž je umožněn lineární chod domácnosti.

Kromě již zmiňovaných hlavních prvků, které by koupelna měla obsahovat, se v tomto prostoru mohou nacházet i pračky a sušičky. Pokud je možné tyto prvky umístit někde jinde v interiéru, je to určitě velká výhoda, jelikož koupelna bez takových spotřebičů působí čistě, uhlazeně a elegantně. Pokud ale interiér takovou variantu prostorově neumožňuje, doporučujeme „schovat“ elektronická zařízení do nábytku, resp. vestavěné skříně, kde nejsou vidět a nepůsobí rušivě.

Ukázky, jak zařídit koupelnu

Už je jasné, bez jakých hlavních prvků se koupelna neobejde. Kromě nich prostor samozřejmě z praktického i estetického hlediska dotváří také různý nábytek a doplňky. Ty mohou být v různém stylu, čímž koupelně dodáváme požadovaný ráz. Připravili jsme si pro vás ukázky, jak na koupelnu s luxusním a minimalistickým moderním stylem.

Výběr obkladu

Obklad je základ, který určuje styl koupelny. Volit dnes můžete mezi různými vzory a barvami, platí ale, že čím neutrálnější si vyberete, tím širší možnosti budete mít při výběru ostatního zařízení. Existují obklady vysloveně pasující k některému ze stylů bydlení, jiné se bez problémů uplatní ve všech. My jsme do ukázky vybrali obklady takových rozměrů, barev a textur, které jsou nejvíce aktuální a trendy. Navíc jsou neutrální a nadčasové.

Pokud toužíte po elegantní koupelně, vhodnou volbou je použití mramoru (resp. obkladu s mramorovým vzorem), ať už v bílém a šedém, nebo i v nějakém tmavším odstínu. Aby prostor nebyl fádní, je dobré zkombinovat vybraný obklad s obkladem v jiném odstínu nebo i úplně jiným dekorem. Jednak to může celý interiér zútulnit, jednak opticky rozbít prostor a vytvořit určité zóny. V naší ukázce jsme zkombinovali mramorový vzor s obkladem s dřevěným dekorem, kterým jsme vizuálně oddělili sprchový kout. Volili jsme velkoformátový obklad, který je kvůli menšímu počtu spár hezčí i praktičtější.
V případě, že před elegancí preferujete moderní minimalistický styl, může být vhodnou volbou obklad imitující beton, charakteristický svou surovostí a drsností. Šedý odstín je neutrální a nadčasový, materiál ale působí chladně, proto se ho doporučuje zkombinovat s doplňkovým obkladem. Stejně jako u elegantního stylu jsme použili obklad s dřevodekorem k vymezení sprchové zóny.

Výběr nábytku

Při výběru jednotlivých kusů zařízení je důležité si ujasnit, co vše v koupelně nezbytně potřebujete. Od toho se odvíjí počet a druh úložných skříněk. Styl je přirozeně záležitostí vkusu. Do naší ukázky jsme vybrali elegantní nábytek v dekoru dubu. Tento nábytek zútulní a oteplí navržené koupelny v obou variantách. Vysoká skříň se zrcadlem umožňuje část věcí skrýt za dvířka, část vystavit na otevřených policích. Zde mohou být umístěny i případné dekorace. Umyvadlová skříňka je ve stejném dekoru jako vysoká skříňka. Dodává se přímo s umyvadlem a disponuje dvěma plnohodnotnými zásuvkami.

Nezbytností každé koupelny je zrcadlo, které by se mělo nacházet přímo nad umyvadlem. Možností je klasické provedení, ale také zrcadlová skříňka. Ta je vynikající zejména v malých prostorách, jelikož poskytuje přídavné úložné místo. Bez ohledu na to, pro jaký typ zrcadla se rozhodnete, platí, že je třeba myslet i na dostatečné osvětlení zrcadla. Námi vybraná zrcadlová skříňka už je vybavena LED osvětlením, což je velkou výhodou.

Doplňky tvoří koupelnu

Doplňky v koupelnách jsou laděné podle obkladu. U elegantní mramorové koupelny jsou použité lesklé prvky, aby koupelna působila luxusně. U betonového obkladu jsou doplňky laděné do matných černých odstínů, kterým dává šedý obklad pěkně vyniknout. Praktickými kousky v koupelně jsou jistě různé věšáčky, držáky na ručníky nebo WC příslušenství.

Velice praktickým kouskem v obou případech koupelen je stojan, který slouží nejen k odkládání ručníků, ale také k jejich zavěšení nebo usušení. Stojan se svým černým provedením více hodí do šedé koupelny, nevylučuje se však ani použití v elegantnější, ve které je v jednom tónu s koberečkem na nohy. Kobereček nebo předložka je v koupelně velmi praktický doplněk, a to zejména tehdy, nemáte-li podlahové topení.
Kromě praktických doplňků myslete také na ty estetické. Pravdou je, že právě v tomto prostoru se na ně často zapomíná. Přitom ho dokážou velmi pěkně dotvořit. Využít můžete obrazy, květiny, ozdobné dózy, sochy, difuzéry atp. Samozřejmě, všechno s citem. Prostor musí působit čistě, ne přeplněně.
Dnes si můžeme vybírat z množství nábytků a doplňků určených do koupelen. Ty zohledňují jak rozdílné preference, tak různé potřeby uživatelů. Ujasněte si, co je pro vás důležité, a dbejte na detaily – tak se vám jistě podaří vytvořit si koupelnu podle představ.

Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Jak rozdělit místnost na ložnici a obývák

Pokud jdete zařizovat jednopokojový byt, stojíte před nemalou výzvou. Potřebujete vytvořit funkční plnohodnotný prostor, který je přitažlivý, pohodlný a zároveň vzdu…

Moderní ložnice – inspirace pro příjemné zařízení

Ložnice by měla být útulné místo k odpočinku a načerpání nové energie. Abychom se v ní cítili dobře, musí odrážet náš vkus. Zároveň je potřeba – zvláště v malých byt…