Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Obývací pokoj s dotekem průmyslového stylu

Očima designéra: Obývací pokoj s dotekem průmyslového stylu

19. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Ostrost, surovost a nedokončenost, ale zároveň interiér působící soudržně a útulně. Tím se vyznačuje průmyslový styl, známý také jako industriální. Zrodil se v prostorách, jako jsou továrny nebo sklady, které byly předělány na obytná místa. Podstatou je vzít něco starého, komerčního či recyklovatelného a vdechnout tomu nový život, případně i úplně jiný charakter. Jak zařídit obývací pokoj v průmyslovém stylu? Připravili jsme pro vás ukázku, kterou se můžete inspirovat.

Charakteristické prvky industriálního stylu

Cílem není zakrýt všechny nedokonalosti, které se v prostoru nacházejí. Právě naopak, je třeba odkrýt vše, co jde. Přiznané jsou cihly, omítky, potrubí nebo různé konstrukce. Čím více prostor odhaluje, tím kreativnější a zajímavější bude. Záměrem je se nevyhýbat interiéru působícímu nedokončeně, ale vytěžit z něj co nejvíce.

Bez čeho by průmyslový interiér nemohl fungovat? No přece bez cihel, dřeva, betonu a kovu. To jsou hlavní materiály a prvky, které nejen dotvářejí prostor, ale zároveň ho i zútulňují. Používají se na stěnách, na stropech a podlahách. Industriální styl dokazuje, že i těžko a chladně působící kov může v interiéru působit uhlazeně a něžně. Ať už se nachází v prostoru ve formě nosníků, sloupů, mohutných oken, nebo jiných opěrných prvků, důležitá je jeho kombinace s jinými materiály, díky kterým z něj získáváme úplně jiný pocit.

Průmyslový styl většinou upřednostňuje vintage nábytek, který působí staře, opotřebovaně a je doplněn o různé kovové prvky. Vítány jsou i přiznané spoje. Estetika je založena na minimalismu nebo recyklovatelnosti.

Základní barevná škála interiéru sestává z černé, šedé a hnědé. Ty bývají doplněny teplejšími zemitými přírodními odstíny, které zjemňují a dolaďují prostor.

Industriální styl v našem obýváku

Nejzákladnějším a nejpoužívanějším nábytkem každého obývacího pokoje je sedačka. Od té tedy přirozeně začneme naše zařizování. Navrhovaný interiér poskytuje rozměrově dostačující prostor k tomu, abychom si mohli dovolit sezení kombinované ze dvou velkých pohodlných pohovek. Tímto způsobem vytvoříme příjemnou odpočinkovou zónu. Odstínově jsme sáhli po teplé hnědé, kdo má ale chuť si zaexperimentovat, může zkusit například olivovou zelenou, která působí půvabným a velmi uklidňujícím dojmem.
Kromě sedačky se o pohodlí v obývacím prostoru může starat také doplňkové sezení, jako jsou křesla. Takový nábytek slouží k příležitostnému nebo krátkodobému odpočinku, přičemž sedačka slouží více k lenošení a dlouhodobějšímu trávení času před televizí. Křeslo s retro nádechem dobře zapadne do průmyslového stylu obývacího pokoje, přičemž nám vznikne pěkný čtecí koutek, který je umístěn v rohu u policového regálu. Ten nám poskytuje dostatek místa na věci, které chceme při čtení mít po ruce, ale i na dekorace pro dotvoření prostoru. Křeslo jsme kvůli oživení obývacího pokoje zvolili v odlišné barvě od sedačky.
V celém interiéru se používají stejné materiály i provedení nábytků. Černé kovové konstrukce, které jsou dominantou industriálu, jsou doladěny teplým dřevodekorem. V takovém designu se nese použitý drobný nábytek, jako je konferenční stolek, regál, komoda a květinový stojan. Rozměrově velký květinový stojan svým zajímavým konstrukčním řešením dotváří a zároveň vyplňuje vzniklý volný roh mezi pohovkami. Všechno spolu hezky ladí a navazuje na sebe.

Naproti sedačkám se nachází obývací stěna, která je o něco méně nápaditá než zbylý použitý nábytek. Je v minimalistickém stylu a v kombinaci s cihlovou stěnou dodává prostoru útulný, elegantní nádech. Samotný nevšední tvar skříňky ze sestavy je dostatečný k tomu, aby nábytek zaujal a upoutal pozornost.

Použité cihličky za televizní stěnou se opakují i za sezením. Přestože cihla působí spíše exteriérovým a chladnějším dojmem, do tohoto prostoru v industriálním duchu se přímo nabízí. Stylově taková stěna ladí s betonovou stěrkou, která je použita i na velkém dominantním krbu. Jedná se o snadno udržovatelné a čistitelné materiály.

Doplňky tvoří prostor

Elegance a zútulnění průmyslového prostoru lze dosáhnout správným osvětlením nebo nasvícením prostoru. V tomto obýváku hrají velkou roli zejména velká okna, přes která prochází dostatečné množství přirozeného světla.

Hlavní centrální svícení tvoří seskupení tří tvarově rozličných svítidel, které ale pocházejí z jedné série. Mají průmyslový design, jsou ale zjemněné žlutým sklem, které jim dodává elegantnější vzhled.

Doplňkové svícení se nachází ve stropě nad okny a za sedačkou na zdi. Slouží k vytvoření intimnější atmosféry ve večerních hodinách. Druhá doplňková svítilna je industriální stojací lampa u křesla. Zajímavým designovým kouskem, který poslouží zároveň jako dekorace, je stolní lampa na komodě vedle sedačky. Každé světlo vytváří pocit tepla a zvýrazňuje vybraný styl bydlení.
Ke změkčení celého prostoru jsou vhodné textilie. K sedačkám jsme umístili béžový koberec a ke křeslu kožešinu. Nejenže působí hřejivě a jsou příjemné pod nohama, ale zároveň nimi ohraničujeme obě relaxační zóny. K pohodlí při sezení a zútulnění či oživení obývacího pokoje přispějí i dekorační polštářky.
Celkově interiér působí útulně a z estetického hlediska není nutné, aby byly použity záclony nebo závěsy. I bez jejich použití prostor působí uceleně a teple. Máte-li ale kolem sebe hodně sousedů, resp. zvědavých očí, může být vhodným řešením použití vnějších nebo vnitřních žaluzií, které právě v tomto prostoru budou vypadat vkusně.

Chcete-li docílit čistého a svěžího vzhledu průmyslového prostoru, držte se čistých a rovných linií. Používejte přírodní barvy a odstíny a dekorujte květinami. Ty dají strohému a těžkému prostoru vzdušnost a přirozenost.

Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

Jste kreativní a nemáte rádi uhlazenost ani stereotyp? Rádi se lišíte od ostatních a neláká vás jít ruku v ruce s aktuálními trendy, ale přesto chcete, aby vaše bydl…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…