Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

04. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Jste kreativní a nemáte rádi uhlazenost ani stereotyp? Rádi se lišíte od ostatních a neláká vás jít ruku v ruce s aktuálními trendy, ale přesto chcete, aby vaše bydlení působilo útulně, harmonicky a stále svěže? Tak právě pro vás je tu eklektický styl. Je to bydlení plné prvků a nábytků, které mají svou duši, určitou osobnost a také zábavný a vizuální efekt, který nikdy neomrzí. Co dalšího je pro eklektický styl typické a jak si v něm zařídit obývací pokoj?

Znaky eklektického stylu

Hned na úvod je třeba uvést, že tento styl nemá vymezená přesná pravidla. Upřednostňují ho spíše ti, kterým se líbí několik stylů současně. Přestože spojuje různé vzory, vrstvy a materiály, v interiéru působí soudržně a harmonicky. I když se může zdát, že eklektický styl vytváří chaos, správným pracováním s texturami a barvami se dosáhne promyšleného a jemného zařízení interiéru. Eklektický styl je často nazýván také jako styl experimentu, který je zaměřen spíše na zábavu a hru, čímž designérovi umožňuje mít naprosto volnou ruku při jeho navrhování.

Základním znakem eklektického stylu je barevnost. Při zařizování se volí jeden až dva neutrální odstíny a k nim se doplňují dvě akcentové barvy, které se použijí na více prvcích v prostoru, čímž se vytvoří celkový barevný soulad interiéru.

Nečekaného narušení celého prostoru se docílí variabilní kombinací vzorů, které k sobě na první pohled nemusí vůbec ladit. Při výběru vzorů, ať už na stěny, nebo textilie, můžete být odvážní, neboť právě tím vytvoříte jedinečný pocit a efekt.

Pro eklektický styl je charakteristická i obrazová galerie na stěnách. Čím více obrazů s různými náměty, barvami a velikostmi se na stěnách použije, tím lépe. Právě takovým chaosem se vytvoří neodolatelný elegantní prvek v místnosti.

Jak obrazy, tak i nábytek v rámci jednoho prostoru bývají v různých stylech. Klidně zde zkombinujte koupený nábytek se zděděným vzácným kouskem, který neladí ani stylem, ani barevností k nábytku, který již máte. Různorodost a odlišnost nábytků v tomto případě vůbec nevadí. Naopak, je naprosto vítaná. A to se týká i dekorací a doplňků, s kterými se rozhodně nemusíte krotit.

Pokud vás oslovil eklektický styl, nabízíme vám pro inspiraci ukázku, jak si v tomto duchu zařídit obývací pokoj.

Ukázka, jak na obývací pokoj v eklektickém stylu

Na stěny a vybrané detaily jsme jako základ použili neutrální barvy – bílou a béžovou. K nim jsme pro vytvoření ideálního akcentu vybrali modrou a zelenou, které se objevují většinou na sedacím nábytku a jemných doplňcích. Akcentové barvy jsme ještě v menším množství doplnili výraznou červenou a žlutou. Barevností se vytvořil estetický soulad a propojily se jednotlivé prvky, které k sobě na první pohled neladí. Modrá sedačka a zelená křesla jsou svou barevností nejzajímavějšími prvky v celém prostoru.
K rozbití celkové barevnosti nám posloužily různé vzory a tvary. Na jedné straně stojí ladné, měkké, oblé linie sedacího nábytku, zlatého elegantního lustru a nástěnných ozdobných lišt, na druhé jako protiklad hranatý nábytek. Ten reprezentuje například skříňka pod televizi a komoda na černých nožičkách, které mají zajímavé otevírání dvířek posuvem.

Do ukázky jsme použili konferenční stolek ve dvou různých designových provedeních. Stolek se zlatou konstrukcí má elegantní nádech a jistým způsobem ladí k luxusnímu lustru. Stolek s černou konstrukcí má nádech průmyslového stylu a ladí k nožičkám komod a různých doplňků. Kromě zajímavého vzhledu je také praktický, jelikož se jeho jednotlivé části do sebe dají zasunout, čímž poskytuje flexibilitu v uspořádání podle aktuální potřeby použití. Jak se říká, úložného nábytku není nikdy dost. Proto jsme vedle sedačky umístili elegantní komodu s bílými dvířky, na kterou se vejde spousta dekoračních předmětů, ale i nápaditá lampa na čtení nebo dotváření příjemné večerní atmosféry.
Nástěnné lišty jsme využili k rozbití plochy stěn a pomocí nich jsme také vytvořili několik obrazových galerií, které zútulní prostor a zároveň přímo navážou na celkový domnělý chaos či maximalismus. Pokud je na stěnách dostatečný prostor, v takovém případě jsou výbornou volbou i police – čím zajímavější a kreativnější, tím lépe. Policemi dokážeme vytvořit pěknou a zajímavou kompozici, kterou můžete vidět v ukázce vedle televizoru. Výbornou volbou jsou i květiny, vzhledem k tomu, že k eklektickému stylu patří i používání zeleně.
V eklektickém prostoru je velmi důležité dbát na výběr doplňků. Záměrně jsme vybrali luxusní koberec s perským vzorem, který svým vzhledem ihned upoutá pozornost. Sedačku a křesla jsme dozdobili polštářky různých vzorů i barev a kožešinami. Na zútulnění prostoru jsme přidali záclonu a závěsy v neutrálních barvách. Jako dekorace jsme použili různorodé sošky, svícny, vázy či závěsné police na květiny.
Tak co? Oslovil vás život mezi takovou barevnou a vzorovou různorodostí? Pokud ano, tak směle do zařizování. Nedržte se při zemi, dovolte své fantazii, ať se přetaví do reality.

Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
 
 
Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…