Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Očima designéra: Praktická a harmonická předsíň

Očima designéra: Praktická a harmonická předsíň

19. 01. 2023, SCONTO Nábytek
Předsíň je vstupní branou do našich domovů. Vypovídá o charakteru obyvatel i celého interiéru. Měla by být zařízena co nejpraktičtěji, zároveň ale stylově, abychom se hned po příchodu domů cítili příjemně a komfortně. Jak toho docílit? Co by v ní určitě nemělo chybět? Připravili jsme si pro vás ukázku, jak při zařizování můžete postupovat.
Předsíň obvykle není prostorově rozlehlá, a právě proto může obyvatele při zařizování dost potrápit. Situaci často komplikuje i několik dveří nebo celkové členění prostoru, do kterého se obtížně zakomponovávají potřebné nábytky. Za každých okolností by měla odrážet životní styl majitele – jeho zvyklosti při odchodu z domu nebo bytu a příchodu zpět.

Existuje spousta možností k zařízení prostoru předsíně. V naší malé ukázce jsme se zaměřili na to, aby na jedné straně obsahovala nezbytné prvky, na druhé spolu vše důkladně ladilo, a abychom vytvořili funkční, ale i harmonický prostor. Jedná se přitom o větší prostor, ale vybrané tipy můžete aplikovat i v menších dispozicích.

Základní vybavení předsíně

Samozřejmostí každé předsíně je nábytek na odkládání svrchního oblečení, jako jsou bundy a kabáty. Základem proto bývá samostatně stojící věšák, panel nebo předsíňová stěna. Kromě toho sem neodmyslitelně patří botník, a pokud to předsíň prostorově umožňuje, je vhodné zde umístit i samostatné sezení, jelikož někdy je při obouvání bot lepší se posadit a dopřát si pohodlí a komfort. Uvítají to zejména starší obyvatelé domácnosti nebo návštěvníci, kteří mají již při obouvání bot problém. Pořídit si můžete elegantní a pohodlné čalouněné sezení, nebo praktickou subtilnější lavici, která může mít také zabudovaný prostor pro odkládání obuvi.

Pokud nemáte dostatek prostoru pro všechny uvedené prvky, případně se snažíte minimalizovat počet prvků v předsíni, skvělou volbou může být věšáková stěna kombinovaná s odkládacím prostorem pro boty a lavicí. Do naší ukázky jsme vybrali předsíňovou sestavu Tero v industriálním stylu, která představuje právě takový multifunkční prvek. Kromě toho, že je praktická, reprezentuje také moderní kousek nábytku, který díky otevřené konstrukci dodává předsíni vzdušný ráz a opticky ji nezmenšuje.
Taková věšáková sestava přirozeně poskytuje jen dost omezené odkládací místo. Pokud to tedy dispozice předsíně dovoluje, je vhodné ji doplnit o šatní nebo předsíňovou skříň, případně jiný úložný prostor, který je uzavřen a skrývá potřebné věci před zraky návštěvníků. Tento druh nábytku slouží hlavně na oblečení a obuv, které se aktuálně nenosí, může ale sloužit i na odkládání kabelek, tašek nebo různých domácích potřeb. Do našeho interiéru jsme vybrali skříň, která má pěkné antracitové prvky kombinované s dřevodekorem a ladí s věšákovou sestavou v industriálním stylu. Sáhli jsme po modelu s posuvnými dveřmi, které jsou do menších prostor praktičtější.

Doplňky (nejen) pro zatraktivnění prostoru

Použitá skříň neobsahuje žádné zrcadlo, které každopádně patří k základnímu vybavení předsíně, jelikož si těsně před odchodem z domu kontrolujeme svůj outfit. Proto jsme do předsíně zvolili větší závěsný model, který zároveň opticky prosvětluje, provzdušňuje a zvětšuje prostor. Vzhledem k tomu, že celý interiér předsíně se nese v industriálním podtónu, i výběr zrcadla byl zaměřený na podobný styl. Zrcadlo v kovovém rámu s policí na odkládání drobností je praktickým a zároveň pěkným designovým kouskem, který předsíni dodává šmrnc.

Důležitou roli v prostoru předsíně hrají také nábytkové doplňky, jako jsou například nástěnné police, které jsou v jednom designu a stylu se zrcadlem. Takové police jsou sice jen malý prvek v prostoru, ale zároveň ho dotvářejí a zútulňují. Slouží jako pomocník k odkládání drobností, jako jsou například klíče nebo sluneční brýle, ale také k umístění dekorací. K dotvoření prostoru jsme využili také zajímavý a zároveň elegantní designový stojan na deštníky. Jde nejen o užitečný doplněk, ale také tematickou dekoraci prostoru.

Hranaté industriální prvky použité na nábytku a doplňcích jsme vizuálně narušili svítidly, která jsou sice také v černých odstínech, ale jejich organické tvary celý prostor zjemní. O celkové zútulnění a oteplení prostoru se stará použitý kulatý koberec, který zároveň pečuje o to, abychom při přezouvání stáli na teplém podkladu.

Barevné variace

Je všeobecně známo, že barevnost jako taková dává každému prostoru určitý charakter. I malou změnou barvy stěn umíme navodit novou a jinou atmosféru. Pokud chceme, aby prostor působil duší i vzhledem industriálně, tak se toho určitě docílí použitím antracitové barvy na stěny. Pokud naopak preferujeme jemnější a vzdušnější prostory, doporučuje se volit spíše světlý nebo bílý odstín. Při výběru konkrétního odstínu přitom vemte v potaz nejen osobní preference, ale také světelné podmínky místa.
Každá předsíň by kvůli komfortu měla obsahovat alespoň základní zařizovací prvky. Určitě ale nepodceňte ani výběr doplňků, které z ní udělají útulné a trendy místo. I drobnostmi, jako jsou květiny, obrázky, sošky nebo vonné difuzéry, které navíc vítají návštěvníky příjemnou vůní, můžete změnit atmosféru tohoto frekventovaného místa k nepoznání.
Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…