Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Očima designéra: Praktická a harmonická předsíň

Očima designéra: Praktická a harmonická předsíň

19. 01. 2023, SCONTO Nábytek
Předsíň je vstupní branou do našich domovů. Vypovídá o charakteru obyvatel i celého interiéru. Měla by být zařízena co nejpraktičtěji, zároveň ale stylově, abychom se hned po příchodu domů cítili příjemně a komfortně. Jak toho docílit? Co by v ní určitě nemělo chybět? Připravili jsme si pro vás ukázku, jak při zařizování můžete postupovat.
Předsíň obvykle není prostorově rozlehlá, a právě proto může obyvatele při zařizování dost potrápit. Situaci často komplikuje i několik dveří nebo celkové členění prostoru, do kterého se obtížně zakomponovávají potřebné nábytky. Za každých okolností by měla odrážet životní styl majitele – jeho zvyklosti při odchodu z domu nebo bytu a příchodu zpět.

Existuje spousta možností k zařízení prostoru předsíně. V naší malé ukázce jsme se zaměřili na to, aby na jedné straně obsahovala nezbytné prvky, na druhé spolu vše důkladně ladilo, a abychom vytvořili funkční, ale i harmonický prostor. Jedná se přitom o větší prostor, ale vybrané tipy můžete aplikovat i v menších dispozicích.

Základní vybavení předsíně

Samozřejmostí každé předsíně je nábytek na odkládání svrchního oblečení, jako jsou bundy a kabáty. Základem proto bývá samostatně stojící věšák, panel nebo předsíňová stěna. Kromě toho sem neodmyslitelně patří botník, a pokud to předsíň prostorově umožňuje, je vhodné zde umístit i samostatné sezení, jelikož někdy je při obouvání bot lepší se posadit a dopřát si pohodlí a komfort. Uvítají to zejména starší obyvatelé domácnosti nebo návštěvníci, kteří mají již při obouvání bot problém. Pořídit si můžete elegantní a pohodlné čalouněné sezení, nebo praktickou subtilnější lavici, která může mít také zabudovaný prostor pro odkládání obuvi.

Pokud nemáte dostatek prostoru pro všechny uvedené prvky, případně se snažíte minimalizovat počet prvků v předsíni, skvělou volbou může být věšáková stěna kombinovaná s odkládacím prostorem pro boty a lavicí. Do naší ukázky jsme vybrali předsíňovou sestavu Tero v industriálním stylu, která představuje právě takový multifunkční prvek. Kromě toho, že je praktická, reprezentuje také moderní kousek nábytku, který díky otevřené konstrukci dodává předsíni vzdušný ráz a opticky ji nezmenšuje.
Taková věšáková sestava přirozeně poskytuje jen dost omezené odkládací místo. Pokud to tedy dispozice předsíně dovoluje, je vhodné ji doplnit o šatní nebo předsíňovou skříň, případně jiný úložný prostor, který je uzavřen a skrývá potřebné věci před zraky návštěvníků. Tento druh nábytku slouží hlavně na oblečení a obuv, které se aktuálně nenosí, může ale sloužit i na odkládání kabelek, tašek nebo různých domácích potřeb. Do našeho interiéru jsme vybrali skříň, která má pěkné antracitové prvky kombinované s dřevodekorem a ladí s věšákovou sestavou v industriálním stylu. Sáhli jsme po modelu s posuvnými dveřmi, které jsou do menších prostor praktičtější.

Doplňky (nejen) pro zatraktivnění prostoru

Použitá skříň neobsahuje žádné zrcadlo, které každopádně patří k základnímu vybavení předsíně, jelikož si těsně před odchodem z domu kontrolujeme svůj outfit. Proto jsme do předsíně zvolili větší závěsný model, který zároveň opticky prosvětluje, provzdušňuje a zvětšuje prostor. Vzhledem k tomu, že celý interiér předsíně se nese v industriálním podtónu, i výběr zrcadla byl zaměřený na podobný styl. Zrcadlo v kovovém rámu s policí na odkládání drobností je praktickým a zároveň pěkným designovým kouskem, který předsíni dodává šmrnc.

Důležitou roli v prostoru předsíně hrají také nábytkové doplňky, jako jsou například nástěnné police, které jsou v jednom designu a stylu se zrcadlem. Takové police jsou sice jen malý prvek v prostoru, ale zároveň ho dotvářejí a zútulňují. Slouží jako pomocník k odkládání drobností, jako jsou například klíče nebo sluneční brýle, ale také k umístění dekorací. K dotvoření prostoru jsme využili také zajímavý a zároveň elegantní designový stojan na deštníky. Jde nejen o užitečný doplněk, ale také tematickou dekoraci prostoru.

Hranaté industriální prvky použité na nábytku a doplňcích jsme vizuálně narušili svítidly, která jsou sice také v černých odstínech, ale jejich organické tvary celý prostor zjemní. O celkové zútulnění a oteplení prostoru se stará použitý kulatý koberec, který zároveň pečuje o to, abychom při přezouvání stáli na teplém podkladu.

Barevné variace

Je všeobecně známo, že barevnost jako taková dává každému prostoru určitý charakter. I malou změnou barvy stěn umíme navodit novou a jinou atmosféru. Pokud chceme, aby prostor působil duší i vzhledem industriálně, tak se toho určitě docílí použitím antracitové barvy na stěny. Pokud naopak preferujeme jemnější a vzdušnější prostory, doporučuje se volit spíše světlý nebo bílý odstín. Při výběru konkrétního odstínu přitom vemte v potaz nejen osobní preference, ale také světelné podmínky místa.
Každá předsíň by kvůli komfortu měla obsahovat alespoň základní zařizovací prvky. Určitě ale nepodceňte ani výběr doplňků, které z ní udělají útulné a trendy místo. I drobnostmi, jako jsou květiny, obrázky, sošky nebo vonné difuzéry, které navíc vítají návštěvníky příjemnou vůní, můžete změnit atmosféru tohoto frekventovaného místa k nepoznání.
Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…