Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Pořídit si do jídelny obdélníkový, čtvercový, nebo kulatý stůl?

Pořídit si do jídelny obdélníkový, čtvercový, nebo kulatý stůl?

14. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Rozhodování o tvaru stolu je otázkou mnoha proměnných. Kdy je lepší sáhnout po kulatém a kdy po čtvercovém jídelním stole? V úvahu vezměte velikost jídelny, počet strávníků, ale také třeba to, jakým činnostem se u stolu věnujete. Nepíšete u něj třeba i domácí úkoly, nehrajete u něj deskové hry, nevěnujete se u něj výtvarnému tvoření?

Nezapomeňte kvůli tvaru na správné rozměry

Tvar jídelního stolu ve velké míře souvisí s designem. Jenže k čemu vám bude vymazlený design, když se u stolu pohodlně neusadíte? Proto byste měli vědět, kolik osob bude u jídelního stolu pravidelně sedávat a kolik potřebují prostoru, aby se cítily pohodlně.
 
  • Prostor pro jednu osobu – každý sedící by měl mít k dispozici alespoň 60 cm na šířku a 40 cm do hloubky.
  • Výška stolu – standardní výška stolu se pohybuje kolem 75 cm.
  • Prostor mezi sedákem a deskou stolu – aby se vám u stolu sedělo pohodlně, měli byste mít mezi sedákem židle a spodní stranou desky stolu alespoň 25–30 cm volného prostoru. Koleny se nesmíte dotýkat jídelní desky.
  • Místo pro odsunutí židlí – abyste se mohli pohodlně posadit nebo vstát od stolu, mělo by být kolem stolu alespoň 80 cm volného místa.
Jestliže celoročně sedíte u stolu například jen ve čtyřech, ale čas od času pořádáte obědy nebo večeře pro přátele, sáhněte po rozkládacím stole. Díky rozložení získáte místo minimálně pro další dva sedící.

Jak zjistíte, že se stůl do místnosti vejde?

Nejen při nákupu platí pořekadlo: dvakrát měř, jednou řež. Přestože jste si místnost perfektně změřili a znáte i rozměry stolu, raději si jeho kompatibilitu s jídelnou či jídelní částí ověřte i prakticky. Jak na to?

V prostoru ho vyznačte. Pro označení vám bude stačit papírová lepicí páska, knihy, sklenice nebo třeba provázek. Vyzkoušet můžete i prostěradlo složené do rozměrů, které odpovídají velikosti stolu. Tímto způsobem si na milimetr přesně představíte, kolik prostoru stůl opravdu zabere. Navíc si můžete změřit i vzdálenost od stěny kvůli pohodlnému průchodu kolem stolu.

Vše, co potřebujete vědět o kulatém a čtvercovém jídelním stole

Tvar jídelního stolu vybírejte nejen podle počtu konzumentů, ale také podle velikosti jídelny. Stůl do komornějších jídelen by měl být spíše kulatý nebo čtvercový, do rozlehlejších jídelen bez ostychu postavte obdélníkový stůl.

Obdélníkové jídelní stoly

Tvar obdélníku je u jídelních stolů nejběžnější. Je dlouhý a úzký, takže je perfektní volbou pro větší domácnosti nebo do jídelen, ve kterých není nouze o prostor.

Mezi jeho výhody patří jednoduché a moderní linie. Posadíte kolem něj větší počet osob. Pokud si ho pořídíte do menší jídelny, můžete ho kratší nebo delší stranou přisunout ke stěně. Musíte ale počítat s tím, že přijdete o místa k sezení. Na druhou stranu, v případě potřeby ho snadno přenesete do prostoru a využijete všechna místa. Jestliže šetříte místem, doplňte obdélníkový jídelní stůl o lavici, kterou jednoduše zasunete pod stůl, aby nepřekážela.

Jídelní stůl obdélníkového tvaru vybírejte podle počtu osob:
 
  • 4 osoby – minimální rozměry 120 x 80 cm, komfortní rozměry 160 x 90 cm.
  • 6 osob – pokud budou 4 osoby sedět naproti sobě a 2 v čele, ideální rozměr je alespoň 140 x 90 cm. V případě, že strávníci nesedí v čele, ale jen naproti sobě, je minimální velikost stolu 160 x 90 cm.

Čtvercové jídelní stoly

Jídelní stůl ve tvaru čtverce je jako dělaný do malých jídelen nebo pro menší počet strávníků. Nejlépe si rozumí se čtvercovou místností.

Stejně jako obdélníkové mají i čtvercové stoly jednoduché a čisté linie, ale působí intimnějším dojmem. Jsou ideální pro 2 až 4 strávníky. Pokud nevyužijete všechna místa a potřebujete šetřit prostorem, jednoduše jej přisunete ke stěně. Pro dvě osoby je optimální čtvercový stůl o rozměrech 80 x 80 cm.

Kulatý jídelní stůl

Kulatý stůl je stejně jako ten čtvercový skvělým řešením do malé jídelny. Skvěle se bude vyjímat i v pokoji se čtvercovým půdorysem. Hodí se zejména pro hoštění menšího počtu lidí.

Kruhový tvar nenuceně vytváří pocit intimity. Navíc povzbuzuje všechny hodovníky ke konverzaci. Díky svému tvaru si všichni povídají jako jedna skupina. Konverzaci neudržujete jen s tím, koho máte po pravé a levé straně či naproti. Výhodou je, že za kulatým stolem jsou si všichni rovni, protože nikdo nesedí v čele. Oblé hrany jsou bezpečné, a tak se kulaté stoly těší oblibě u rodin s malými dětmi.

Jestliže chcete udržet útulnější atmosféru, chtějte kulatý stůl pro 4 až 6 osob. Pokud pořídíte velký kulatý stůl pro větší počet osob, vytratí se ona komornější atmosféra a hrozí, že si nepopovídáte s osobami sedícími naproti.
 
  • Rozměry kulatého jídelního stolu pro 4 až 6 osob – minimální rozměr je 120 cm, komfortní 150 cm.
  • Rozměry kulatého jídelního stolu pro 6 až 8 osob – minimální rozměr je 150 cm a komfortní zhruba 180 cm.
Z hlediska pohodlí se doporučuje sáhnout po kulatém stolu se středovou podnoží. Každý ze sedících bude mít dostatek prostoru pro své nohy.

Stoly s kulatou jídelní deskou ocení rodiny, které rády hrají deskové hry. Každý z hráčů má totiž stejně daleko do středu, takže není nikdo, kdo by nedosáhl. Za zmínku stojí i dojem, který kulatý stůl vyvolává. Je neformální. Neexistuje u něj žádná „hlava stolu“, a tak máte větší pocit rovnosti.

 

Oválný jídelní stůl

Je dobrým kompromisem mezi obdélníkovým a kulatým stolem. Snoubí to nejlepší z obou. Díky protáhlému tvaru zabírá méně místa, což je přednost obdélníkového stolu. Zaoblenými hranami do místnosti vnáší pocit intimity a útulnosti, což jinak dělá stůl kulatý. Stůl oválného tvaru dokáže rozbít hranaté linie a zjemnit geometrické schéma jednoduchých moderních místností.
Při výběru tvaru stolu nepřemýšlejte jen na designem, ale také nad praktičností. Nezapomeňte zohlednit, kolik strávníků bude u stolu sedět a jak velká je vaše jídelna.

Shrnutí: Orientační rozměry jídelních stolů pro 4 až 10 osob

Čtěte také

Ukázat další články

Typy postelí: z jakých máte na výběr?

Dobrá pohodlná postel je k nezaplacení. Každý den v ní strávíme alespoň šest až osm hodin, což není zanedbatelný čas. Kvalitní spánek totiž člověku dává energii do n…

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …