Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce

Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce

08. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Při zařizování interiéru myslíme v první řadě na nejnutnější a zpravidla velké kusy nábytku, jako jsou například sedací soupravy a obývací sestavy. Další zařízení se může zdát jako méně důležité, ale není tomu tak. Právě tyto doplňkové kousky dodají každému prostoru tu správnou jiskru a náš dům přeměňují na útulný domov. Kromě toho, že lahodí oku, často přinášejí také praktický rozměr. Mezi ně patří i přístavné, resp. příruční stolky. Z jakých máte na výběr, kam se hodí, jak s nimi pracovat v prostoru?

Správná výška příručních stolků

Jedním z důležitých aspektů, kterých je potřeba si při výběru přístavného stolku všímat, je jeho výška. Předměty na něm položené by totiž měly být snadno a pohodlně dostupné. Jak si poradit s výběrem té správné výšky? Je to poměrně jednoduché – stačí změřit výšku opěrky na ruce, kterou máte na sedačce nebo na příslušejícím křesle, a stolek si vybrat v podobné výšce, případně o kousek vyšší. Pokud ho vhodně umístíte, dosáhnout na předměty na něm položené bude hračka.
Pokud má stolek sloužit jen k odkládání dekorací, jeho výška není z praktického hlediska důležitá a je třeba se zaměřit hlavně na estetické hledisko – někde lépe vyniknou vyšší, jinde zase nižší stolky.
Stojí za pozornost

Podle toho, jak chcete stolek využívat, zvažte také velikost odkládacího prostoru. Důležitá je i stabilita, která je závislá především na provedení podnože a váhy stolku. Hlavně stolky umístěné v prostoru, například místo konferenčního stolku, by měly snést alespoň případný lehčí náraz.

Nemusí být všechny stejné

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že veškerý nábytek v domácnosti nebo místnosti musí být stejný, aby ladil. Zvyk je železná košile, proto si často pořizujeme nábytkové sestavy a jsme nešťastní, když se v sestavě nenachází nějaký z kousků, které požadujeme. Zkuste se vymanit zpod tohoto pravidla a možná budete překvapení, jak krásně do sebe zapadnou kusy nábytku, které jsou na první pohled naprosto nesourodé.

Pokud ve vašem interiéru převládá hranatý nábytek, zkuste vsadit na kulatý, elipsovitý, případně atypický tvar přístavného stolku, a doplnit ho dalším, opět úplně jiným stolkem. Pokud zvládnete barevnou kombinatoriku a vhodně spolu zkombinujete materiály, rozličné tvary a designy, odkládací stolky mohou místnost nádherně oživit.
Pokud přece jen chcete zachovat tvarovou integritu, pak si vyberte soupravu příručních stolků, díky které získáte hned několik kusů nábytku ve stejném designu, ale v různých velikostech či výškách. Takové stolky ze soupravy můžete následně krásně rozmístit a využít pro různé účely – jeden stolek najde své místo u sedačky na dekorace nebo hrnek kávy, druhý půjde do rohu místnosti pod květináč a třetí může být designovou ozdobou vašeho čtenářského koutku.
Tip pro vás: Variabilní stolky

Existují také stolky, které mají více možností přistavení. Můžete je použít ve vertikální i horizontální poloze, jak vám to vyhovuje víc.
Zakomponovat stolek do obývacího pokoje tak, abyste dosáhli určité harmonie, lze i jeho sladěním s konferenčním stolkem. Může se jednat o modely z jedné série, případně stejné barvy, materiálu a celkově stylu.

Různé designy, materiály a využití

Příruční stolky se vyrábějí z masivu, dřevěných materiálů, skla, kovů, keramiky a jejich kombinací. Vizuální působení těchto materiálů spolu s designovou rozmanitostí umožňují pořídit stolek přesně podle toho, v jakém stylu je laděn interiér. Dostupné jsou minimalistické modely, stolky s venkovským, retro, glamour či průmyslovým nádechem a podobně.

Při výběru je ale třeba hledět i na účel použití a místnost, do které budou stolky zakomponovány. Přestože se nacházejí zejména v obývacích pokojích, své praktické využití najdou i v ložnicích (například i místo klasických nočních stolků), v dětských pokojích, na chodbách, nebo dokonce v kuchyni a koupelně. Zohledňujte tedy i podmínky dané místnosti a dle toho volte materiál i provedení.
Tip pro vás: Přístavné stolky na kolečkách

Přestože odkládací stolky obvykle moc neváží, manipulace s nimi může být ještě snazší díky kolečkům. Na základě účelu používání zvažte, zda pro vás právě takové modely nebudou praktičtější.
Do dětského pokoje si vybíráme raději modely bez ostrých hran, do koupelny materiály, které odolávají vlhkosti, do kuchyně zase materiály, které jsou snadno čistitelné a podobně. Povrch příručního stolku musí odpovídat jeho využití – pokud na něj chceme umístit květ nebo ho používat k odkládání nápojů a občerstvení, dbáme na to, aby byl jeho povrch co nejméně pórovitý, dostatečně odolný a snadno udržovatelný. V takovém případě jsou vhodné například stolky se skleněnou odkládací plochou. Má-li sloužit k ukládání drobností, hodí se nám stolek se zásuvkou. Při výběru tedy určitě myslete na to, kde a k jakému účelu budete příruční stolek využívat.
Tip pro vás: Konzolové stolky

Krásným a praktickým doplňkem do domácností jsou také konzolové stolky. Jelikož obvykle nemají velkou hloubku, skvěle poslouží zejména u stěn, kde není dostatek prostoru pro robustnější nábytek.
V každém případě vám pestrá paleta nabízených stolků dnes již umožňuje vybrat přesně takový, který lahodí nejen vašim očím, ale také vašim požadavkům. Nebojte se experimentovat – právě přístavný stolek je tím kusem nábytku, jehož prostřednictvím můžete dodat každé místnosti originální ráz.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…