Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce

Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce

21. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Při zařizování interiéru myslíme v první řadě na nejnutnější a zpravidla velké kusy nábytku, jako jsou například sedací soupravy, ložnicové nebo obývací sestavy. Ostatní kusy nábytku se tedy mohou jevit jako méně důležité, ale není tomu tak. Právě tyto doplňkové kousky dodají každému prostoru tu správnou jiskru a náš dům proměňují na útulný domov. Kromě toho, že lahodí našim očím, zpravidla přinášejí i praktický rozměr. Patří mezi ně i populární přístavné stolky, které se vyrábějí v různých velikostech, materiálových provedeních, designech a barvách. Jak vybrat ten správný příruční stolek pro váš prostor?

SPRÁVNÁ VÝŠKA

Jedním z důležitých aspektů, kterých je potřeba si všímat při výběru přístavného stolku, je jeho výška. Jelikož předpokládáme, že přístavný neboli příruční stolek bude sloužit k tomu, aby byl v dosahu našich rukou, je třeba docílit toho, aby předměty položené na něm, případně uložené v něm, byly lehce a pohodlně dostupné.

Jak si poradit s výběrem té správné výšky? Je to poměrně jednoduché, stačí odměřit výšku opěrky na ruce, kterou máte na sedačce nebo na příslušejícím křesle a stolek vybrat v podobné výšce, případně o kousek vyšší. Pokud ho vhodně umístíte, dosáhnout na předměty uložené na něm bude hračka. Pokud má sloužit jen na odkládání dekorací, výška stolku není z praktického hlediska důležitá, je třeba se zaměřit na estetické hledisko – někde lépe vyniknou vyšší, jinde zase nižší stolky.
Přistavné a toaletni stolky

NEMUSÍ BÝT VŠECHNY STEJNÉ

Mnoho lidí je přesvědčeno, že všechen nábytek v domácnosti nebo místnosti musí být stejný, aby ladil. Zvyk je železná košile, a proto často kupujeme nábytkové sestavy a jsme nešťastní, pokud se v sestavě nenachází nějaký z kousků, které požadujeme.
Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce

Zkuste se vymanit zpod tohoto pravidla a možná budete velmi překvapeni, jak krásně k sobě zapadnou kusy nábytku, které jsou na první pohled absolutně nesourodé. Pokud ve vašem interiéru převládají hranaté nábytky, zkuste vsadit na okrouhlý, elipsovitý, případně atypický tvar přístavného stolku a doplnit ho dalším, opět úplně jiným stolkem. Pokud zvládnete barevnou kombinatoriku a vhodně k sobě zvolíte materiály, rozličné tvary a designy, odkládací stolky mohou místnost nádherně oživit. Sklo si dobře rozumí se dřevem, pokud ale chcete vnést do interiéru i „kus železa“, metalické přístavné stolky pro vás budou ty pravé.
Pokud přece jen chcete zachovat tvarovou integritu, pak si vyberte sadu příručních stolků, díky které získáte hned několik kusů nábytku ve stejném designu, ale v různých velikostech nebo výškách. Takovéto stolky ze sady můžete následně krásně rozmístit a využít je k různým účelům – jeden stolek najde své místo u sedačky na dekorace nebo kávu, druhý poslouží v rohu místnosti pod květináč, třetí může být designovou ozdobou vašeho čtenářského koutku a nést na svém hřbetu vaše oblíbené knížky.
Přístavné stolky aneb Jak mít věci po ruce
Přístavný stolek CAMILA

PRAKTICKÉ I PĚKNÉ

Při výběru přístavného stolku je potřeba vždy myslet i na účel jeho využití a místnost, do které bude zakomponován. Ačkoliv příruční stolky najdeme hlavně v obývacích pokojích, své praktické využití najdou také v ložnicích (například i místo klasických nočních stolků), dětských pokojích, na chodbách, nebo dokonce v kuchyni a v koupelně. Při výběru je tedy třeba vzít do úvahy podmínky dané místnosti a podle toho zvolit materiál i vyhotovení.
Přistavné a toaletni stolky
Do dětského pokoje vybíráme raději modely bez ostrých hran, do koupelny materiály, které odolávají vlhkosti, do kuchyně zase materiály, které jsou lehce čistitelné a podobně.
Povrch příručního stolku také musí odpovídat jeho využití – pokud na něj chceme umístit rostlinu nebo ho využívat na odkládání nápojů a občerstvení, dbáme na to, aby byl jeho povrch co nejméně pórovitý, dostatečně odolný a lehce udržovatelný. Pokud má sloužit na odkládání drobností, hodí se nám stolek se zásuvkou. Při výběru tedy určitě myslete na to, kde a k jakému účelu budete přístavný stolek využívat. V každém případě vám pestrá paleta nabízených přístavných stolků dnes již umožňuje vybrat si přesně takový, který uspokojí nejen vaše oči, ale i vaše požadavky. Nebojte se experimentovat – právě přístavný stolek je tím kusem nábytku, jehož prostřednictvím můžete dodat každé místnosti originální ráz.
Přístavný stolek VENUTO

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …