Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit obývací pokoj v paneláku

Jak zařídit obývací pokoj v paneláku

27. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Čím menší prostor, tím náročnější může být ho zařídit. Přestože hlavní obytná místnost v paneláku není dostatečně velká, neznamená to, že nemůže vypadat dobře. Existuje mnoho způsobů, jak zařídit obývací pokoj a vytvořit vzdušný a zároveň hřejivý prostor, v kterém se budete cítit příjemně, přičemž místo bude využito prakticky.
Klíčem k úspěšnému zařízení obývacího pokoje je plánování. Je třeba se zamyslet, co všechno má daná místnost obsahovat, zda má sloužit i jako jídelna, pracovna, případně jako druhá ložnice v bytě. Priority se kladou především na celkovou funkčnost obývacího pokoje, ale to neznamená, že nemůže vypadat stylově. Pozor zejména na přeplněný a chaoticky zařízený prostor, který může působit spíše negativně. Uhlazenost se vyžaduje nejen v nábytku, ale také v materiálech a barevnosti, které spolu musí tvořit jeden vkusně zařízený celek. Úklid a čistý interiér působí vždy vzdušněji a lákavěji.

Klíčem moderního obýváku je minimalismus

Nábytek do obýváku s rovnými, jednoduchými tvary a liniemi působí moderně a neutrálně. Navíc je nadčasový. Navozuje dojem otevřenosti, prostor nezahltí, ale ponechá ho za každých okolností svěží a útulný. Tvarově je subtilnější, proto je do menší místnosti praktičtější než například těžká, mohutná rustikální zařízení. Zabere podstatně méně místa v interiéru. Také má výhodu v jednoduchosti sladění s jinými prvky místnosti – dá se jednoduše dotvořit zajímavými doplňky, čímž lze docílit trendového oživení prostoru. Není ho ale potřeba přecpávat zbytečnostmi, to by ho opticky zatížilo a zmenšilo.

Barevnost malého obýváku

Čím menší prostor, tím světlejší barvy? Ne vždy to musí platit. Ano, světlé barvy a odstíny působí lehce a celý prostor mohou svým působením zvětšit, rozzářit, ale to neznamená, že to platí v každém případě. Zvlášť pokud je v místnosti dostatek přirozeného světla, nemusíte se tmavé barvě za každou cenu vyhýbat. Pokud se přece jen bojíte sáhnout po tmavých barvách, můžete je zakomponovat do prostoru formou doplňků, jako jsou polštáře nebo koberce. Tím vytvoříte zajímavý kontrast a celý prostor oživíte. Dobrá rada nad zlato. Výběrem úzké barevné palety se vyhnete přeplněnému efektu v místnosti. Bílá barva je nestárnoucí klasika. Stále je a také bude nadčasová, uklidňující a všestranná. Jde využít u každého stylu bydlení.

Praktická víceúčelovost

V menším bytě výběrem víceúčelového nábytku určitě neuděláte chybu. Za správnou investici lze považovat koupi kvalitní rozkládací sedačky, jejíž vzhled bude prostoru dominovat, ale v případě potřeby ji přeměníte na lůžko pro hosty. Je třeba držet se hesla: využít téměř každé místo. Užitečný může být také úložný prostor zakomponovaný do sedačky. Z jakých typů sedacích souprav a pohovek máte na výběr jsme pro vás sepsali v dalším článku.
U menších panelákových prostor myslete na to, aby sedačka nezabírala celý prostor v obýváku. Je dobré zaměřit se spíše na menší rozměry sedací soupravy a doladit ji raději doplňkovým sezením (to jde využít i v jiných částech bytu, přičemž do obývacího pokoje se donese, jen když bude potřeba, například když přijde návštěva). Takovým sezením může být křeslo nebo taburet, záleží jen na tom, co je vám milejší a pro byt účelnější.
Dokonce i křeslo může být rozkládací, čímž získáte extra lůžko. Může obsahovat také úložné místo, podobně jako taburet, čímž ušetříte další centimetry čtvereční. Takové sezení má nejen praktickou využitelnost, ale zvolíte-li designově zajímavé modely, oživíte tím jednoduchý, minimalistický interiér. Vybrané modely taburetů mohou dokonce posloužit i jako příruční stolek. V obýváku je to velmi praktické a dobře využitelné hlavně při návštěvách.

Užitečný pracovní koutek

Klasický robustní pracovní stůl může v obývacím pokoji působit nehezky a kompozičně ho rozbíjet. Chcete-li se takovému nežádoucímu efektu vyhnout, je třeba si vybrat stůl, který do celého prostoru zapadne (pro pracovní účely může posloužit i jídelní stůl ze stejného nábytkového programu, jako je ostatní nábytek; budete tak mít jistotu, že bude dokonale ladit s ostatním zařízením). Jako u ostatního nábytku platí, že je potřeba jít do subtilnějších tvarů. Lze ale jít i cestou, kdy není hned na první pohled jasné, že jde právě o psací stůl. Designově umí být přeformován například do komody nebo zavěšen na zdi. Možností je mnoho, závisí jen na tom, jaká forma se vám zamlouvá více.

Využijte stěny

Nábytek nemusí být pouze volně stojící na podlaze, určitě je třeba využít i stěny, a to od podlahy až po strop, jelikož poskytují spoustu úložného prostoru. Jednou z možností jsou standardní police nebo regály, další zase závěsný sektorový nábytek, který je velmi praktický a zároveň stylový. Určitě je ale třeba dát pozor, aby nábytek nebyl po celé ploše stěny – to může v malém obývacím pokoji působit těžkopádně. Případně kombinujte otevřené segmenty se zavřenými jako třeba skříňku pod televizi a police, čímž se vytvoří zajímavější a více odlehčený efekt.

Doplňky zútulňují

Ticho a klid jsou velmi důležité pro psychickou pohodu. Proto je důležité, abyste nejen vy, ale i vaši sousedé mysleli na odhlučnění. Díky tomu se doma budete cítit pohodlně a nebudete rušeni zbytečnými hlukovými podněty z okolí. Na odhlučnění, ale také oteplení a zútulnění interiéru jsou dobré textilie. Polštáře, prostěradla, záclony, závěsy a také koberce nebo rohožky v tomto směru dělají vynikající službu. Zároveň dodávají prostoru charakter a oživení. Je třeba dbát na správné vzory a textury, u koberců samozřejmě i na velikost, která je závislá na dané místnosti.
V odhlučnění stěn od sousedních bytů pomůže i nábytek ve formě knihoven, regálů nebo vitrín. Abychom se vyhnuli přeplněným stěnám, výbornou pomocí jsou vliesové nebo textilní tapety, které mají výborné izolační vlastnosti a kromě toho plní také estetickou funkci.

Jak opticky zvětšit prostor

V malém obývacím pokoji, ale i v jiných místnostech interiéru se doporučuje držet se několika zásad, které pomáhají opticky zvětšit prostor. Na co dbát při zařizování:
 
  • Podlahu laďte s nábytkem, vyhněte se velkým barevným kontrastům.
  • Sedačku vyberte s nižší záhlavovou opěrkou, stropy se budou zdát vyšší a celou místnost to opticky zvětší.
  • Používejte světlé barvy a odstíny.
  • Používejte skříně se zasklením nebo otevřené police.
  • Máte-li volné místo na zdi, použijte zrcadlo. To svým odrazem prohloubí celou místnost.
  • Vyberte správné a dostačující osvětlení.
  • Vybírejte spíše nábytek s nožičkami, který nesedí přímo na podlaze, prostor bude celkově působit vzdušněji.
Více inspirace můžete načerpat ve článku našeho magazínu, kde jsme s designérkou Ľudmila Lešánek pro vás sepsali důležité prvky pro nadčasový design interiéru.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…