Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak si vybrat křeslo

RADÍME: Jak si vybrat křeslo

23. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Křeslo má poskytovat dostatečný relax, lahodit oku a dělat svým majitelům radost po dlouhou dobu. Co všechno ovlivňuje komfort sezení v křesle a jak si vybrat to správné pro vás?
Při výběru křesla je důležité jeho využití. Tak jako židle mohou i křesla sloužit více účelům. Nejčastěji si lidé kupují pohodlná relaxační křesla do obývacího pokoje. Mohou být součástí sedací sestavy, nebo si ho můžete pořídit samostatně. V prvním případě je křeslo navrženo přímo k sedací soupravě a svým tvarem i čalouněním bude odpovídat pohovce.

Pokud se rozhodnete doplnit vaši sedačku novým křeslem, nebojte se sáhnout po barvě, která s ní kontrastuje, nebo z něj rovnou udělejte solitér této místnosti. Už dávno neplatí, že křeslo musí ladit a mít příbuzné designové prvky. Naopak, díky dobře vybranému kousku v jiném stylu můžete obývací pokoj posunout na vyšší level. Pořád ale musí „komunikovat“ s ostatním nábytkem a dodat interiéru jedinečnost. Kromě obývacího pokoje křeslo najde své uplatnění i v ložnici, v dětském pokoji (mnoho maminek má své oblíbené „křeslo ke kojení“), v hale, ale také v kanceláři v podobně pohodlného otočného kancelářského křesla.

Co zvážit při výběru křesla

Pokud se rozhodnete vybírat křeslo jako solitér, dopřejte mu dostatek prostoru. Aby vynikl, potřebuje kolem sebe totiž vzduch. Nádherný designový kousek natištěný nebo schovaný mezi jiným nábytkem jen zbytečně zanikne. Prostorové možnosti jsou důležité i kvůli jeho rozměrům, obecně více místa potřebují relaxační křesla, rozkládací křesla nebo křesla s podnožkou. Vybrané solitérní křeslo můžete umístit volně do prostoru, do rohu místnosti, případně jej postavte ke knihovně nebo v zimě ke krbu.

Výběr křesla podle stylu

Existuje několik druhů křesel, přičemž každé má svoji specifickou funkci. Nejpopulárnějším je určitě křeslo typu ušák. Toto pojmenování dostalo podle tvaru opěrky zad, ze které jako by po stranách vyčuhovaly menší uši. Jedná se o výrazný a velký kus nábytku, který potřebuje prostor. Hodí se i do velké haly, kde ho můžete doplnit příručním stolkem a vytvořit příjemné místo na pohled i na odpočinek. Jeho výhodou je zejména pohodlnost, celé vás doslova obejme a je dobrým sezením i pro vyšší lidi.
Stylově bude v interiéru působit retro křeslo na nožičkách nebo na otočné ocelové podnoži. Jeho jedinou nevýhodou jsou dřevěné rukojeti, kterými disponují některé modely a které nemusí být každému pohodlné. Loketní opěrky si všímejte i proto, že by při opírání měl váš loket směřovat mírně vzhůru. Ratanové křeslo v boho stylu se zase hodí do předsíně ozdobené trávou, slaměnými prvky nebo makramé dekoracemi na zdi. Působí vzdušně a pro útulný dojem ho můžete doplnit kožíškem. Houpací křeslo je dobrou volbou nejen pro starší, tato klasika obýváků se znovu vrací v moderním duchu a provedení.

Abyste v křesle (nebo při jeho výběru) neuvízli

Při koupi křesla do domácnosti si položte několik otázek, pomohou vám přesně identifikovat, jaký typ potřebujete. Zodpovězte si zejména:
 
  • Kdo bude v křesle nejčastěji sedět? Důležité jsou výška a váha, aby se nestalo, že se některý z členů domácnosti do křesla „nevejde“, bude se mu z něj špatně vstávat nebo mu bude opěrka zad krátká.
  • Do které místnosti chcete křeslo umístit? Jaký prostor na něj máte vyčleněný?
  • Bude křeslo fungovat jako solitér? A v jakém stylu je zařízená vaše domácnost?
  • Jaký materiál preferujete? Luxusně bude působit pravá kůže, látkové čalounění je sázkou na jistotu – vybrat si můžete ze spousty barev i struktur látek.
  • Potřebujete „obyčejné“ pevné křeslo, nebo trváte na jeho polohování?

Detaily, které rozhodují

O dokonalém křesle do obývacího pokoje rozhodují obvykle detaily a funkce navíc – barva čalounění, ozdobné prošívání, přítomnost opěrek rukou, výška opěradla, podhlavník, možnost elektrického polohování nebo dokonce funkce roztahování. Pro dokonalý odpočinek (a v případě, že máte opravdu dostatek místa) se můžete poohlédnout i po tzv. lounge křeslech a lenoškách. Od polohovatelných křesel se odlišují tím, že jsou tvarovány do trvale sklopené polohy. V různých podobách existují již tisíce let a původně byly výsadou bohaté vrstvy. Královsky si na nich odpočinete tedy i vy.

Čeho si všímat při výběru křesla ve zkratce:

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…