Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak vybrat komodu

RADÍME: Jak vybrat komodu

03. 03. 2022, SCONTO Nábytek
Komoda je praktickým a stylovým kusem nábytku, který najde využití v každé místnosti domácnosti. Na co myslet při výběru?
Komody patří mezi oblíbené kusy nábytku. Poskytují úložný prostor a zároveň design, který dotváří místnost. Dělají se v různých provedeních a jsou součástí nábytkových sestav, nebo si je lze pořídit jako solitéry, které oživí požadovaný prostor. Jelikož je nabídka na trhu opravdu pestrá, přinášíme vám několik užitečných informací, které se vám hodí během výběru komody.

Rozměry

Jako u jiných typů nábytku platí také u komody, že je potřeba vybírat si s ohledem na prostor, který máme k dispozici. Komody se dělají v různých rozměrech, přičemž jejich šířka se obvykle pohybuje v rozmezí 40 až 200 cm, hloubka 30 až 60 cm a výška 50 až 160 cm. Vysoké, úzké a méně hluboké komody jsou preferovány ve stísněnějších prostorách, jako jsou předsíně či koupelny, robustnější modely se uplatňují hlavně v ložnicích, obývacích pokojích a dětských pokojích.

Řešení úložného místa

Velikost komody je samozřejmě důležitá i z pohledu úložného místa. Je proto potřeba si dobře promyslet, k čemu má komoda sloužit, aby se do ní bez problémů vešlo vše, co v ní chceme uskladnit.

Komody se skládají z různého počtu polic, zásuvek, případně jejich kombinací. Najdete dokonce i modely s šatní tyčí nebo úložnými košíčky. Obecně rozlišujeme dva typy komod, a to plně uzavřené a uzavřené jen částečně. Otevřené police obvykle slouží k vystavení dekorací a využívají se hlavně na komodách určených do obývacích pokojů a jídelen. Vhodné ale jsou například i do pracovních nebo dětských pokojů.
Uzavřená komoda Parvati a komoda Nicolas s otevřeným místem pro dekorace. Zdroj: Sconto
Dvířkové komody mívají 1 až 6 dvířek, která mohou být neprůhledná nebo prosklená. Nejčastěji jde o klasická otočná dvířka, dělají se ale i modely s posuvnými dvířky. Posuvná jsou praktičtější zejména v malých prostorách, kde není dostatek místa potřebného pro otevírání dvířek a pohodlný přístup k úložnému místu v komodě.
Komoda Jupiter a komoda Luci. Zdroj: Sconto
Zásuvkové komody disponují několika zásuvkami. Při výběru je potřeba všímat si vnitřní šířky, hloubky a výšky zásuvek. Menší zásuvky jsou ideální na drobnosti, do vyšších a hlubších uschováte víceméně cokoli. V ložnici jde obvykle o oděvy, povlečení, ručníky, v dětském pokoji o oděvy, ale také hračky, v obýváku o různé předměty, které se váží obecně k domácnosti.
Zásuvková komoda Atreju a Moon. Zdroj: Sconto

Styl a umístění

Komody se dělají v mnoha ztvárněních, přičemž se myslí na různé styly bydlení. Ozdobné frézování a kovové úchytky jsou typické pro komody ve venkovském stylu, hladké povrchy a otevírání bez úchytek upřednostňují příznivci minimalismu, kovové konstrukce a doplňky zase zapadají do industriálního stylu, lesklé a zlatými ornamenty dekorované komody zapadnou do interiéru laděného skandinávsky. Moderní interiéry často sahají po dřevodekorech, populární jsou však také různé jednobarevné povrchy nebo designy ozvláštněné o různý potisk, betonový vzhled a podobně.
Komoda Venedig, Milano a Willow v různých designových stylech. Zdroj: Sconto
Hravá barevná provedení jsou typická pro komody do dětských či studentských pokojů, různé nevšední designy zkrášlují především obývací pokoje a jednoduché tvary s dostatkem úložného místa se uplatňují prakticky všude, vítány jsou však hlavně v ložnicích.

Materiál

Komody bývají zhotoveny z různých materiálů. Klasiku představují komody z masivu. Jsou originální kresbou dřeva, mají dlouhou životnost, vysokou nosnost, jsou odolné, pevné a ekologické.

Pokud hledáte levnější řešení se spoustou barevných variací, vhodnou volbou jsou komody z dřevěného materiálu. Mezi nimi najdete také věrné napodobeniny struktury dřeva, jako je například oblíbený dub sonoma nebo skutečné designérské skvosty. Ve srovnání s těmi z masivu jsou obvykle lehčí, což je výhodné například při přesouvání nábytku. Kromě dřeva a dřevěných materiálů se jako doplňkový materiál často používá kov. Takové komody zdobí zejména interiéry v industriálním stylu.

Detaily, na kterých záleží

Při výběru komody myslete také na maličkosti, kterými jsou nožičky nebo osvětlení. Modely na nožičkách působí obvykle vzdušněji, mohou však být zároveň méně stabilní než ty bez nožiček. Myslete na to zejména při výběru komody do dětského pokoje.

Efektním doplňkem je osvětlení, které nechá vyniknout dekoracím nebo celkově dotváří design komody a slouží i jako příjemné tlumené světlo pro dotvoření klidné večerní atmosféry.
Komoda Liza s nožičkami a Milano 3 s efektním LED osvětlením. Zdroj: Sconto

Shrnutí:

Čtěte také

Ukázat další články

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…

Objevte výhody sedacích lavic do předsíně

Předsíň je jako obálka knihy. Je to první prostor, který vaši hosté po vstupu uvidí. Předsíň by je měla vítat vřelou a příjemnou atmosférou. Proto je její správné za…