Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / RADÍME: Jak vybrat sedačku

RADÍME: Jak vybrat sedačku

14. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Koupě sedačky představuje jednu z nejdůležitějších investic týkajících se nábytku. Jak vybrat sedačku, která se stane chloubou vašeho obýváku?
Sedací souprava patří k nejpoužívanějším a nejoblíbenějším typům nábytku v domácnosti. Většina z nás si ji spojuje s chvílemi odpočinku a pohody o samotě, v kruhu rodiny nebo přátel. Zároveň bývá dominantním prvkem místnosti, nejčastěji obývacího pokoje. To jsou hlavní důvody, proč věnujeme výběru pohovky nemalou pozornost.

V nabídce jsou sedačky různých tvarů, velikostí, barev i stylů. Díky tomu může každý mít sedací soupravu, která do puntíku splňuje jeho představy a požadavky. Pokud se zamýšlíte nad koupí sedací soupravy do nového bytu nebo domu, nebo chcete vyměnit tu opotřebovanou, je vhodné zvážit několik aspektů.

1. Věnujte pozornost typu vyhotovení

Výběr typu sedačky se odvíjí od prostorových možností, vlastních preferencí a potřebného počtu míst k sezení. K dispozici jsou klasické pohovky, rohové sedačky ve tvaru L nebo U a také soupravy, které kombinují více kusů sedacího nábytku. Zejména pokud chcete umístit sedačku do prostoru, všímejte si, zda se jedná o celočalouněný model.

Klasické pohovky mají obvykle dvě až tři místa k sezení a bývají provedeny buď bez bočních opěrek na ruce, což jim dodává otevřený, vzdušný ráz, nebo s opěrkami, což jim dodává uzavřený, intimní charakter. Výhodou tří- a vícemístných sedaček je, že se na nich dá pohodlně odpočinout i vleže. Pohovky se hodí do malých prostor, případně lze ve velkém prostoru použít dvě stejné nebo k dosažení kontrastu dvě odlišné pohovky.
Rohové sedačky se využívají v menších i větších obytných prostorách. Umístěním do rohu šetří místo, v otevřených dispozicích jsou vhodné jako předěl jednotlivých funkčních zón.

Rohová sedačka ve tvaru L sestává obvykle ze dvou sedáků, k nimž se připojuje jeden prodloužený do lenošky. Univerzální modely umožňují napojit lenošku, resp. otoman na tu stranu sedačky, kde vám to vyhovuje. Pokud se nejedná o univerzální model, u sedačky bývá uvedeno, zda se lenoška připojuje na pravý, nebo levý roh. Setkat se můžete také se sedačkou ve tvaru L, která nemá lenošku, ale má po celém obvodu zádovou opěrku.
Nejvíc velkorysé, co se týče počtu míst k sezení, jsou sedačky ve tvaru U. Usadit se na ně může většinou až osm osob. Existuje několik alternativ provedení sedačky ve tvaru U. Obvykle má sedačka buď po obou stranách umístěné otomany, nebo je otoman jen na jedné straně a na druhé je klasické sezení se zádovou opěrkou.

Výhodou větších modelů rohových sedaček je, že si na nich vleže pohodlně odpočinou i dvě osoby.
Kromě klasických a rohových sedaček lze sáhnout po sedacích soupravách v provedeních 3+1+1, 3+2+1 nebo 2+1+1. Jednotlivá čísla označují, kolika místy k sezení disponují jednotlivé kusy nábytku ze soupravy. Obvykle jde o kombinaci jedné nebo dvou pohovek a křesel. Například 3+2+1 znamená, že souprava obsahuje jednu třímístnou a jednu dvoumístnou pohovku plus jedno křeslo. V menších prostorách mohou mít soupravy jednu velkou výhodu – křesla jdou dle potřeby používat v jiných částech bytu a k sedačce se přidruží jen tehdy, když například přijde návštěva.
Věděli jste, že?
Většinu sedacích souprav lze objednávat v různých sestavách, látkách a barevných provedeních. Jednotlivé možnosti jsou uvedeny v typových plánech. Typový plán ke konkrétní sedačce bývá zákazníkovi dostupný jak v kamenných prodejnách, tak v e-shopech jako materiál ke stažení. Objednávku z typového plánu lze učinit pouze v kamenném obchodě.

2. Zvolte správný rozměr

Sedací soupravy se vyrábějí v různých šířkách, výškách a hloubkách. Rozdělit je můžeme do tří kategorií – malé sedačky s délkou do 250 cm, střední sedačky s rozměry od 251 do 298 cm a velké sedačky od 299 cm. Před výběrem sedací soupravy je důležité změřit prostor a určit maximální rozměry sedačky. Základní parametry vysněné sedací soupravy si můžete na podlaze označit lepicí páskou. Díky tomu uvidíte, jestli kolem ní bude dostatek prostoru na stolek, pohodlné sezení nebo průchod. Myslete i na to, že by od radiátoru nebo krbu měla být vzdálena minimálně 40 centimetrů.
Rozměry jednotlivých částí, rozmístění vybraných prvků a provedení – je potřeba si jich všímat z pohledu uživatelského komfortu i umístění sedačky v prostoru

3. S lůžkem, nebo bez něj

Pokud nemáte velký dům s pokoji pro hosty, je dobré zvážit pořízení rozkládací sedací soupravy. Rozkládání sedačky na lůžko je praktické v případě častých návštěv, které rády zůstávají přes noc. Moderní mechanismy umožňují sedačku rozložit rychle a snadno. Při výběru si všímejte zejména:
 
  • kolik míst na spaní sedačka v rozloženém stavu poskytuje (obvykle jedno nebo dvě),
  • jakým způsobem se rozkládá.
Způsob rozkládání je velmi důležitý především kvůli prostoru, který budete na sedačku v rozloženém stavu potřebovat. Některé modely se rozkládají vysouváním zepředu – to se často využívá k pohodlnému lenošení například před televizí i tehdy, když v bytě není návštěva. Druhou kategorii sedaček tvoří ty, které se rozkládají sklopením zádové opěrky. Zde je podstatné si uvědomit, pokud máme pohovku u zdi, že pohovku bude před rozložením potřeba vždy posunout dopředu do prostoru.
Rozkládací sedačka je ideálním řešením i do malého bytu, v kterém nejde mít jak sedačku, tak postel. V tom případě investujte do kvalitní sedací soupravy a všímejte si, zda je lůžko určeno ke každodennímu, nebo jen příležitostnému spaní.

4. Potřeba úložného prostoru

Sedací soupravy s úložným prostorem jsou preferovány zejména majiteli malých bytů, kde je každý centimetr vzácný. Úložný prostor se obvykle nachází v otomanu nebo pod hlavní sedací částí. Otevírá se buď vyklápěním, nebo vysouváním. Může sloužit například k odkládání polštářů, peřin nebo sezónního oblečení. V závislosti na tom, kolik úložného místa potřebujete, si všímejte zejména jeho velikosti.

5. Vhodný materiál, odstín a styl

Materiál potahu ovlivňuje vzhled a zejména životnost sedačky. Největší zastoupení mezi materiály potahů mají hladké tkaniny. Máte-li doma malé děti, ideální pro vás může být tkanina ošetřená speciální ochrannou hydrofobní vrstvou. Díky ní zůstanou případné rozlité tekutiny na povrchu textilie a snadno je otřete. Sedačky z mikrovlákna jsou příjemné na dotek, působí luxusním dojmem a snadno se udržují. Velurové sedací soupravy se vyznačují hebkým a měkkým povrchem. Důležitým parametrem při výběru potahu je počet cyklů Martindale. Platí, že čím je toto číslo vyšší, tím je potahový materiál odolnější vůči oděru. Jen pro představu: tkaniny o hodnotě více než 30 000 Martindale jsou považovány za vysoce odolné, vhodné i pro intenzivně zatěžovaný nábytek. Přirozenou elegancí a vysokou odolností disponují kožené sedačky, resp. sedací soupravy z přírodní usně. Jejich výhodou je snadná údržba, vhodnost i pro alergiky a nadčasovost.
V případě, že hledáte nadčasovou sedací soupravu, volte neutrální barvy, tedy šedou, hnědou, černou či béžovou. Snadno je dotvoříte pestrobarevnými nebo vzorovanými polštáři. Pokud má být sedačka ve vašem obývacím pokoji dominantním prvkem, můžete vsadit i na pestré a výrazné barvy. Stylově přizpůsobte sedačku ostatnímu zařízení, myslete však i na to, že subtilnější tvary s nožičkami a v bledších odstínech svědčí malým prostorám více než robustní, masivní modely.

6. Přidaná hodnota

V současnosti v nabídce naleznete sedačky, které zvyšují komfort uživatele různým způsobem. K oblíbeným prvkům patří například polohovatelné opěrky rukou, zad a hlavy, elektronicky ovladatelné části pohovky nebo kapsy na drobnosti, které chcete mít po ruce, odnímatelné zádové a dekorační polštáře. Designovou záležitostí jsou pohovky se zabudovaným osvětlením, příznivce moderních technologií zas může potěšit například sedačka s integrovaným zvukovým systémem Bluetooth, USB rozhraním nebo připojením AUX.

Vyzkoušejte si ji

Nabídka sedacích souprav na trhu je pestrá. Sedačky jsou dostupné v různých velikostech, barvách, stylech a provedeních. To je základní předpoklad k tomu, abyste si vybrali svou „srdcovku“, která vám poskytne dokonalý komfort a vydrží roky. Na výběr sedačky si dopřejte dostatek času a pokud si nejste něčím jisti, nechte si poradit v prodejně. Ideální také je, když se na sedačku ještě před koupí posadíte a vyzkoušíte, jak se vám na ní sedí, protože sedačka se stane součástí vašeho domova po dlouhé období.
 
Shrnutí na závěr:

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…