Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Šatní skříně s posuvnými dveřmi šetří prostor

Šatní skříně s posuvnými dveřmi šetří prostor

23. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Hledáte dostatek úložného místa, ale zároveň potřebujete ušetřit každý centimetr čtvereční? V tom případě můžete zvolit šatní skříň s posuvnými dveřmi. U ní totiž nepotřebujete počítat s místem pro otevírání dveří. Navíc získáte vkusný nábytek, který esteticky pozvedne interiér.
Šatní skříně s posuvnými dveřmi nemusí být jen doménou ložnic nebo dětských pokojů. Hodí se také do předsíní nebo technických místností. Jednoduše najdou uplatnění všude tam, kde potřebujete věci přehledně uspořádat a zároveň schovat. Skříně s posuvnými dveřmi navíc působí stylově. Většinou nemají ani ručky, případně jen velmi subtilní kovové úchytky pro snazší otevírání, takže celkový vzhled skříně neruší žádné prvky.

Design šatních skříní

Přestože mají šatní skříně s posuvnými dveřmi minimalistický design, jejich vzhled rozhodně nemusí být nudný. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Oblíbené jsou různé dřevěné dekory, případně jejich kombinace s hladkými jednobarevnými plochami, například v neutrální bílé nebo antracitové. Jako kontrastní element většinou bývá řešený zejména středový panel, ať už v podobě zrcadla, nebo jiného dekoru. Skříni to dodá dynamiku a příjemnou vzdušnost. Zrcadlo místnost zase prosvětlí a opticky zvětší. Zajímavým designovým prvkem bývají také drážky nebo další elementy, které hladkou plochu dveří rozdělují na více segmentů, což skříni dodává jemnější vzhled.
Náš tip
Co se barev týče, největší zastoupení má stále bílá. Skříň tak může splývat se stěnou a stát se vskutku nenápadným doplňkem místnosti. Chcete-li, aby vynikla, stačí stěnu za skříní vymalovat nebo vytapetovat.
Finální výsledek ovlivní i to, kolik posuvných panelů si vyberete. Široké dveře místnost opticky rozšíří, úzké vysoké panely vytvoří efekt vyššího stropu. Pro zvýraznění šířky si můžete vybrat skříň s vodorovnými pásy či vodorovnou kresbou dřeva.
Modely s posuvnými dveřmi mohou být vybaveny také dekorační rámovou lištou. Taková varianta je ideální i tehdy, pokud toužíte po skříni s posuvnými dveřmi, ale potřebujete kousek, který nepůsobí příliš minimalisticky. Lišta bývá často obohacena o LED osvětlení, což je praktický a zároveň estetický doplněk skříně.
Náš tip
Pokud nemáte skříň se zabudovaným osvětlením, můžete svítidla umístit přímo nad samotný šatní solitér. Budete tak mít v úložných prostorách vždy přehled a nebudete muset rozsvěcovat lampy v celé místnosti.

Šatní skříně v lesklé i matné povrchové úpravě

Šatní skříně lze zakoupit v lesklé i matné povrchové úpravě. Lesk dodává skříni elegantní až luxusní působení a místnost prosvětluje. Povrch je hladký, bez pórů, jsou na něm ale vidět případné nečistoty a otisky prstů víc než na matném. Myslete také na to, že zejména bílé lesklé plochy do jisté míry odrážejí světlo, barvy a zrcadlí se v nich okolní předměty. Naopak šatní skříně s matnou úpravou světlo pohlcují a jsou na nich méně vidět různé nedokonalosti. Nábytek působí velmi decentně a zároveň více hřejivě oproti lesklému, který vyvolává spíše chladný dojem. Oba typy povrchů jsou moderní, v poslední době se však velké oblibě těší zejména ty matné.

Rozměry a vnitřní členění skříně

Stejně jako skříně s otočnými dveřmi se i ty s posuvnými vyrábějí v různých hloubkách, výškách a šířkách. Existují skříně široké kolem tří metrů, které hravě vyplní celou stěnu běžného panelákového bytu. K dispozici jsou také užší modely, například o šířce 120 cm – s nimi rozumně vyřešíte úložné kapacity v malých prostorách, jako jsou předsíně.
 
V neposlední řadě se dívejte na vnitřní vybavení šatní skříně a předem si ujasněte, co do skříně chcete odkládat. Podle toho volte segmenty s policemi a šatními tyčemi. Praktickým doplňkem mohou být i vestavné zásuvkové elementy, do kterých skryjete drobné šatstvo a doplňky, například spodní prádlo, šátky, šály, kravaty nebo ponožky. Zásuvky bývají buď ukryté za dveřmi, nebo zakomponovné do konstrukce tak, aby se daly otevírat přímo bez nutnosti odsunout dveře.
Tip pro vás
Kromě standardních modelů můžete sáhnout i po šatních skříních s různými zajímavými vylepšeními. Příkladem může být skříň s vestavěným otočným panelem na televizor nebo s praktickými háčky na čelní straně dveří.

Výhody šatních skříní s posuvnými dveřmi

  • Působí moderně, elegantně a dělají se v mnoha designech, proto není problém sladit je se zbytkem zařízení v interiéru.
  • Jsou vhodné i do malých místností – šetří prostor díky posuvnému mechanismu, takže nemusíte myslet na dostatek místa pro otevírání dveří.
  • S dvířky se snadno manipuluje a nikdy vám nebudou překážet.
  • Můžete je sladit s jinými kusy nábytku, jako je postel, komoda nebo pracovní stůl. Často jsou totiž součástí nábytkových programů.
  • Pokud nepotřebujete vysloveně řešení na míru, můžete si pořídit pěknou šatní skříň a ušetříte na práci truhláře.
  • Snadno ji sestavíte sami, případně za pomoci montážníka.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…