Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

21. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když nemáte dostatek úložného prostoru přímo ve skříni, případně dokonce žádnou nemáte. Stojan na oblečení ale zdaleka není jen nouzovým řešením. Dokáže fungovat i jako designová vychytávka!

7 výhod stojanu na šaty

Přestože máme tendenci oblečení ukládat do skříně, v posledních letech se lidé, zejména ti mladí, nebojí využívat alternativní skladování šatstva. Stojany na šaty mají totiž řadu nesporných výhod.
 
 1. Cenová dostupnost – zakoupit si stojan je jistě finančně výhodnější než investovat do skříně. I proto takové věšáky na šaty nacházejí místo zejména v dočasných nebo startovacích bytech pro mladé. Mohou ale fungovat i jako chytré řešení v samostatné místnosti na šaty.
 2. Organizace šatníku – získáte lepší přehled o své garderobě a jednotlivých kouscích, čímž výrazně zkrátíte čas, který trávíte skládáním outfitu. Zároveň snižujete šanci, že některé oblečení zůstane zapomenutě ležet ladem v zadních částech nebo někde na dně skříně. Můžete ho využívat i k ukládání aktuálního sezónního oblečení, zatímco zbytek šatstva bude ve skříni.
 3. Minimalismus – mnozí lidé, kteří začali využívat věšák na šaty místo skříně, prý časem dokázali vytřídit opravdu klíčové a podstatné kousky oblečení. Co nosili nejméně, šlo ze stojanu prostě pryč. Úspěšně se tak dá zbavit nepotřebných věcí.
 4. Svěžest – jelikož oblečení není uzavřené, nepodléhá tolik vlhkosti a následnému zatuchnutí. Ve světlém prostoru zároveň neláká hmyz, který má v oblibě vlhká a tmavá místa, jako jsou moli.
 5. Úspora místa – v malém prostoru vám subtilní stojan na šaty určitě udělá lepší službu než masivní skříň. Mnohé modely dokonce snadno přemístíte dle aktuální potřeby.
 6. Variabilita – v současnosti už nejde jen o nudné tyče z obchodních domů. Stojany na oblečení jsou dostupné ve velkém množství modelů s různou funkčností. Některé slouží jen k věšení, jiné obsahují i police nebo zásuvky.
 7. Originalita – stojan na šaty designéři pojímají jako plnohodnotný nábytkový doplněk, který má vlastní ztvárnění, pestrou škálu tvarů, materiálů i barev. Rozhodnout se tak můžete pro kousek, který nejlépe zapadne do vašeho interiéru.

 

I nevýhodu proměňte v přednost!

Samozřejmě, negativem může být sedání prachu nebo vizuální „nepořádek“, pokud ale máte trošku fantazie, i s tím se dá něco udělat – pohrajte si například s barvami či délkou šatstva na ramínkách. Možná budete překvapeni, jak organizovaně může stojan na oblečení v prostoru vypadat.

Způsob, jak zmodernizovat byt

Věšáky na šaty nemusí být z nouze ctnost. Nabízejí možnost vnést do bydlení trošku stylu a svobody. Pokud si vyberete nápaditý model, například s nádechem romantického vintage nebo surovějšího industriálu, vašemu domovu to dodá studiovou atmosféru.

Některé modely působí díky zajímavé konstrukci nesmírně nápaditě a samy se mohou stát dominantním designovým kouskem. Nezřídka se setkáte se skeletem v bronzové nebo zlaté úpravě, které šatnímu koutku dodají elegantní nádech. V místnosti ale může dobře působit také lesklý chrom nebo model z práškované oceli v černé či antracitové barvě. Nesmíme zapomínat ani na dřevo, které se hodí do interiérů v přírodním ladění nebo prostorů zařízených ve skandinávském stylu.
Náš tip

Stojan na šaty může klidně sloužit jako dělící prvek místnosti, především pokud je jeho konstrukce masivnější, nápaditě tvarovaná, případně zhotovená z ušlechtilejšího materiálu.

Jak vybrat stojan na šaty?

V první řadě myslete na praktickou stránku – někteří lidé využívají výhradně stojany na oblečení, jiní kombinují úložné prostory ve skříni s věšákem. Sem ukládají například kousky, které nosí nejčastěji, případně ty, z kterých si sestavili outfit na následující den. Ráno vstanou a ze stojanu vezmou čisté vyžehlené oblečení. Šetří tak čas a výrazně sníží stres. Při výběru stojanu můžete uvažovat i o následujících modelech:

Jednoduchý stojan

Nejčastější a nejlevnější verze věšáků si vás získají díky naprosté praktičnosti. V prostoru obvykle působí nenápadně, za což může jejich jednoduchá konstrukce s hranatými nebo oblými okraji.

Pojízdný stojan na šaty

Věšák s kolečky ocení nejeden uživatel. Šatní skříň tak snadno nepřesunete, pojízdný stojan ale hravě přemístíte z jednoho konce místnosti na druhý, například při rozkládání postele nebo pohovky pro hosty.

Teleskopický věšák

Věšení šatstva na vysoce položenou tyč může být pro nízké lidi obtížné. Stojan na šaty s nastavitelnou výškou tento problém vyřeší ve vteřině. Jednoduše si zvolíte takovou výšku, jaká vám nejlépe vyhovuje. Praktické jsou také modely, které dokážete zvětšit po délce.

 

Stojan s policemi nebo zásuvkami

Ve spodní části některých věšáků mohou být umístěny také police, obvykle určené na obuv nebo úložné boxy. Využijete tak i spodní část stojanu a získáte skladovací prostor navíc.

Skládací a otočné stojany

Pokud máte opravdu stísněný byt nebo stojan využíváte jen občas, můžete si pořídit skládací věšák na oblečení. Může ho například využít vaše návštěva, případně si pomůžete dalším prostorem pro odkládání vlastního oblečení. Dostupné jsou dokonce stojany složené ze dvou částí, přičemž druhou lze otáčet o 360 stupňů.

Čeho si ještě všímat?

 • Pevnost a nosnost konstrukce oceníte zejména u mobilních verzí stojanů. Častým posouváním může váš věšák časem ztratit stabilitu. Rozhodně nikdy nepřekračujte ani stanovenou nosnost.
 • Kolečka s brzdovým systémem zabrání samovolnému posouvání stojanu v prostoru.
 • Počet tyčí může na stejné ploše zdvojnásobit odkládací prostor. Obvykle jsou umístěny v různé výšce, abyste mohli efektivněji využívat prostor věšáku ve vertikálním směru.
 • Teleskopická ramena v případě potřeby prodlouží tyč na zavěšování oblečení.
 • Boční háčky mohou posloužit k odkládání kabelek, klobouků, čepic nebo dalších doplňků.
Pokud jste si již vybrali mezi stojany na šaty a hledáte závěsné pomůcky do jiných místností vaší domácnosti, inspirujte se také ve článku není věšák jako věšák, kde se dočtete o dalších možnostech zavěšení oblečení, doplňků a domácích textílií.

Čtěte také

Ukázat další články

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. …

Moderní noční stolek: jaký je pro vás ten pravý?

Moderní noční stolek představuje pěkný a zejména praktický doplněk postele. Slouží totiž k odložení věcí, které máme před spánkem nebo krátce po probuzení rádi po ru…