Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

14. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená ohrožení. Jak se rybenky zbavíte a ve svém domově udržíte zdravé klima?

Vše, co potřebujete vědět o rybence domácí

Rybenky jsou bezkřídlý hmyz, který naši planetu obývá déle než 300 milionů let. Nepředpokládá se, že by jen tak vymizel. Rybenky nejsou nijak zvlášť škodlivé, nepřenáší nemoci, které by ohrožovaly člověka, a v malé míře mohou být člověku i přínosné. Živí se totiž kromě jiného i roztoči.

Rybenka z části připomíná rybu

Rybenka svůj název dostala podle tvaru a povrchu těla, které kryjí drobné stříbřité šupinky. Vypadá tedy jako ryba. Dospělí jedinci měří okolo 1 až 2 cm, mají 3 páry nohou, oči a vepředu dlouhá tykadla. Jejich tělo se směrem dozadu zužuje a ze zadečku trčí tzv. štěty, které připomínají 3 anténky.

Mláďata rybenek jsou bílá a již po vylíhnutí z vajíčka se podobají dospělým rybenkám. Svoji stříbřitou barvu však získávají až později.

Život rybenek trvá zhruba 3 roky. Za tu dobu je samice schopná naklást až 100 vajíček. Nejčastěji je klade do drobných a tmavých otvorů, například prasklin ve spárách dlaždic vaší koupelny. Vajíčka se vyvíjí 3 až 6 týdnů.

Čekali byste podle jména, že rybenky umí plavat? Jste na omylu. Neplavou ani nelétají. Do lidských obydlí se dostávají zejména přes odpadní trubky. Rájem jsou pro ně teplé, tmavé a vlhké prostory. Proto na ně nejčastěji narazíte:
 
  • v koupelně,
  • na WC,
  • ve spíži,
  • v komoře,
  • na chodbě.
Optimální je pro ně teplota okolo 22 až 27 °C a vysoká vzdušná vlhkost v rozmezí 75 až 99 %. Rybenka je noční živočich, a tak za svou potravou vyráží v noci. Nenávidí přirozené a umělé světlo, takže jakmile rozsvítíte, začne utíkat. Rychlý pohyb střídá s nehybností.

Proč se rybenky nastěhovaly k vám domů?

Jestliže jste u sebe doma narazili na větší množství rybenek, zpozorněte. Možná vám doma někde zatéká nebo zde máte plíseň. Vyplatí se proto pozvat instalatéra, aby prohlédl a zkontroloval odpadní potrubí. Nemusí ale nutně jít o prasklé potrubí. Rybenky láká i vysoká vlhkost vzduchu.

Druhy rybenek

Mezi nejčastější druhy rybenek patří:
 
  • Rybenka domácí – v přírodě se ukrývá pod kameny a ve spadaném listí. Je velice rychlá, a tak unikne většině predátorů. Neumí však prchat po svislé ploše. Bez potravy vydrží až 1 rok.
  • Rybenka skleníková – má hnědou barvu, ale spíše než v domácnostech ji najdete v pekárnách, teplovodech nebo v továrnách, a to v blízkosti bojlerů, pecí a horkého potrubí. Její nožky jsou odolné proti vysokým teplotám.
  • Rybenka papírová – miluje sušší prostředí a živí se papírem, dokáže trávit celulózu. Představuje hrozbu především pro archivy, muzea a knihovny. Je větší než rybenka domácí.

Čím se rybenky živí?

Rybenky si pochutnají na škrobech, proteinech a uhlohydrátech. Vzhledem k tomu, že milují škrobové lepidlo, kterým se lepí knihy, jsou právě ty ve velkém ohrožení. Rybenky se s chutí pustí i do tapet, látek, knižního nebo obalového papíru. Z textilu hodují na lnu, hedvábí, bavlně a na některých syntetických materiálech. Nepohrdnou ani kobercem nebo čalouněním.

Ve spíži se živí moukou, cukrem, drobečky ze sušenek a cereálií nebo těstovinami. V koupelně pro ně představují největší hodokvas zbytky odumřelé kůže, vlasy a nehty.

Jak se zbavit rybenek?

Zajímá vás, jak vyzrát na rybenky? Určitě vás potěší, že to jde i ekologicky. Jak se zbavit rybenek v koupelně, na WC a jinde v interiéru?

Vytírejte, ale také sušte

Abyste předešli problémům s rybenkami, nejlepší jsou preventivní opatření. Vzhledem k tomu, že se rybenkám daří ve vlhkém prostředí, nezapomínejte po vytírání podlahu také dobře vysušit. Zvlášť jestli vytíráte každý den, hrozí, že v rozích místnosti zůstane vlhkost, která rybenky táhne. Proto svoji domácnost udržujte v suchu a dostatečně větrejte.

Jak vyhubit rybenky levandulí?

Člověka vůně levandule uklidňuje. Rybenkám však zapáchá. Proto si kupte nebo vypěstujte levanduli, nasušte ji a umístěte do koupelny. Krásně bude vypadat například ve skleněných vázičkách. Květy levandule můžete také napěchovat do látkových vonných sáčků. Ve vlhku voní levandule intenzivněji, což rybenky nesnesou.

Jak se zbavíte rybenky domácí pomocí citrusů?

Věděli jste, že rybenky sladká vůně přitahuje a kyselá odpuzuje? Provoňte svoji koupelnu pomerančem nebo citronem. Pomohou éterické oleje, ale také čerstvě vymačkaná šťáva. Šťávu z citronu můžete přidat i do kbelíku s vodou při vytírání koupelny.

Jak na rybenky s vanilkou?

Aroma vanilky rybenkám nevoní. Nezkoušejte však koupelnu provonět vanilkovým cukrem na pečení, tím rybenky jen nalákáte. Kupte si pravý lusk vanilky. Ten rozřízněte a nakrájejte na menší kousky. Tyto kousky dejte do rohů místnosti, ve které rybenky skotačí.

Past na rybenky v podobě nastrouhaných brambor

Nastrouhejte bramboru a dejte ji na novinový papír. Následně dejte papír s návnadou do rohů koupelny a WC. Rybenky milují vlhkost i brambory, takže se do nadílky zavrtají a na vás pak je, abyste bramborovou hromádku i s rybenkami vyhodili do přírody.

Chemičtí pomocníci

Pokud žádná z ekologických rad nezabrala, sáhněte po chemických přípravcích, které jsou k dostání v drogeriích nebo zahradnictvích.

Pamatujte, že rybenka člověku zásadně neškodí. Pokud se ale přemnoží, jsou v ohrožení vaše textilie, potraviny i papír. Proto svůj domov dostatečně větrejte a udržujte v něm sucho.

Další tipy pro zdravější domácí prostředí najdete ve článku jak dosáhnout zdravého bydlení.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…