Zdravé bydlení – jak ho dosáhnout?

Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Zdravé bydlení – jak ho dosáhnout?
Publikováno: 18. 05. 2020
Strůjcem svého zdraví jsme my sami, a to i prostřednictvím interiéru, v kterém žijeme. Toto téma nabírá na důležitosti i proto, že v interiéru podle průzkumů trávíme 90 procent veškerého času. Čemu se v něm vyhnout a jaká opatření přijmout, abychom dosáhli zdravého bydlení a naše tělo se nám odměnilo fyzickým i duševním zdravím a příjemnými pocity?

OBKLOPTE SE ROSTLINAMI

Masivní dřevo v interiéru, korek pod nohami nebo přírodní marmoleum se postarají o zdravé bioklima. Dřevo zároveň reguluje vlhkost v interiéru, neutralizuje pachy a navozuje příjemnou atmosféru jako v lese. Na trhu najdete dokonce speciální sádrokartony, které vážou formaldehyd a odstraňují ho z ovzduší. Tu samou službu vám udělají i rostliny. Při současném trendu „urban jungle“ není nic jednoduššího a trendovějšího než přidat do domácnosti fíkusy, kapradiny, lopatkovce, filodendrony, zelence nebo azalky, které pohltí škodlivé látky.
Program Parquet

Věděli jste, že?


Rostliny jsou must-have pro zdravý interiér. Ví to i odborníci z NASA, kteří používají zelenec na pročistění vzduchu na orbitálních stanicích.


KAM NECHODÍ SLUNCE...

Zdravé bydlení charakterizuje dostatek přirozeného denního světla. Denní světlo řídí naše tělesné rytmy a ovlivňuje naši náladu i výkonnost. Střídání přirozených biorytmů těla nazýváme cirkadiánní rytmy, v průběhu jednotlivých cyklů se v důsledku změny osvětlení mění i hladina hormonů v těle. Nedostatek přirozeného světla může mít za následek desynchronizaci našich vnitřních hodin, která způsobuje větší náchylnost na některá onemocnění a psychickou nepohodu.
Program Cortina

JSME INTERIÉROVÁ GENERACE

Zdravě bydlet znamená i mít zdravé vnitřní prostředí. V interiérech totiž trávíme mnohem více času, než si myslíme. Minulý rok probíhal v 14 zemích Evropy a Severní Ameriky výzkum, který ukázal, že lidé mají mylnou představu o čase, který tráví zavření v budovách, i o kvalitě vzduchu v interiéru. Jen přibližně 5 % tázaných Čechů si uvědomuje, že v uzavřených prostorách žije 21 až 24 hodin denně. Jsme součástí takzvané Indoor Generation, která tráví 90 % času v interiérech, z toho často v tmavých a špatně větraných interiérech.
Zdravé bydlení – jak ho dosáhnout?

VZDUCH JE ZÁKLAD

Průzkum také ukázal, že vzduch uvnitř je znečištěný více než venku. Znečišťují ho aktivity jako například vaření, sprchování, sušení prádla uvnitř, pálení svíček. Ty mají podíl hlavně na zvýšené vlhkosti, která může časem vést ke vzniku astmatu a alergií. Zvýšená vlhkost je zároveň nejčastější příčinou tvorby plísní v interiérech. Řešením je řízené větrání (rekuperace) nebo alespoň pravidelné větrání otevřením oken dokořán, a to třikrát až čtyřikrát denně.

Stejně tak byste v interiéru neměli sušit prádlo (nemáte-li balkon, dobrým pomocníkem bude sušička) a během vaření nezapomínejte zapínat digestoř.

Kuchyně Laser

Věděli jste, že?


Čtyřčlenná rodina vyprodukuje denně běžnými činnostmi (dýchání, vaření, praní, sprchování) 5 až 10 litrů vodní páry.

V NEMOCNÉ BUDOVĚ

Pokud podceníte pravidelné větrání, v místnostech stoupne nejen vlhkost, ale i koncentrace CO2 – zvýšené hodnoty mají na svědomí únavu, ospalost, nesoustředěnost, bolesti hlavy i těžkosti s dýcháním. S nedostatečnou výměnou vzduchu souvisí i další fenomén této doby – syndrom nemocných budov. Vědci ním pojmenovali zdravotní problémy, které nemají žádnou zjevnou příčinu, ale postihují lidi, kteří se vyskytují v interiérech s nedostatečnou výměnou vzduchu. Sick Building Syndrom (jak byl pojmenován již před třemi desetiletími v angličtině) poznáte podle pocitu nepohody, únavy, bolestí hlavy, pocitu suchých očí a alergických reakcí.
Zdravé bydlení – jak ho dosáhnout?

CO DĚLAT, POKUD CHCETE ZDRAVĚ BYDLET:

  • upřednostňujte v interiéru dřevo,
  • nahraďte plasty jejich přírodními alternativami,
  • při malování stěn a nábytku volte ekologické barvy,
  • odstraňte z ložnice veškerou zbytečnou elektroniku,
  • obklopte se zelení,
  • dbejte na dostatečné prosvícení místností,
  • pravidelně větrejte, alespoň třikrát denně po dobu několika minut prostřednictvím oken otevřených dokořán,
  • problém s nedostatečným větráním vyřešte rekuperací nebo okny s integrovaným větráním,
  • nepalte v interiéru zbytečně svíčky,
  • na sušení prádla využijte balkon nebo použijte sušičku.
Program Monaco
 
Publikováno: 18. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací