Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Svíčky a svícny – univerzální doplňky, které dotvoří atmosféru

Svíčky a svícny – univerzální doplňky, které dotvoří atmosféru

19. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Lidé jsou odjakživa spjati s ohněm. Kdysi byl zejména pomocníkem při přípravě obživy a zdrojem tepla pro celou rodinu. Dnes je díky různým svíčkám, svícnům a lucernám designovou záležitostí. Jakým způsobem „světlo ohně“ zakomponovat do interiéru?
Svíčky dokážou navodit útulnou, ale i slavnostní atmosféru. Jejich světlo vytváří pocit bezpečí a klidu, takže díky nim člověk může snadněji zrelaxovat. Vonné svíčky ovlivňují naše prožívání ještě hlouběji. Čich je totiž úzce navázán na tu část mozku, která si ukládá vzpomínky. I proto si člověk rozličné vůně podvědomě spojuje s určitými asociacemi a zážitky. A ze stejného důvodu vůně ovlivňují naši náladu. Svíčky a svícny jsou proto vítaným doplňkem, který v domě vykouzlí správnou atmosféru.

Věděli jste, že...?
Svíčky jsou krásné a příjemné, ale při hoření spotřebovávají hodně kyslíku a naopak zvyšují dávku oxidu uhličitého. I proto vás po delší době strávené při svíčkách může paradoxně rozbolet hlava. Snažte se proto souběžně s pálením svíček pravidelně větrat.

Jaký typ svíčky zvolit?

Svíčky fungují jednotlivě stejně dobře jako ve skupinkách. Záleží jen na vás, jaký zajímavý efekt chcete pomocí blikajících světýlek vykouzlit. Nejjednodušší volbou jsou svíčky ve skle, s kterými se snadno manipuluje a můžete je umístit prakticky kdekoliv. Sofistikovanější alternativou jsou svícny, na které můžete umístit i více svíček ve všelijakých konfiguracích. Pro někoho jsou nejkrásnější elegantní vysoké svícny, jiný upřednostní svícny na drobné čajové svíčky.

Bezpečnost na prvním místě
Pozor, svíčky bychom neměli nechávat hořet bez dozoru. Je nutné umisťovat je na nehořlavé podložky, a to i v případě, že samotná svíčka je zalitá ve skle. Stejně důležité je situovat je v bezpečné vzdálenosti od předmětů, které mohou snadno vzplanout, například záclony a jiné textilie.

V prostoru nebo stupňovitě

Některé svícny nabízejí atraktivní prostorové uložení svíček, jiné jsou zformovány do geometrických útvarů a interiérovým dekoracím tak dávají punc jisté rafinovanosti. Krásný obraz vytvoří i svíčky ve formě souvislého pásu na jídelním stole. Ještě nápaditěji budou působit svícny, které fungují jako „etažéry“. To znamená, že jsou svíčky uloženy v různé výšce. K vytvoření podobné světelné dekorace vám však zcela postačí i obyčejné police. Rozmístění svíček do různých úrovní posílí výsledný efekt.
Program Atreju

Luxus versus přirozenost

Celkový dojem může ovlivnit i materiál, z kterého je svícen vyroben. V současnosti jsou velmi populární skleněné a kovové svícny, ale i luxusní svícny v úpravě vzácných materiálů, jako je zlato, stříbro či měď. Materiály s odleskem budou vždy působit honosně, protože lépe odrážejí světlo.

Příjemně a mile naopak působí dřevěné svícny, které v kombinaci se světlem svíce a zelenými doplňky navozují dojem lesního ohýnku, nebo lucerny z přírodního výpletu. Betonové a kameninové svícny zase do interiéru vnášejí surovější wabi-sabi nádech.

Hledáte něco výjimečného?

Pak vsaďte na doplňky ve vintage či retro úpravě, například svícny ve formě petrolejových lamp či ozdobných kalichů. Aranžmá se svíčkami může dokonce působit jako moderní verze historického artefaktu – designéři mají například v oblibě doplňky připomínající pochodně nebo hradní svícny. Podmanivý doplněk také představují nástěnné svícny, které rozptylují světlo po stěnách.

Stojanový svícen s historickým nádechem a nástěnný svícen na čajové svíčky. Zdroj: Höffner

Kam je umístit

Ideálním místem pro svíčky jsou konferenční a příruční stolky, jídelní stoly, police, komody, ale i parapety. Velké svícny se dokonce dobře vyjímají i na zemi. Svíčky však můžete i zavěsit. Poslouží vám speciální závěsné svícny nebo ozdobné industriální konstrukce, často instalované nad varný ostrůvek nebo jídelní stůl.

V současnosti je hitem umisťovat svíčky dokonce i na terasu, balkon, do zahrady nebo ke vstupu do domu, díky čemuž navodí ještě intimnější a kouzelnější atmosféru i v exteriéru. V exteriéru je třeba vybírat zásadně taková místa, na kterých svíčky vyniknou a kde je budete mít stále na očích.

Nemáte krb? Nevadí...
Vsaďte na nenáročný šikovný trik. Vytvořte si aranžmá svíček v různé tloušťce a velikosti a položte je na reflexní, například kovovou nebo zrcadlovou podložku. Případně je doplňte zrcadlem opřeným o zeď, v kterém se bude mihotavé světlo svíček pěkně odrážet.

Pár perliček na závěr

I segment svíček překvapivě podléhá trendům. Pokud tedy chcete vlastnit skutečně stylový kousek, zkuste pátrat po následujícím:
  • Absolutním hitem jsou svíčky připomínající torza lidských těl ve stylu uměleckých soch renesančních umělců. Často bývají odlévané pouze z čistého bílého či krémového vosku.
  • Stále více lidí vyhledává přírodní sójové svíčky. Tento typ vosku totiž méně „znečišťuje“ vzduch a zároveň má větší délku hoření.
  • K populárním výrobkům také patří kousky s více knoty v jedné svíčce, které hoří výrazněji.
  • Dekorační vonná svíčka může ukrývat tajemství v podobě šperku. V zahraničí se jim říká „jackpot svíčky“. Šperk je pečlivě zabalen ve speciální fólii a zalit voskem. Když svíčka vyhoří, odhalí překvapení.
  • Velké oblibě se v současnosti těší i botanické svíčky, v kterých jsou zality různé voňavé rostlinky, květy, lupeny, případně sušené ovoce.
Svíčky a svícny jsou jedním z univerzálních doplňků, které můžete někomu věnovat jako dárek do nového bytu či domu. Více se dočtete v dalším článku Sconto Magazínu.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…