Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Taburety – funkční, ale i efektní doplňky interiéru

Taburety – funkční, ale i efektní doplňky interiéru

06. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Taburet, taburetka, podnožka, a nejnověji dokonce puf – všechny tyto názvy označují nízké multifunkční sezení, obvykle bez opěradla, které slouží jako náhrada křesla nebo židle, ale i na vyložení nohou nebo jako úložný prostor. Záleží jen na vás, jakou funkci mu nakonec přisoudíte. U tohoto interiérového kousku se fantazii opravdu meze nekladou.
Taburety jsou součástí interiérů už po téměř celá dvě století. Poprvé se údajně objevily v 18. století v Turecku, v tehdejší Osmanské říši. Díky rozkvětu obchodních cest, které křižovaly Evropu, Blízký i Dálný východ, se postupně udomácnily i na královských dvorech starého kontinentu. I dnes můžete najít kousky, které mají orientální vyhotovení s množstvím originálních ornamentů nebo vybíjených prvků.

Věděli jste, že?

Předpokládá se, že nejstarší taburety byly jakousi vylepšenou verzí sedacích polštářů a měkkých trůnů. Umisťovaly se do prostoru, ale často i ke stěně, která plnila funkci opěrky.

Jaké jsou největší výhody taburetů?

 • Je možné je kdykoliv, snadno volně přemisťovat v prostoru.
 • Jsou skladné, takže je lehce skryjete a v případě potřeby zase vyndáte.
 • Nezabírají prostor ani vizuálně, protože jsou nízké a nemají opěrku.
 • Můžete je využívat velmi mnohostranně – na taburet stačí například položit větší podnos a rázem se promění v praktický příruční stolek.
 • Mnohdy jsou v nabídce sladěné s příslušnou pohovkou nebo výrazným křeslem, například ušákem.
 • V místnosti mohou figurovat jako sebevědomý solitérní prvek nebo originální kontrastní kousek, který dává interiérové sestavě příjemnou tečku. Nebojte se vzorů, barev a netradičních tvarů.
 • Hodí se nejen do obývacích pokojů, ale i ložnic (například jako židlička k toaletnímu stolku), předsíní, pracoven nebo dětských pokojů.
Taburet Willandra
Postel Karlonie

Kolik lidí, tolik chutí

Šikovné funkční sezení má v současnosti velmi pestré designové ztvárnění, nespočetné množství tvarů a velikostí. Taburety mohou být okrouhlé i hranaté, nenápadné i extravagantní, vyrobené ze dřeva, ratanu, kovu, plastu, potažené kůží, úpletem, ale stejně tak i čalouněné textilií nebo kožešinou, aby co nejlépe zapadly do komfortního prostředí obývacích pokojů. Vybírejte však především podle toho, jak je budete využívat:
 • Pokud je budete často přesouvat po místnosti, zvolte raději menší odlehčené modely, s kterými se snáze manipuluje.
 • V případě pravidelné manipulace si také můžete vybrat modely s praktickými ručkami nebo úchytkami.
 • Pokud si vybíráte podnožku ke křeslu, zřejmě nejvíce oceníte stabilní kousek, který nohám poskytuje dostatek prostoru a zároveň má přiměřenou výšku.
 • Prostranný interiér vám umožňuje vybrat si i velké obdélníkové modely, které připomínají otoman nebo pohovku.
 • Do malého interiéru jsou naopak vhodné subtilnější taburety na vysokých nožičkách nebo s přehlednou kovovou podstavou – nebudou v prostoru působit těžkopádně.
 • Nemusíte se bát použít i více taburetů najednou, třeba modely rozličných velikostí, barev nebo vzorů, ale v jednotném designu.
 • Dětem můžete pořídit speciální taburety s různými zvířecími nebo pohádkovými motivy.
Taburet Taco
Taburet Etro

Taburet s tajemstvím

menších interiérech najdou největší uplatněné taburety, které mají otvíratelné víko a pod ním skrytý úložný prostor. Sem si můžete odkládat přikrývky, deky, časopisy, dětské hračky, knihy nebo další potřebné věci, které chcete mít rychle po ruce, ale zároveň nechcete, aby se povalovaly po pokoji. Samozřejmě příliš nezatěžujte vnitřní odkládací prostor, protože pak je budete přesouvat s větší námahou.
Taburet Nevis
Taburet Papua

Když se o slovo hlásí nohy

Nožičky jsou sice hlavně funkční oporou taburetu, výrazně však vstupují do celkového designu tohoto nenáročného sezení. Masivní čalouněné modely s nízkými nožičkami představují taburety, které poslouží poměrně dobře i na každodenní sezení. Stačí přes ně přehodit přikrývku nebo kožešinu a místnosti hned propůjčí mnohem elegantnější či útulnější ráz. Taburety s tenkými vysokými nebo filigránsky tvarovanými nohami, stejně jako se zlatými, měděnými nebo mosaznými nohami a podstavci dají prostoru hravý nebo luxusní nádech.
Taburet Voss
Tip na závěr: Na čerstvém vzduchu

Taburety nevyužijete jen v interiéru, ale i venku – například na terase, u bazénu nebo během zahradní slavnosti. Stejně jako v interiéru jsou vhodné nejen jako doplňkové sezení, ale i jako podložka pod nohy, úložný prostor nebo náhrada příručního stolku.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…