Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Tipy na typy: Noční stolek

Tipy na typy: Noční stolek

21. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Sociologové říkají, že tak, jak si přejete ve svém obýváku ukázat to nejlepší ze svého já a naznačit ostatním, v jakém světle chcete být viděni, vaši pravou podstatu odhalí až pohled na noční stolek. Jak vypadá ten váš? Je na něm pořádek a jen nezbytné věci? Nebo množství knih, které, jak doufáte, jednou dočtete? Ať je to jak chce, přinášíme vám pár tipů, jaké podoby váš noční stolek může mít.

Noční stolek ve své původní podobě

Noční stolek dostal svůj název podle toho, že v minulosti měl opravdu podobu malého stolku nebo stolečku u postele. Sloužil jako místo pro petrolejku, na odkládání nádob s vodou, pánové si na ně pokládali své dýmky nebo hodinky. Později přibyla nová designová řešení a přidaly se zásuvky, funkce tohoto nábytku však zůstala nezměněna. Stále slouží k odkládání drobných věcí, knih a také na umístění lampičky nebo budíku. Pokud chcete vzdát hold nočnímu stolku v jeho původní podobě, vyberte si model na nožičkách, klidně i v současném skandinávském stylu.

Bez ostrých hran

K čalouněné posteli se hodí i stolek ve stejném stylu, který zůstane tématický. Platí pravidlo, že nejprve se kupuje právě postel. Čalouněný noční stolek vnese do ložnice útulnost a zároveň to není až tak klasické řešení, které byste našli v každé druhé domácnosti. Látkové čalounění bude nutné občas vysát, použít můžete i vysavač s mokrým vysáváním. Na kůži nebo ekokůži postačí navlhčený hadřík, kterým setřete prach. Tím, že takový stolek nemá ostré hrany, se hodí i do dětského pokoje.

S vůní dřeva

Jako noční stolek poslouží i malá zásuvková komoda. Pokud bude z masivního dřeva ošetřeného jen transparentním lakem, vynikne kresba dřeva a bude ideálním společníkem k dřevěné posteli ze stejného druhu dřeva. Jednotlivé styly ale můžete i kombinovat a takovýmto stolkem doplnit postel s čalouněným čelem. Dřevěné noční stolky evokují stabilitu a krásně voní.

Elegantní řešení

Pokud si ložnici teprve zařizujete a máte možnost vybírat nábytek, popřemýšlejte nad tím, že se vzdáte úchytek. S bezúchytkovými řešeními se nejčastěji setkáváme v kuchyni, mechanické dotykové otevírání i zavírání dvířek ale oceníte i v ložnici. Ušetří vás hledání úchytek ve tmě nebo rozespalosti. Stolky bez ruček navíc vypadají elegantně. Minimalistický design zvýrazní čisté linie a vysoký lesk.

Designová třešnička v ložnici

Ložnice zařízená v moderním stylu snese i výrazný noční stolek. Chcete-li do vaší ložnice designový kousek, volte méně tradiční materiály (například stylové kovové nožičky) a výrazné detaily zásuvek. Takový stolek dotvoří charakter interiéru ložnice. Nezapomínejte ale, že noční stolek má být hlavně funkční. Jeho velikost by měla odpovídat velikosti postele – čím vyšší postel, tím vyšší stolky – měl by zajistit pohodlí při odkládání věcí a zároveň nesmí blokovat přístup k posteli.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…