Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Tipy na vánoční dekorace pro útulný a sváteční domov

Tipy na vánoční dekorace pro útulný a sváteční domov

10. 12. 2021, SCONTO Nábytek
Advent patří mezi nejkrásnější období v roce. Každý byt a dům se mění v malé vánoční království. Za okny vidíme rozsvícený stromeček, vánoční dekorace zdobí naše příbytky zevnitř i zvenčí. Chystáme se na příchod Vánoc a užíváme si, že naše domovy najednou vypadají o něco útulněji a magicky. Jaké dekorace do bytu volíte vy? Dáme vám pár tipů, jak dosáhnout té pravé vánoční atmosféry.

Vítejte, koledníci!

Jak říkávají naše babičky: „První dojem neuděláš dvakrát.“ A proto začínáme právě vchodovými dveřmi do vašeho bydlení. Věnec na dveřích je první vánoční dekorací, kterou bude vidět váš soused, návštěva nebo koledníci. Věnec ale nemusí zdobit pouze dveře; umístit ho můžete i na zeď v obýváku, nad postel nebo na polici spolu s jinými dekoracemi, se kterými vytvoří krásnou souhru. Nebojte se dozdobit také koupený věnec a upravit si ho podle sebe. K věncům můžete sladit i různé ikebany nebo drobné stromečky, které zakomponujete do sestavy s dalšími dekoracemi.
Věděli jste, že?

Věnec nemá začátek ani konec a nekonečný kruh symbolizuje koloběh života. První věnce byly používány jako ozdoba do vlasů pro mladé ženy a v honosnější podobě je bylo vidět na hlavách královské rodiny.
Zdroj: Höffner a Sconto

Hej hou, hej hou, už jdeme domů

Malí, velcí, barevní, s bradou nebo bez ní. Trpaslíci jsou oblíbenou součástí vánoční výzdoby. Malí skřítci, pomocníci Santa Clause, zdobí naše příbytky již několik let. Dekorativní postavičky vám doma sice nezazpívají ani nezačnou vyrábět hračky, přenesou však malý kousek severního pólu přímo do vašeho domova. Rozkošná malá stvoření postavte vedle dřevěné lucerny se svíčkou a vytvořte si doma trpasličí koutek. Pokud nejste jejich fanoušky, ideální budou i jiné postavičky, andílci nebo zvířátka, jako jsou ptáčci, sobi, jeleni a podobně.
Zajímavý fakt:

Trpaslíky najdete nejčastěji v německých bájích, ale jejich historie sahá až do období starověku a starověkého Egypta. Své místo jako vánoční nebo velikonoční symbol si našli až na přelomu minulého století.

Medovníky, rohlíčky, linecké, vánočka...

Přiznejte se, jeden z hlavních důvodů, proč se těšíte na Vánoce, jsou všechny ty dobroty, které budete moci sníst. A právě na místě, kde jsou vystaveny, se na vánoční dekorace občas zapomíná. Jídelnímu stolu určitě sluší vánoční ubrus. Pokud nejste fanoušek ubrusů, postačí i minimalistický běhoun, díky kterému zachováte vzhled stolu a zároveň dosáhnete svátečního designu. Alternativou je také prostírání pod talíře, ať už vzorované, nebo jednobarevné sladěné s ostatní výzdobou.
Zdroj: Sconto
Tip: Čím vyzdobit štědrovečerní stůl?

Na střed nebo po celé délce jídelního stolu rozmístěte větvičky rozmarýnu nebo jmelí. Přidejte usušené plátky pomeranče, badyánu a průsvitné svícny s čajovými svíčkami nebo zlaté, případně stříbrné svícny s vysokými dlouhými svícemi. Takto ozdobený stůl bude nejen vypadat dobře, ale vůně rozmarýnu a pomeranče vám navíc zpříjemní štědrovečerní večeři. Během adventu můžete rozmarýn s pomeranči uložit na kulatý či podlouhlý tác, doplnit svíčkami a vytvořit minimalistický voňavý adventní „věnec“. Stůl můžete doplnit i mísami s vánočními koulemi, větvičkami z jehličnanů nebo vánoční růží.
Zdroj: Höffner a Sconto
Nezapomeňte ani na drobné detaily, jako jsou vánoční kuchyňské utěrky a ubrousky, které jsou dekorací a praktickou pomůckou v jednom. Elegantní sklenice na stopkách, hrnky na svařené víno nebo punč a ozdobné talířky, na které poskládáte sladké i slané pochutiny během svátků, jsou malým, ale významným detailem při prostírání.

Deky a polštáře pro útulnější domov

Teplý pocit domova vám zajistí textilie – dekorativní polštáře, ozdobné kožešiny pod stromeček nebo před krb a vánoční deky, pod které se schová celá rodina při sledování filmových klasik, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Většinu svého času trávíme o svátcích v obývacím pokoji s rodinou. Právě proto jde o místnost v domě, kterou dekorujeme nejvíc. Při zdobení ale myslete také na ložnici. Velkou postel ozdobte svátečním povlečením, přidejte pár polštářů a zachumlejte se pod přikrývku jako Kevin ze Sám doma, když mu z domu odešla rodina.
Zdroj: Sconto
Tip na ladění:

U dekorativních polštářů kombinujte vzorovaný vánoční polštář s polštářem bez vzoru v neutrální barvě. Držte se barevné škály tří barev. Vyhnete se tak kýčovému přezdobení.
Zdroj: Höffner a Sconto
Co dodat na závěr? Je jedno, jestli použijete svépomocně vyrobené, zděděné, nebo koupené dekorace, jestli zahalíte domov do klasické červené a zelené, nebo nějaké trendové barvy. Nejdůležitější je, abyste se doma cítili příjemně a kouzelně. Inspirovat vás v tom mohou magazíny, ale také různé vánoční katalogy. Pokud si k tomu pustíte koledy a začne se u vás šířit vůně skořice a čerstvě upečených dobrot, o sváteční náladu a vánoční atmosféru máte postaráno.
Šťastné a veselé, naši milí čtenáři. :)

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

Jste kreativní a nemáte rádi uhlazenost ani stereotyp? Rádi se lišíte od ostatních a neláká vás jít ruku v ruce s aktuálními trendy, ale přesto chcete, aby vaše bydl…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…