Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Trendy v bydlení pro rok 2021

Trendy v bydlení pro rok 2021

30. 01. 2021, SCONTO Nábytek
Jaké trendy si na nás nachystali designéři v roce 2021? Co bude in a které prvky budou v interiéru dominovat? Inspirujte se, ať už vás lákají velké změny, nebo jen malé úpravy bytu pro potěšení.

V hlavní úloze emoce

Trendsetteři ze studia bora.herke.palmisano pozorně sledují život kolem, trendy v módě i designu a na každý rok připravují přehled tří zajímavých trendů, které se odrazí také v našich interiérech. Pro rok 2021 je prvním z nich trend emocional, v kterém hraje hlavní roli emoce. Naše domovy se totiž musely (a na čas ještě budou muset) proměnit na kanceláře, fitness centra, jógová studia nebo kuchyně vychytaných restaurací. Tento trend dělá náš interiér multifunkčním a zároveň příjemným útočištěm. Pro pocit pohodlí se doporučují barvy typu růžová, žlutá nebo broskvová, které doplní bílá, černá i svěží mátová barva.
Nábytkový program Spring
Druhým trendem je continual. Klade důraz na pomalý rytmus a realitu, kterou upřednostňuje před estetikou s vysokým leskem. Z balkonů a teras se stane další obytný prostor, nejen v podobě exteriérového obýváku, ale i home office. Naše domovy by se měly stát zelenějšími, o což se postará nejen živá zeleň v bytě, ale i barevná paleta v čele se zelenou mechovou, doplněnou o hnědou a šedou barvu dřeva a země. Zapomenout můžete na materiály s vysokým leskem, vítané jsou nedokonalé povrchy bez příkras, které vyzdvihují řemeslo mistrů, ruční práci a (ne)dokonalost přírody. Přesně ve stylu wabi-sabi.
Nábytkový program Yoga
Renewal, třetí a zároveň poslední trend podle prognózy bora.herke.palmisano na období 2021, překypuje energií, výraznými barvami, novými materiály a designem, v kterém se odráží improvizace, neformální přístup i humor. Připravte se na energický koktejl červené, fialové a růžové, který doplňuje modrá, zelená a šedá. Trend vyzdvihuje život ve městě a tolik skloňovanou udržitelnost a recyklaci. Dřevěný a plastový odpad se mění na nové materiály: pestrobarevné sklo a recyklované textilie najednou vytvářejí vzrušující koláže v novém kontextu. Tento trend představí i nové materiály způsobem, jakým jste je předtím nevnímali.

Nábytkový program Goa

Barevné protiklady – barva roku 2021 podle Pantone

Jaké barvy budou kralovat v interiéru v roce 2021? Podle společnosti Pantone určitě žlutá a šedá, které vystřídaly klasickou modrou. Podobná fúze dvou barev přitom nastala naposledy před pěti lety, když odborníci spojili něžnou růžovou s bledě modrou. Žlutý odstín s názvem Illuminating a šedá Ultimate Grey společně vyjadřují poselství síly a naděje, které je trvalé i povznášející. Ačkoliv fungují jako protiklady, cílem spojení bylo dokázat, že i dva rozdílné elementy dokážou fungovat spolu. Žlutá symbolizuje optimismus, šedá odhodlání. Designéři nimi chtěli poukázat na vnitřní sílu lidí a dodat nám naději v zářivější dny.
Nábytkový program Clif

Odvaha na změnu – barva roku 2021 podle Dulux

Svou barvu roku každoročně představuje i společnost Dulux. Barva pro rok 2021 byla vybrána ještě předtím, než se svět stihl v roce 2020 zastavit kvůli globální pandemii, společnost však tento odstín už neměnila. A ani se nedivíme. Vybraný hnědý odstín s názvem Brave Ground je teplým a neutrálním prvkem. Představuje zemi, spojuje nás s tím nejpodstatnějším – s přírodou a jednoduchými věcmi okolo. Zároveň symbolizuje odvahu na změnu, tedy přesně to, v co všichni doufáme a co tak potřebujeme.
Nábytkový program City
Nábytkový program Manhattan

Inspirace uměním a architekturou

Rok 2021 je i 140. výročím narození velikána umění Pabla Picassa, který za svůj život vyzkoušel více výtvarných směrů, a jeden dokonce založil. Otec kubismu je známý svými jednoduchými litografiemi, které mnohým připomínají nedokončené nákresy. A právě abstraktní linie těla a tváře jsou dalším trendem pro rok 2021. Abstraktní kresby promítnuté do vzorů na textiliích, tvarů keramiky i různých interiérových doplňků čerpají od velikánů modernistického umění a sochařů 20. století. Ze světa architektury přichází další inspirace a trend roku 2021 – oblouky. Oblouky a křivky připomínající arkády jsou v souladu s trendem oválných sedaček, organického designu a biofilie (lidská potřeba kontaktu s přírodou a živými organismy), které mají společně udělat naše interiéry útulnějšími.

Klidný život na vesnici

Dalším interiérovým trendem, na který je třeba upřímit pozornost, je estetika venkova a rustikálního interiéru. Pod označením #cottagecore rozvířil vody Instagramu ještě v roce 2020, a tyto vlny, zdá se, neutichnou tak rychle. Moodboardům dominovala květinová pole, proutěné košíky, starožitný porcelán, … V moderním pojetí se venkovský styl hravě uplatní v kuchyních, ale i jiných místnostech. Tento trend se však netýká jen interiéru, ale i života všeobecně. Koncept jednoduchého a soběstačného života, v souladu s přírodou, oslovuje mladé i staré, vesničany i lidi z města. Jeho paralelu bychom našli ve hnutí Arts & Crafts, které koncem 19. století prosazovalo jednoduché návrhy a řešení, vracející se k řemeslu starých mistrů.
Kuchyně Cascada
Nábytek Yoga

Jaký bude život v zahradě a na terase v roce 2021?

Jasně definované jsou i trendy zahradního nábytku pro rok 2021. Uvědomělejší životní styl vzbuzuje zájem o autentické materiály a nábytek s jednoduchým designem. Designéry inspiruje samotná příroda, a to tvarově, barevně i materiálově. Hlavní úlohu hrají dřevo z trvale udržitelných lesů, rychle rostoucí bambus nebo ratan. Subtilní rámy a podnože působí lehce a zredukované tvary sedacího nábytku dělají prostor přehlednějším. Z barev je třeba upřímit pozornost na neutrální odstíny, jakými jsou šedá a hnědá. Alternativou k čistě přírodním materiálům jsou ty inovativní, které dělají exteriérový nábytek mimořádně odolným nebo nabízejí opětovné využití a recyklaci. Příkladem jsou plast a látky vyrobené z PET lahví vylovených z oceánů, recyklované dřevo ze starých rybářských člunů a recyklované kovy.

V čem se trendy změnili oproti loňskému roku si můžete porovnat ve článku o trendech v bydlení pro rok 2020.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…