Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Vintage nábytek má své osobité kouzlo

Vintage nábytek má své osobité kouzlo

12. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Vintage nábytek do vašeho domova vnese design z minulého století. Přitom není jen pro milovníky starožitností, ale nadchne i ty, kteří mají rádi moderní bydlení ve spojení s originálními kousky. V čem se skrývá jeho osobité kouzlo?
Slovo vintage původně pochází z vinařských kruhů a používá se k vyjádření zralosti vína. Toto označení se později přeneslo z alkoholu i na oblečení, doplňky nebo nábytek. Pravý vintage nábytek by před vámi měl mít alespoň jednoho dalšího majitele a stáří několik desítek let. K tomu patří i stopy, které na něm zanechal čas.

Mezi oblíbené vintage kousky patří komody, lavice, stoly, židle, skříně, příborníky, ale také doplňky, jako jsou zrcadla a rámy obrazů. Pokud se vám tento styl líbí, nemusíte hned obcházet bazary nebo starožitnictví s nábytkem a doplňky. Dnešní trh nabízí obrovský sortiment zboží ve vintage stylu. U takových nových kousků se vyhnete případným poškozením, která by se na starém nábytku nedala opravit, a také nepříjemným pachovým stopám, které si s sebou starý nábytek nese z půd, sklepů nebo starých nevytápěných domů. Starý i nový nábytek mají samozřejmě své výhody.

Pravidlo 80:20

Kategorie vintage pokrývá různá období, přičemž jednotlivé dekády mají svá specifika. Pro takový vzhled jsou vítány prvky ve stylu 20. až 80. let minulého století, přičemž ty z 50. až 80. let obecně označujeme jako retro. Interiéru stylizovaného ve vintage dosáhnete několika způsoby.
 
Vintage nábytek můžete umístit do moderního, ale také do stylizovaného interiéru. V moderním interiéru vsaďte na kontrast, charakteristickým znakem je zde kombinace protikladů. Neutrální barevnou paletu doplňte výraznějšími barvami vintage nábytku. Vyzkoušet můžete také pravidlo 80:20. To znamená, že 20 % zařízení budou tvořit vintage kousky. Může jít o velké komody a příborníky, ale také doplňky jako vázy, rámy, lampy a podobně.

Vintage do každé místnosti

U interiéru, který bude celý stylizovaný jako vintage, vsaďte na několik klíčových prvků – jedním z nich je pravá dřevěná podlaha nebo její laminátová imitace – ideální jsou širší prkna s výraznější kresbou dřeva nebo opotřebovaným vzhledem. Tento styl se hodí prakticky do každé místnosti, může se tedy prolínat celým interiérem.

Pro nábytek ve vintage stylu je charakteristické, že působí, jako by byl vyroben ze starších kousků dřeva, a má patinu, která je vlastně jeho dekorací. Takové rustikální kousky dobře zapadnou i do venkovských interiérů. Vítaná je i bílá barva nábytku, která je u tohoto stylu oblíbená. Nemusíte se ale bát ani pastelových či výrazných sytých barev na solitérech. Pokud plánujete více vintage prvků u sebe, ať se odlišují materiálově i barevně. Na dřevěnou komodu přece nepostavíte vintage lampu na dřevěném podstavci s hnědým stínidlem, aby zanikla.

Vintage v obýváku

Dřevo, které vypadá jako unášené vodními proudy a nakonec vyplavené na břeh? Přesně o tomto vintage styl je. Nábytkové programy právě s takovým dřevodekorem skvěle zapadnou do obývacího pokoje – v jednotném designu si můžete pořídit komodu, vitrínu, konferenční stolek, stolek na televizi nebo nástěnnou polici. Výrazná kresba dřeva vynikne v moderních i venkovsky laděných interiérech. V takovém interiéru volte lampy s kovovým stínidlem, vzorovaný tkaný koberec nebo nápadité vintage tapety.

Vintage v ložnici

Udělejte svou ložnici příjemně staromódní. Vybrat si můžete například útulný venkovský styl s ozdobnými prvky a kovanými držadly, nebo romanticky laděný bílý nábytek s patinou. Případně na to jděte opačně – do moderně laděné ložnice si vyberte jeden kousek laděný do stylu vintage.

Vintage v předsíni

V menších místnostech mohou zaujmout výraznější kusy nábytku, které spojují syrovost a nepravidelné struktury přírodního materiálu v kombinaci s tmavými kovovými detaily. Hrubé opracování dřeva dodá každému kousku absolutní originalitu, ať už půjde o síňový panel, lavici do předsíně, skříňku na boty, nebo rám zrcadla.

Vintage v kuchyni

Při výběru kuchyně ve vintage stylu se inspirujte rustikálními kuchyněmi. Typické jsou pro ně světlé barvy, ale také příjemné šalvějové odstíny a pastelové barvy. Samozřejmě nesmí chybět jemná patina a ozdobné kování. K tomu patří malba stěn v zemitých barvách, cihlový obklad a květinové motivy. Pokud jste zdědili starý příborník, určitě ho zakomponujte do prostoru kuchyně a jídelny.

Vintage v koupelně

Koupelna v tomto stylu potřebuje výraznou dlažbu a obklad, kombinovat přitom můžete několik vzorů. Elegance, která k vintage patří, dosáhnete volně stojící vanou na nožičkách. Abyste se vyhnuli vizuálnímu chaosu, volte raději střídmější nábytek, například bílé skříňky doplněné dřevěnými detaily. Pověstnou třešničkou budou vintage kohoutky a armatury ve stříbrném, zlatém nebo mosazném provedení.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…