Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Komody pro milovníky vintage stylu

Komody pro milovníky vintage stylu

31. 03. 2023, SCONTO Nábytek
Komoda je nezaměnitelný kus nábytku, který si najde své místo v obýváku, na chodbě, v koupelně i v ložnici. Může mít mnoho podob. Na své si samozřejmě přijdou i fanoušci vintage stylu. Pokud mezi ně patříte, nenechte si ujít naše tipy na praktické komody s atmosférou starých dob.
Předchůdkyní komody byla jednoduchá truhla s třemi zásuvkami, do které se odkládalo šatstvo nebo prádlo. Svým názvem odkazuje na pohodlnost – pochází z francouzského slovíčka comode. Komody byly původně zdobené intarzií, obkládané exotickými dýhami nebo drahými kovy. Proto se pěkně vyjímaly ve společenských místnostech. Posloužily ale také jako noční stolky. Dnes je členění komod rozmanitější, na trhu nenajdeme jen ty s třemi zásuvkami. Mají různé designy a jsou estetickým nábytkem, který má široké využití. Zároveň se uplatní v každém stylu bydlení.

Vintage komody mnoha tváří

Vintage komody charakterizuje několik znaků. Jedním z nich je dojem opotřebovanosti, jehož se dosahuje například patinou a dřevem (nebo dřevodekorem), které na pohled poznačil čas. Používány jsou obvykle tlumené, pastelové, zemité odstíny, velmi oblíbenou je ale také kombinace bílé a hnědé barvy. K typickým patří doplňující prvky z kovu, skla či keramiky, květinové motivy a okrasné frézování.

Bílo-hnědé variace

Snad největší výběr u vintage komod máme právě v provedení, které spojuje bílé korpusy s horní deskou ze dřeva nebo dřevěného materiálu. Takové komody působí romanticky a často bývají vsazeny do venkovského stylu bydlení. Vidět je můžeme s patinou i bez ní, obvykle s kovovými úchyty, které dotváří celkový design komody. Reprezentují je například následující:

Nadčasové dřevo

Samotná kresba dřeva je vzor, který nábytku dodává jeho jedinečný charakter. Vintage komody ze dřeva nebo dřevěných materiálů však nevyužívají jen přirozenou krásu tohoto materiálu, ale také jeho nedokonalosti a znaky stárnutí, které podtrhují hodnotu výrobku. Dostupné jsou různé barevné variace a provedení, která se v závislosti na detailech (jako například provedení úchytů, frézování, řezba) hodí do různých stylů bydlení. Reprezentují je například následující:

Ozvláštněné motivy

Jako solitéry vyniknou zejména komody, jejichž dvířka či zásuvky zkrášlují různé ornamenty. Hravosti a nevšednosti se dosahuje využíváním více pastelových nebo i výrazných odstínů, které bývají nezřídka upraveny patinováním. Takto zdobené komody lze často vidět v bytech s orientálním nádechem. Reprezentují je například následující:

V neutrální šedé

Šedá barva je mimořádně oblíbená. Jednak je nadčasová, jednak se dá dobře kombinovat s doplňky. Jednoduché vintage komody bývají podobně jako ty bílé často kombinované s vrchní deskou ze dřeva a jsou zdobené kovovými úchyty. Reprezentují je například následující:
 

Vintage do každé místnosti

Nejen různá provedení vintage komod, ale také to, že jsou často součástí nábytkových programů, usnadňuje jejich zakomponování do jakékoliv místnosti v domácnosti. Při zařizování myslete na to, že by styl nábytku měl celkově ladit s prostorem. K tomu vintage patří například vymalování stěn v zemitých barvách, cihlový obklad, tapety s květinovým motivem, dřevěné podlahy nebo trámy, keramické a textilní doplňky. Jako všude i zde platí, že méně je někdy více. Vintage totiž představuje eleganci – a té rozhodně sluší hlavně jednoduchost.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…