Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Žlutá barva v interiéru – tvůrce dobré nálady

Žlutá barva v interiéru – tvůrce dobré nálady

13. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Žlutá barva je při zavádění do schématu interiérového designu trochu oříškem. V přírodě se přitom přirozeně vyskytují stovky žlutých odstínů. Jak vybrat ten správný pro interiér a proč je vlastně žlutá barva v poslední době tak populární?
Žlutá je považována za nejšťastnější ze všech barev. Připomíná slunce i oheň. Jako barva světla se žlutá spojuje také s vědomostmi a moudrostí – jestliže v některých jazycích označíte člověka za „jasného“, považujete ho za inteligentního. Je to barva, která se nejvíce spojuje s optimismem a potěšením. Tak jako má každá barva své pozitivní i negativní vlastnosti, je má i žlutá. Díky správnému množství žluté v místnosti se můžete cítit veseleji, optimističtěji, avšak příliš mnoho této barvy nebo nesprávný tón mohou vyvolávat znepokojení a úzkost. Například neonově žlutá stěna vás po chvíli zaručeně začne dráždit. Pokud bychom měli zmínit i teorii barev, za doplňkovou barvu ke žluté bývá označována indigová nebo modrofialová.
Světlo na konci tunelu
Žlutý odstín Illuminating zkombinovaný s šedým odstínem Ultimate Gray jsou pro rok 2021 barvou roku, kterou vyhlašuje Pantone Color Institute. Tvoří harmonický a nadčasový pár. Žlutá byla vybrána s ohledem na události ve světě jako pulzující a optimistická barva naděje a dobré nálady. Jednoduše, světlo na konci tunelu.

Žlutá napříč kulturami

Pokud bychom se na žlutou barvu podívali z pohledu vědců, žlutá je nejviditelnější barvou a naše oči jsou obzvláště citlivé na žlutou vlnovou délku světla, i proto se žluté věci jeví jasnější než ve skutečnosti. Může to souviset s našimi primitivními předky, kteří museli rozlišovat zralé žluté a oranžové ovoce mezi zelenými listy. V Číně má žlutá barva silné historické a kulturní asociace a je považována za nadřazenou barvu, je symbolem štěstí a slávy. V kulturách, které praktikují chromoterapii (léčba barvami), se zase předpokládá, že žlutá stimuluje nervy a očišťuje tělo.
Věděli jste, že?
Slavné žluté taxíky v New Yorku dostaly svou barvu podle toho, že si žluté nejrychleji všimnete na rušné městské ulici. Tento trik okopírovali v 80. a 90. letech 20. století i vydavatelé novin, aby žlutou upozornili na titulky deníků.
Regál NihoTlos Lifon. Zdroj: Sconto

Který odstín žluté je ten „váš“?

Žlutá má jako každá jiná barva mnoho odstínů. Teplý medový odstín působí optimisticky a hřejivě, vynikne proto na pohovkách a křeslech. Chcete-li v interiéru použít tmavší odstíny ze spektra, sáhněte po hořčicové žluté, velmi podobné divizně, která bude působit sofistikovaně. Ze světa flóry čerpá inspiraci i šafránově žlutá, příjemný žlutý odstín s nádechem oranžové. Ze světlejších můžete použít výraznější citronově žlutou, kanárkově žlutou nebo méně nápadnou vanilkovou, máslově žlutou, béžovou či krémovou. V barevné paletě Pantone bychom našli 24 různých odstínů žluté barvy. Ve světě grafického designu však rozlišují až 145 různých pojmenování odstínů žluté!

Jak zakomponovat žlutou barvu do interiéru?

  • Žlutá barva si nejlépe rozumí s bílou, modrou, černou a šedou.
  • Použijte ji v interiéru jako barevný akcent v monochromaticky laděné místnosti; vynikne na koberci, polštářcích, přikrývkách, lampách a jiných doplňcích.
  • Střídmě ji můžete použít v kombinaci s přírodními barvami.
  • Pěkný kontrast vytvoří s odstíny fialové a modré. Hodí se ale i k odstínům šedé, o čemž svědčí i barva roku 2021 podle společnosti Pantone.
  • Žlutá bude harmonicky ladit se zelenou a oranžovou barvou.
  • Světlé tóny žluté působí jako uklidňující neutrální pozadí. Použijte je na velké ploše.
  • Sytá a zářivě žlutá rozjasní prostor a vytvoří iluzi světla. Výrazný žlutý nábytek a stěny proto dobře fungují v malých místnostech.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…