Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Žlutá barva v interiéru – tvůrce dobré nálady

Žlutá barva v interiéru – tvůrce dobré nálady

13. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Žlutá barva je při zavádění do schématu interiérového designu trochu oříškem. V přírodě se přitom přirozeně vyskytují stovky žlutých odstínů. Jak vybrat ten správný pro interiér a proč je vlastně žlutá barva v poslední době tak populární?
Žlutá je považována za nejšťastnější ze všech barev. Připomíná slunce i oheň. Jako barva světla se žlutá spojuje také s vědomostmi a moudrostí – jestliže v některých jazycích označíte člověka za „jasného“, považujete ho za inteligentního. Je to barva, která se nejvíce spojuje s optimismem a potěšením. Tak jako má každá barva své pozitivní i negativní vlastnosti, je má i žlutá. Díky správnému množství žluté v místnosti se můžete cítit veseleji, optimističtěji, avšak příliš mnoho této barvy nebo nesprávný tón mohou vyvolávat znepokojení a úzkost. Například neonově žlutá stěna vás po chvíli zaručeně začne dráždit. Pokud bychom měli zmínit i teorii barev, za doplňkovou barvu ke žluté bývá označována indigová nebo modrofialová.
Světlo na konci tunelu
Žlutý odstín Illuminating zkombinovaný s šedým odstínem Ultimate Gray jsou pro rok 2021 barvou roku, kterou vyhlašuje Pantone Color Institute. Tvoří harmonický a nadčasový pár. Žlutá byla vybrána s ohledem na události ve světě jako pulzující a optimistická barva naděje a dobré nálady. Jednoduše, světlo na konci tunelu.

Žlutá napříč kulturami

Pokud bychom se na žlutou barvu podívali z pohledu vědců, žlutá je nejviditelnější barvou a naše oči jsou obzvláště citlivé na žlutou vlnovou délku světla, i proto se žluté věci jeví jasnější než ve skutečnosti. Může to souviset s našimi primitivními předky, kteří museli rozlišovat zralé žluté a oranžové ovoce mezi zelenými listy. V Číně má žlutá barva silné historické a kulturní asociace a je považována za nadřazenou barvu, je symbolem štěstí a slávy. V kulturách, které praktikují chromoterapii (léčba barvami), se zase předpokládá, že žlutá stimuluje nervy a očišťuje tělo.
Věděli jste, že?
Slavné žluté taxíky v New Yorku dostaly svou barvu podle toho, že si žluté nejrychleji všimnete na rušné městské ulici. Tento trik okopírovali v 80. a 90. letech 20. století i vydavatelé novin, aby žlutou upozornili na titulky deníků.
Regál NihoTlos Lifon. Zdroj: Sconto

Který odstín žluté je ten „váš“?

Žlutá má jako každá jiná barva mnoho odstínů. Teplý medový odstín působí optimisticky a hřejivě, vynikne proto na pohovkách a křeslech. Chcete-li v interiéru použít tmavší odstíny ze spektra, sáhněte po hořčicové žluté, velmi podobné divizně, která bude působit sofistikovaně. Ze světa flóry čerpá inspiraci i šafránově žlutá, příjemný žlutý odstín s nádechem oranžové. Ze světlejších můžete použít výraznější citronově žlutou, kanárkově žlutou nebo méně nápadnou vanilkovou, máslově žlutou, béžovou či krémovou. V barevné paletě Pantone bychom našli 24 různých odstínů žluté barvy. Ve světě grafického designu však rozlišují až 145 různých pojmenování odstínů žluté!

Jak zakomponovat žlutou barvu do interiéru?

  • Žlutá barva si nejlépe rozumí s bílou, modrou, černou a šedou.
  • Použijte ji v interiéru jako barevný akcent v monochromaticky laděné místnosti; vynikne na koberci, polštářcích, přikrývkách, lampách a jiných doplňcích.
  • Střídmě ji můžete použít v kombinaci s přírodními barvami.
  • Pěkný kontrast vytvoří s odstíny fialové a modré. Hodí se ale i k odstínům šedé, o čemž svědčí i barva roku 2021 podle společnosti Pantone.
  • Žlutá bude harmonicky ladit se zelenou a oranžovou barvou.
  • Světlé tóny žluté působí jako uklidňující neutrální pozadí. Použijte je na velké ploše.
  • Sytá a zářivě žlutá rozjasní prostor a vytvoří iluzi světla. Výrazný žlutý nábytek a stěny proto dobře fungují v malých místnostech.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…