Ve dnech 5. a 6.7. jsou naše obchodní domy otevřené.
Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět

Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět

12. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Laciné koření na grilování anebo vegeta při vaření v kuchyni? Zapomeňte na ně! Lehkost, chuť a příjemnou vůni dodají jídlu čerstvé bylinky. K jejich pěstování nepotřebujete zahradu, a dokonce ani balkon. Postačí vám okenní parapet nebo kuchyňská linka. Kterým bylinkám dopřát slunce a které mají rády stín?
I když se bylinkám nejvíc daří venku, ne každý má to štěstí a vlastní zahradu nebo balkon. Bylinky se však dají pěstovat i v květináči v kuchyni. V první řadě je důležité si uvědomit, jestli porostou do výšky, anebo jde o plazivé bylinky. Převislé a plazivé bylinky umístěte do vysokých úzkých nádob a závěsných košíků. Ostatní, které rostou do výšky, sesaďte do květináčů tak, jak je nejčastěji používáte při vaření, anebo dopřejte každé bylince luxus vlastní nádoby.

Ideální bude terakotový květináč s otvorem ve dnu. Dospod umístěte centimetr až dva hrubou vrstvu štěrku (drenážní vrstvu) a na ni zahradní substrát. Hliněný květináč vytvoří rostlinkám ideální prostředí, protože přebytečná vlhkost unikne jeho póry. Plastové květináče, ve kterých se voda odpařuje směrem vzhůru, se hodí pro pažitku nebo petržel, jimž víc vyhovuje mokré prostředí.
Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět

Věděli jste, že...

Pozor, některé bylinky byste neměli dávat vzájemně do těsné blízkosti, protože se nesnášejí. Například libeček a pelyněk, celer a šalvěj nebo kmín a koriandr. Stejně byste spolu v jedné nádobě neměli pěstovat bylinky s rozličnými nároky na půdu – kyselomilné a vápnomilné.

JAK NA PĚSTOVÁNÍ BYLINEK?

Většina bylinek patří mezi nenáročné, takže jejich pěstování zvládne opravdu každý. Dejte si pozor jen na to, které bylinky mají rády slunce, stín či polostín a podle toho je rozmístěte po kuchyni. Bylinky potřebují pravidelnou zálivku a občasné hnojení. Zalívejte přímo zemi, ne lístky. Dobrým indikátorem je bazalka, která je citlivá na dostatek vody. Během péče o ni se naučíte, kolik vody bylinky opravdu potřebují. A protože roste rychle, během krátké doby se projeví výsledky vaší práce.

VYHNĚTE SE NEJČASTĚJŠÍM CHYBÁM


Při otrhávání bylinek upřednostněte mladé lístky, velké listy ve spodní části pohánějí celkový růst. Řežte tedy vždy nad spodní dvojicí lístků. Nejefektivnějším způsobem, jak bylinky obírat, je stříhání, obstarat si můžete dokonce speciální nůžky na bylinky. Jednou z chyb při pěstování bylinek je, když je necháte příliš bujně růst až do květů. Rostlinka se pak soustředí na rozmnožování a o to slabší budou její lístky.
Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět

KTERÉ BYLINKY BY NEMĚLI CHYBĚT VE VAŠÍ KUCHYNI?

Bazalka

Jedna z nejvděčnějších bylinek vhodná hlavně pro začátečníky. Umístěte ji na okno, kam dopadá světlo aspoň šest hodin denně, čím víc světla přijme, tím bude mohutnější. Pozor však na přímé slunce, to nemá ráda. Bazalce vyhovuje vlhká půda, nesmí však být přemáčená, jinak by jí začaly uhnívat kořínky.

Máta 

Na pěstování v bytě je jako stvořená. Dopřejte jí dostatečně velký kořenáč, rychle se rozrůstá a jiným bylinkám by zabírala prostor. Umí přežít i nehostinné podmínky, nevadí tedy, když ji občas zapomenete zalít. Pokud ji často používáte, měli byste ji občas pohnojit. Pravidelně ji zastříhávejte, táhne se do výšky.

Meduňka

Někteří si ji pletou s mátou, oproti ní však víc voní a chutná po citronech. Meduňka není náročná na péči, vyhovuje jí slunečné místo s občasným stínem. Prospívá jí pravidelné stříhání, které aktivuje růst nových listů. Má hluboký kořenový systém, proto potřebuje vysoký květináč.

Pažitka

Pažitku můžete vysévat do květináče kdykoli během roku. Umístěte ji na parapet orientovaný na sluneční stranu, při nedostatku světla začne pažitka žloutnout. Takto pěstovaná bylinka potřebuje častější zálivku, protože rychle vysychá a má ráda odstátou vodu. Přestože je trvalka, časem začne slábnout, vyřešte to jednoduše výsevem nové pažitky.

Rozmarýn

Rozmarýn jako keříčkovitá bylina vynikne především v samostatném květináči. Je nenáročný na pěstování v interiéru, je však třeba ho stříhat, aby nezdřevnatěl. Dopřejte mu písčitohlinitou půdu s neutrálním až alkalickým pH. V kuchyni ho můžete umístit také na přímé slunce, jen pozor na průvan, nesnáší ho.

Oregano 

Jeho méně známý název je dobromysl. Pokud mu chcete připravit vhodné podmínky pro růst, umístěte ho v kuchyni tam, kde bude mít dostatek slunečních paprsků, ale žádný průvan. Je to světlomilná rostlinka, která potřebuje širší a hlubší květináč. Jinak je to nenáročná bylinka, která snese i sucho. Sbírat můžete lístky na přímou spotřebu anebo je sušit a skladovat na tmavém místě.

Koriandr

Patří mezi bylinky náročnější na pěstování, protože potřebuje dostatek vápníku, živin a pravidelný přísun vody. Nejvíc se mu bude dařit v samozavlažovací nádobě a při pravidelném přihnojování. Neodmyslitelně patří do asijské a mexické kuchyně, použít můžete jeho listy i semena.

Kromě těchto bylinek si v kuchyni můžete vypěstovat i další čerstvé koření jako tymián, šalvěj, petržel, estragon, saturejku, libeček, řeřichu, levanduli či citronovou trávu.

Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybětPěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět
Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět
Pěstujeme bylinky v kuchyni – těchto 7 u vás nesmí chybět
 

Čtěte také

Ukázat další články

Jednobarevný bytový textil má několik výhod

Bytový textil dotváří interiér k dokonalosti. Jednobarevné textilie se lépe kombinují a zde jejich výhody rozhodně nekončí.

Jak se starat o bytový textil

Bytové textilie jsou lapači různých nečistot a zápachu. Ložní prádlo, ručníky, deky, kuchyňské utěrky, závěsy, koberce, dekorační polštáře... Seznam textilních produ…