Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / 5 důvodů, proč mít kuchyňský ostrůvek

5 důvodů, proč mít kuchyňský ostrůvek

21. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Kuchyňský ostrůvek je pro mnohé nedílnou součástí této místnosti a díky konceptu propojeného prostoru se stává standardní alternativou při plánování kuchyně. Pokud na něj máte prostor, neváhejte. Tady je pět dobrých důvodů, proč si ho vybrat.

1. Přidá pracovní plochu

Kuchyňský ostrůvek má spoustu výhod. Tou největší je, že rozšiřuje pracovní plochu. Aby byl funkční, jeho rozměry by měly být minimálně 150 x 60 cm. Chcete-li ho doplnit zónou na vaření nebo mytí, nezapomeňte si „půdu“ připravit dopředu a myslete také na rozvody, přívod vody a připojení odpadu. Budete potřebovat také dostatečný manipulační prostor kolem těchto zón.

Ujistěte se, že ostrůvek nebude mít prázdnou plochu uprostřed. Jeho výška nemusí být totožná s výškou pracovní plochy kuchyně – zóna přípravy jídla na něm může být například vyšší pro pohodlné krájení, a to až 95 cm. Nebo naopak nižší, abyste pořádně „viděli do hrnců“ během vaření. V úvahu berte i to, jestli k němu chcete barové sezení.

2. Rozšíří úložný prostor

Kuchyňský ostrůvek vyřeší problém s chybějícími úložnými prostory. Můžete do něj umístit zásuvky na nádobí, vestavnou vinotéku, malou lednici, myčku na nádobí nebo koše na odpadky, které se vám nevešly jinam. S umístěním spotřebičů se bude jen zvětšovat. Roli ostrůvku může plnit v podstatě jakýkoliv kus nábytku postavený v prostoru.
 
Pokud ale chcete, aby byl hlavně úložištěm, zapomeňte na spotřebiče a nedávejte si na něj ani mycí plochu nebo varnou zónu s odsavačem par, který je výsuvný z pracovní desky. Technická řešení těchto zón by vám zabrala příliš mnoho místa na úkor úložného prostoru. Zásuvky a skříňky mohou být na ostrůvku oboustranné, nebo můžete z části otočené do jídelny a obývacího pokoje zvolit otevřený koncept polic či vinotéku.

3. Přidá extra sezení

Snídaně, rychlá svačina či lehká večeře? Jedna z mnoha oblíbených podob ostrůvku je z jedné strany pracovní prostor, z druhé barové sezení. Přidáním barových stoliček dostanete extra prostor, který občas nahradí i jídelní stůl. Máte návštěvu a připravujete jí pohoštění? Pak oceníte sezení za barovou částí, vždy se totiž najde někdo, kdo s vámi prohodí pár slov i během vaření nebo chystání občerstvení.

Sezení bude fungovat také jako neformální jídelní koutek pro děti. Pokud se rozhodnete pro vyvýšenou desku barové části, skryjete tak nepořádek na druhé straně ostrůvku před zraky návštěv. Oblíbené je také řešení, při kterém ostrůvek přímo navazuje na jídelní stůl.

4. Vizuálně oddělí prostor

Ostrůvek v kuchyni působí efektně, proto se stal nedílnou součástí moderních interiérů. Velká kuchyně si ho přímo žádá. Díky svému tvaru, materiálu a barvám zásadně ovlivní její design. Hodí se i do otevřených dispozic, kde vizuálně oddělí prostor kuchyně od jídelny či obývacího pokoje bez nutnosti stavět stěny. Designem kuchyňské ostrůvky obvykle navazují na zbytek kuchyně, takže se vyrábějí v různých stylech – od minimalistických po rustikální.
 
Tak, jako může mít ostrůvek různé funkce, může být různý i jeho tvar. Nejčastěji se setkáváme s klasickým tvarem obdélníku, popřípadě čtverce. Žádán je ale i tvar písmene L. Šikovným řešením je víceúrovňový ostrov – u něj na nižší část pro přípravu jídla navazuje vyšší prostor ke stolování (tato část může být odlišná barevně či materiálově).

5. Je ideální pro rodiny s dětmi

Z ostrůvku v kuchyni se může stát komunikační centrum rodiny nebo srdce denní části domácnosti. Pokud vaření patří mezi vaše každodenní činnosti, je to ideální místo, jak mít na očích i malé děti. Můžete je na něm zapojovat do přípravy jídla, nebo je bezpečně usadit z druhé strany ostrůvku a dát jim do ruky tužky a papír.

Trendem posledních let je i využívání ostrůvku k práci, když jsou lidé na home office. Školáci si u něj zase mohou dělat úkoly, zatímco rodiče připravují jídlo. Rodina tak zůstane ve vzájemném kontaktu.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…