Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / 5x jinak: Kuchyně na míru

5x jinak: Kuchyně na míru

04. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Kuchyně, která odpovídá aktuálním trendům, nebo naopak jednoduché a nadčasové linie? Pro rodinu s malými dětmi, nebo pro individualisty? Rozsáhlá paleta barev, materiálů a stylů umožní vyskládat si vlastní kuchyni na míru.

Pro ty, kteří vaří denně

Každý uživatel kuchyně v ní za 20 let ujde více než 1 500 km, ve špatně rozvržené kuchyni je to ale mnohem více. I proto by kuchyně měla být praktická a dobře navržená. Kuchaři, kteří se v kuchyni pohybují každý den, ocení inteligentní plánování s co nejkratšími vzdálenostmi mezi jednotlivými kuchyňskými zónami a s dobře koncipovanými úložnými prostory.
 
Pozornost zákazníků i odborníků z různých oblastí vzbudila pracovní deska Xtra, která byla dokonce oceněna v rámci Red Dot Award. Tvoří ji nosný materiál, funkční vrstva a vrstva HPL – tato kombinace ji dělá odolnější vůči poškození a vodě a umožňuje ji zalícovat s dřezem i varnou deskou tak, jak to bylo do té doby možné jen u přírodního nebo umělého kamene. Toto řešení je nejen estetické, ale i praktické. Bonusem je antibakteriální povrch  microPLUS®, kterým jsou vybaveny Xtra pracovní desky s tloušťkou 38 mm.
Kuchyně Stoneart s pracovní deskou Xtra
Kuchyně Stoneart s pracovní deskou Xtra
Kuchyňská deska Xtra – extra odolná, dostupná ve 2 tloušťkách a 4 dekorech. Zdroj: Sconto

Kuchyně pro vyznavače klasiky

Jak poznáte, že mezi ně patříte? Jednoduše, v kuchyni se cítíte dobře, je pro vás synonymem útulnosti i relaxu a zbožňujete společné vaření nebo pečení s rodinou. Pak vám jistě bude blízká kuchyně ve venkovském stylu nebo její moderní varianta s velkým kuchyňským ostrovem, dvířky se skleněnou výplní, kovovými úchytkami a vysokými horními skříňkami. Ty toho musí ukrýt mnoho. Tušili jste, že v kuchyni míváme uložených v průměru 250 kg věcí? Pro představu – zabraly by místo 17 plných přepravek. V rustikálně laděné kuchyni nesmějí chybět stojany na ovoce a zeleninu, podsvícené lišty na zavěšení kuchyňského náčiní nebo měděných pánví a další prvky přizpůsobené prostoru na míru a atmosféře venkova, jako jsou dřevěné a proutěné doplňky.
Kuchyňský ostrov, kovové úchytky, dřevěné a proutěné doplňky podtrhující venkovský styl kuchyně. Zdroj: Sconto/Chalet

Pro cestovatele

Zalíbil se vám ve Francii samostatný výsuv na bagety, který je pro jejich kuchyně typický a nenalezneme ho jen tak kdekoliv? Nebo vás zaujaly jihokorejské domácnosti s jejich dvěma lednicemi (jednu z nich používají na skladování kvašené zeleniny kimči)? Nebo luxusní americké kuchyně s velkým varným ostrůvkem? Případně jste si v některé zemi na vlastní kůži zažili uspořádání a vylepšení, která byste chtěli mít i ve vaší kuchyni na míru?
 
Kuchyně pro cestovatele se vyznačuje řešeními a detaily, které ji dělají dokonalou. Kuchyňská linka totiž není jen o barvě dvířek, použitých materiálech a ergonomii při práci, ale i o vnitřním vybavení skříněk a zásuvek. Automatické osvětlení vnitřních prostor, výsuvné police, rozdělovače do zásuvky, podélné dělící prvky pro výsuvy, stojany na nože, řezačka na folii nebo držáky na talíře jsou povinným „tuningem“ pro ty, kteří v kuchyni ocení praktičnost.
Efektní osvětlení a skříňky na kuchyňské náčiní
V současnosti jsou k dispozici různá praktická řešení úložných prostor

S šéfkuchařem v hlavní roli

Prostor u sporáku už dávno nepatří jen ženám. Přístup mužů k vaření je odlišný, stejný požitek jako z vaření proto budou mít i z kuchyně na míru plné „vychytávek“. Nože uložené na magnetické liště budou vždy po ruce, vestavná trouba blízko úrovně očí splní i ergonomické hledisko a odsavač par zabudovaný ve varné desce se postará o to, že otevřený prostor nebude už od vchodových dveří prozrazovat, co bude dnes k večeři. Kromě toho muži jistě ocení nadčasový design a minimalistické linie. Ty budou skrývat inovativní pohon s elektromotorem, který umožňuje skříňky otevírat lehkým klepnutím.
Trouba blízko úrovně očí, varná deska s odsavačem par, minimalistický design a otevírání dvířek se skrytým elektromotorem

Kuchyně pro rodiny s dětmi

Moderní kuchyně na míru kladou důraz na otevřenost a pocit lehkosti. Spojení kuchyně s obývákem umožňuje v rodině s dětmi větší dohled nad nimi, ať už během hry, nebo jejich pohybu po domácnosti. Hlavně u menších dětí je velmi praktická povrchová úprava proti otiskům prstů (anti-fingerprint) a bezporézní materiál, který se snadno čistí. Nové technologie přinášejí i barevnou stálost a extrémní odolnost vůči poškrábání. Dvířka kuchyňské linky tak bez újmy přežijí i nárazy hračkami. Z bezpečnostního hlediska byste měli upřednostnit raději bezúchytkové řešení, skryté úchytky nebo profilové úchytky v hraně dvířek. Předejdete tak možným úrazům, hlavně u těch nejmenších členů domácnosti.

Nenápadné úchytky, snadno udržovatelné plochy a povrchová úprava proti otiskům prstů. Zdroj: Sconto/Easytouch

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Obývací pokoj v eklektickém stylu

Jste kreativní a nemáte rádi uhlazenost ani stereotyp? Rádi se lišíte od ostatních a neláká vás jít ruku v ruce s aktuálními trendy, ale přesto chcete, aby vaše bydl…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…