Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Publikováno: 29. 04. 2020
Kuchyň si lidé obvykle zařizují na několik let až desetiletí. Při jejím výběru a zařizování se občas bojuje o každý centimetr. Jak a kdy začít, aby byla ta vaše ideální právě pro vás?
S plánováním nové kuchyně je optimální začít už při návrhu rodinného domu – budou se od něj odvíjet elektroinstalace, rozmístění přívodů vody, plynu a odpadního potrubí. Pouze tak docílíte toho, že se kuchyň bude přizpůsobovat prostoru, a ne naopak. Pokud kuchyň rekonstruujete ve starším domě nebo bytě, je nutné vycházet z daných prostorových možností. Zejména v panelácích se hospodyňky musí často rozloučit s vysněným půdorysem kuchyně kvůli existujícím přípojkám, ale i oknům a dveřím. Šikovní architekti z kuchyňského studia ovšem umějí i na malém prostoru vykouzlit ideální kuchyni na míru. A to doslova. Německá značka Nobilia například nabízí různé typy skříněk ve spoustě variací a v šířkách, které lze upravit po 5 cm (oproti 15 cm u konkurence). Vhodně naplánovat kuchyni do jakéhokoliv prostoru tak nebude žádný problém.

PŘEDTÍM, NEŽ NAVŠTÍVÍTE KUCHYŇSKÉ STUDIO, ODPOVĚZTE SI NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:

 
  • Jak vypadá prostor určený pro kuchyni? Odvíjí se od něj její dispoziční rozmístění, které musí vyhovovat nárokům na ergonomii.
  • Je vaše kuchyň propojená s obývacím pokojem? Pokud ano, rozhodně popřemýšlejte nad tím, jak s ním bude propojena i materiálově a vyberte spotřebiče s nižší hlučností.
  • Kolik času trávíte v kuchyni? Jinak bude vypadat kuchyně single muže, kterou využívá sporadicky a jinak kuchyň pro rodinu s dětmi, která často stoluje doma.
  • Máte k dispozici i samostatnou spíž? Jestliže ne, budete potřebovat vysoké skříňky na ukládání potravin.
  • Jaký styl je vám blízký? Sníte o rustikální kuchyni s keramickým dřezem pod oknem nebo jste praktický minimalista?
  • Jak velký rozpočet na novou kuchyň máte? Zařízení nebo rekonstrukce kuchyně jsou finančně náročnou investicí, avšak na dlouhé období. Upřednostňujte proto kvalitní materiály a ověřené značky.
MODERNÍ KUCHYNĚ LUX

NEPSANÉ ZÁKONY KUCHYNĚ

Aby byla práce v kuchyni potěšením, je důležité dodržet základní ergonomická pravidla. V kuchyni existují nepsané zákony – lednice patří na okraj kuchyňské linky a navazuje na pracovní desku, myčka by měla sousedit s dřezem, varná deska zase s troubou. Kuchyni při plánování rozdělte do zón podle činností, které v nich provádíte. Do zóny zásob uložte potraviny, v ukládací zóně najděte místo pro nádobí, sklenice a příbory. V mycí zóně jsou centrem kuchyňský dřez a myčka nádobí. Následuje přípravná zóna, kde oceníte dostatečnou pracovní plochu a kuchyňské pomocníky, a nakonec samotná zóna vaření s varnou deskou a troubou.

Zóna přípravy jídel, tedy hlavní pracovní zóna, by měla být alespoň 70 cm široká a umístěná mezi dřezem a varnou deskou. Výška horní hrany pracovní desky se pohybuje obvykle od 87 do 95 cm, její standardní hloubka je 60 cm. Pracovní plochu si můžete přizpůsobit a její jednotlivé části mohou mít rozdílnou výšku. Toto řešení je ideální pro páry, mezi nimiž jsou velké výškové rozdíly. Nízká hospodyňka potřebuje pro komfort nižší pracovní desku, zatímco její vysoký manžel by si u ní zničil záda. Na výškové zónování v malé kuchyni ale zapomeňte.
Pohodlnější přístup k věcem uloženým v dolních skříňkách zajistí výsuvy místo klasických dvířek. Obsah skříňky budete vidět i shora a jednodušeji na něj dosáhnete. S jeho hmotností si také nemusíte dělat starosti. Kvalitní kování od osvědčených dodavatelů mají nosnost i přes 70 kg.
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?

JAKÝ TVAR KUCHYŇSKÉ LINKY VYBRAT?

Základním modelem uspořádání linky je lineární kuchyň podél jedné zdi, vhodná do úzkých a dlouhých místností. Je to nejčastější typ malé kuchyně v garsonkách a jednopokojových bytech. Pokud dvě části kuchyňské linky lemují protilehlé stěny, jde o paralelní kuchyni. Velmi oblíbené a praktické je uspořádání kuchyně do tvaru písmene L. Tento tvar se hodí téměř do každého prostoru.

O něco velkoryseji působí kuchyňská linka ve tvaru U, která je rozmístěna podél tří stěn, nebo vedle dvou stěn a jedno její rameno tvoří poloostrov vystupující do prostoru. Při takovéto rohové lince dobře popřemýšlejte, jak využijete vzniklé rohy. Ideální je drátěný program či speciální úložné systémy, které se postarají o to, abyste bez problémů dosáhli na to, na co potřebujete.

MODERNÍ DESIGNOVÁ KUCHYNĚ LASER


Nejvíce místa vyžaduje kuchyňská linka s ostrůvkem. Můžete jej využít jako jednolitou pracovní plochu, případně prodloužit desku z obývací části tak, aby se u ní dalo stolovat, například během snídaně.

Do ostrůvku můžete zabudovat i varnou desku, troubu na pečení nebo kuchyňský dřez. Takové řešení je ale náročnější na realizaci a je třeba s ním počítat již ve fázi výstavby domu. Na druhou stranu kuchyňský ostrov opticky oddělí kuchyň od společenské části a stane se místem vašich kulinářských představení pro návštěvy.

Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Podle čeho vybírat kuchyňskou linku?
Publikováno: 29. 04. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací