Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Častý problém: mastnota v kuchyni. Jak se jí zbavit?

Jak odstranit starou mastnotu v kuchyni

07. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Mastnota v kuchyni je problém, se kterým bojuje každá domácnost. Pomalu se usazuje na místech, která během pravidelného úklidu přehlížíte, aby pak spolu s nánosem prachu připravila vražednou kombinaci. Ta vás při uklízení pěkně potrápí. Jak odstranit mastnotu z nábytku i kuchyňských spotřebičů tak, abyste se příliš nenadřeli a zároveň se vyhnuli chemikáliím?
I v nejčistší kuchyni se najdou místa, která se neumývají pravidelně. Jsou třeba hůře přístupná nebo nejsou neustále na očích, takže si je s mastnotou ani nespojujete. A pak jsou tu exponovaná místa, ze kterých byste mohli mastnotu umývat klidně každý den. Živočišné tuky se s oblibou usazují například na úchytkách zásuvek kuchyňských skříněk, na digestoři, mezi skříňkami u sporáku, na zadní stěně trouby, na poličce blízko varné desky, na zástěně za varnou plochou.
Častý problém: mastnota v kuchyni. Jak se jí zbavit?

Čím vyčistit mastnotu v kuchyni

 
Nepříjemný lepivý povlak se umí vytvořit už po pár dnech, hlavně pokud často vaříte nebo rádi smažíte. V tu chvíli je nejpohodlnějším řešením sáhnout po specializovaných čisticích prostředcích, které obsahují chemické látky. My vám ale nabízíme ekologické alternativy na to, jak odmastit kuchyňskou linku a spotřebiče. Potěší přírodu i vaši peněženku.

Zbavte se mastnosti v kuchyni ekologickým způsobem

Při úklidu kuchyně si vystačíte s jedlou sodou a kypřícím práškem. Tyhle dvě ingredience dokáží pomoci od dlouho usazené špíny a mastnoty. Jak na to?
Jak odstranit mastnotu z kuchyňské linky jedlou sodou
  • Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý. 
  • Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte. 
Častý problém: mastnota v kuchyni. Jak se jí zbavit?
  • Ze stejných ingrediencí – soda a voda – si můžete vytvořit i pastu. Tu naneste na mastný povrch digestoře a vyčistěte hrubší stranou houbičky na nádobí. Nakonec setřete a osušte.
Vyčistěte mastnotu z kachliček i připálené hrnce kypřícím práškem
Častý problém: mastnota v kuchyni. Jak se jí zbavit?
  • Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit.
  • Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet. Umytá místa nakonec přetřete vlhkým hadříkem namočeným v čisté vodě.
  • Mastnou mikrovlnku jednoduše vyčistíte citronem. Nalijte do poloviny skleněné misky studenou vodu a vytlačte do ní šťávu z půlky citronu. Zapněte mikrovlnku na přibližně 5 minut. Zkondenzovaná pára odstraní ze stěn mikrovlnky mastnotu. Nakonec ji utřete do sucha.
Myslete při zařizování kuchyně na nadstandardní designové prvky, které sice vypadají efektně, při úklidu vás ale dokáží pěkně potrápit. Přečtěte si také, jak vybrat varnou desku tak, aby byla na míru vašim potřebám.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…