Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

25. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se individuální potřeby a velmi jasné představy o vlastním obytném prostoru. Poradíme vám, jak si poradit s proměnou dětského království v plnohodnotný studentský pokoj.
Výměnu obvykle vyžaduje velká část nábytku. Dospívající člen domácnosti celkem logicky potřebuje více úložného prostoru, ale i velkorysejší psací stůl, komfortnější kancelářskou židli a postel ve standardní velikosti. Funkcionalita ovšem není jediné kritérium.

První pravidlo: Instagram-friendly

Dítě se v době nástupu puberty postupně odpoutává od vlastních rodičů a stále více si střeží své soukromí. V pokoji by mělo najít místo i pro další kousky nábytku, které odpovídají jeho rozvíjejícímu se společenskému životu. Pokoj již není jen místem na hraní nebo studium, ale také prostorem, v němž se vaše ratolest realizuje, setkává a baví se svými přáteli. Nemluvě o tom, že dnešní mládeži záleží i na dokonalém image, takže jim nejsou cizí ani originální designová řešení, kterými se pak mohou pyšnit na svém sociálním profilu.
Náš tip
Přestože se názory a preference teenagerů často mění, nebojte se zapojit své dospívající děti do procesu zařizování, výběru nábytku a doplňků. Je důležité, aby měly skutečně pocit, že pokoj je jejich vlastním výtvorem. To v nich vzbudí pocit jisté hrdosti, ale i odpovědnosti. Zařízení lze vybírat z
nábytkových programů určených do dětských/studentských pokojů, ale také ze standardních programů „pro dospělé“.

Skříň – strážkyně stylu

Oblékání je pro většinu teenagerů způsob, jakým vyjadřují své názory i osobnost. K pořádku však někteří dospívající mohou mít mnohem vlažnější přístup. Místo v pokoji by měl mít i samostatný koš na špinavé prádlo, případně pánský sluha, abyste se vyhnuli různým kouskům oblečení nebo ponožek rozházených po pokoji. V případě dívek může být na místě pořídit jim velké zrcadlo, před kterým si mohou zkoušet různé outfity, případně šatní skříň se zrcadlem. Hodit se může také toaletní stolek nebo alespoň koutek, kde se dívky mohou zkrášlovat.

Stěna úspěchů a radostí

Měli byste myslet na to, že teenageři rádi vystavují na odiv své poklady, například fotografie s přáteli, sportovní trofeje, hudební nástroje, bižuterii či vlastní umělecká díla – dopřejte jim proto vlastní „galerii“ jejich největších radostí ve formě originální knihovny, nástěnného regálu nebo policového systému.
Regál Tlos a nástěnná police Parola. Zdroj: Sconto
Nezapomeňte ani na stěny. Jsou volným prostorem pro vyjádření jejich názorů, vystavení plakátů oblíbených hudebních interpretů nebo hereckých hvězd, ale i umístění citátů a atypických svítidel a světelných nápisů. Stěny nemusejí být pouze bílé, jednu nebo dvě z nich může pokrývat například zajímavá moderní tapeta, graffiti motiv či imitace cihel nebo betonu, což může evokovat industriální nebo městský  „urban-jungle“ styl.
Náš tip
Pokoj teenagera můžete klidně ladit do neutrálních tónů, které hravě oživíte různými doplňky od polštářů až po drobný mobiliář, například křesla. Tímto způsobem lépe vyjdete vstříc proměnlivému vkusu svých dospívajících dětí.
Neutrální zařízení umožňující snadno měnit atmosféru pokoje. Zdroj: Sconto/nábytkový program Empoli

Pracovna pro náctileté

Nedílnou součástí pokoje je i pracovní koutek, který je však na rozdíl od toho dětského mnohem sofistikovanější a prostornější. I toto „pracoviště“ vyžaduje kvalitní nábytek – psací stůl a kancelářskou židli, protože s přibývajícím učivem roste i počet hodin strávených nad knihami. Rovněž je třeba počítat s množstvím učebnic a studijního materiálu a časem bude zřejmě potřeba rozšířit technické vybavení o tiskárnu nebo další doplňky.
Výbavou studentského stolu bývá také notebook nebo počítač s velkou obrazovkou, proto můžete klidně sáhnout i po rohových psacích stolech ve tvaru písmene L, které nabízejí dostatek prostoru na „chatování“ s přáteli a hraní videoher, ale také na psaní domácích úkolů.

Chill-out zóna

Soukromý prostor vašeho dospívajícího potomka nemusí sestávat pouze ze standardních kusů nábytku, jako jsou skříň, kancelářský stůl a postel. Často se právě v tomto věku ozve potřeba mít vlastní „obývák“, a tak se součástí takových zákoutí stávají i oddychové, společensky laděné zóny s pohovkou, lehátky, křesly, taburety či sedacími vaky.

A protože i názory na ideální televizní program, seriál nebo film se v tomto věku diametrálně liší od těch rodičovských, můžete do dětského pokoje zakomponovat i televizní sestavu nebo prostor pro projektor s vysouvacím plátnem. Introvertnějším teenagerům dobře padne pohodlné křeslo s taburetem, v kterém si mohou číst nebo se vzdělávat ve volném čase.
Náš tip
Pokud nemáte dostatek prostoru na samostatný obývací koutek v dětském pokoji, zvolte postel ve formě pohovky. Vhodné jsou také postele s výsuvným lůžkem, díky kterým se příležitostně najde v dětském pokoji i lůžko na přespání pro kamaráda nebo kamarádku.

Sladké sny dospívajících

Ponocování s přáteli si nejednou vyžádá svou daň v podobě víkendového dospávání. Mnozí teenageři si proto místo klasické postele s šířkou 80–90 cm s radostí vyberou menší manželskou postel s ložnou plochou 120–140 cm. Pokud je v dětském pokoji dostatek prostoru, klidně jim spací zónu rozšiřte.

Ostrov fantazie

Studentský pokoj by měl plně odrážet zájmy vašich dětí, ať už je to sport, čtení, umění, nebo jiný koníček. Součástí světa dospívajících proto může klidně být i fitness vybavení, posilovací zařízení, boxovací pytel, zrcadlo pro tanečnice, mini lezecká stěna, basketbalový koš nebo ateliérový malířský stojan. Místnost může být zařízena v ponurejším rebelském duchu, ale i v bohémském nebo vintage stylu. Je jen na vašich potomcích, jak si s vaší pomocí zařídí první bydlení dle svého gusta.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…