Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dřevěná, nebo kovová postel? Každá z nich má něco do sebe

Dřevěná, nebo kovová postel? Každá z nich má něco do sebe

17. 01. 2024, SCONTO Nábytek
Dřevěná postel
Při výběru postele do ložnice je jedním z atributů, které je třeba zvážit, i materiál, z jakého je vyrobena. Čím se vyznačují dřevěné a kovové postele? To se dozvíte v následujících řádcích.

Dřevěná postel bude sloužit dlouhá léta

Dřevo je nadčasový materiál a pokud je kvalitní, výrobky z něj dokážou sloužit několika generacím. Masivní dřevěné postele jsou pevné a stabilní, spolehnout se ale můžete také na ložní rámy z levnějšího dřevěného materiálu. Dřevo je přírodní materiál a nábytek z něj působí v interiéru měkce a hřejivě. Je příjemné na dotek, hygienické a bezpečné.
 
Výhodou dřevěných postelí je široký výběr tvarů a stylů i nespočet dekorů. Snadno jej přizpůsobíte jakémukoliv trendu bydlení. Nabízí totiž výraznou i nenápadnou kresbu desítek odstínů. Chcete-li dosáhnout dramatického vzhledu, sáhněte po tmavém dřevě. Světlé tóny zase prostor opticky rozjasní. Dřevo bývá nezřídka povrchově upraveno lakem nebo mořidlem, které mají ozdobnou i ochrannou funkci. U postelí se často setkáme i s nátěrem na bílo, který je mimořádně populární jak v moderních, tak venkovsky laděných domovech.

Oproti postelím z kovu (a jiných materiálů) jsou postele z masivu zpravidla dražší, což lze považovat za určité minus. Počítejte také s tím, že dřevěná postel z tvrdších druhů dřeva (například dub) bude váhově těžší. Lehčí a levnější alternativou mohou být postele z dřevěného materiálu (například dřevotříska), vše ale závisí na provedení konkrétního modelu postele.

Kovové postele vynikají vzdušností

Když se řekne kovová postel, mnohým se před očima vybaví vojenská lůžka z kasáren. V tomto prostředí se kov využíval zejména proto, že je relativně lehký, nenáročný z hlediska údržby, trvanlivý a zároveň pevný. Zmíněné vlastnosti si tento odolný materiál samozřejmě zachoval dodnes, ale jeho uplatnění je mnohem širší. Se stoupající popularitou industriálního stylu dokonce hlásí velký návrat do interiéru.

Výhodou je, že rám i detaily kovového nábytku lze zhotovit v subtilních tvarech, přičemž si zachovají svoji pevnost. Kovová postel tedy bude v interiéru působit vzdušně a lehce i při větší hmotnosti. Matrace bývá díky konstrukci kovové postele dobře odvětrávaná, pod což se podepisuje i skutečnost, že kovové postele pod lehací plochou nemívají úložné místo.

Přestože se nám s kovem spojuje spíše jakási „surovost a drsnost“, výrobci rádi odhalují jeho skrytou romantickou povahu – kovový rám formují do podoby rozličných ozdobných ornamentů, květin či dalších motivů, které podtrhují celkovou jemnost nábytkového solitéru. Umělečtí kováři dokážou vytvořit opravdu mistrovské filigránské detaily, které zjemňují celkový vzhled postele a dodávají jí osobité kouzlo. Při výrobě postelí z kovu se ale myslí i na příznivce trendů. Kromě rustikálních a venkovských provedení si tak můžete pořídit také modely v jednoduchých moderních liniích nebo industriální postele.

Přestože barevná škála není ani zdaleka tak velká jako u dřevěných postelí, i zde máte na výběr z více variant – od bílé přes různé odstíny šedé až po hnědou a černou, a to v lesklých i matných úpravách. Jedná se o neutrální odstíny, které se snadno ladí s ostatním zařízením ložnice. Ozvláštnění vybraným modelům dodávají dřevěné prvky.
Slabinou kovových postelí jsou spoje, které po čase mohou dlouhodobým namáháním začít vrzat. Takže čím bude postel starší, tím intenzivnější zvuky může vydávat, zejména při otáčení se na lůžku. Vybírejte si proto modely od osvědčených výrobců, které si zachovají pevnost i s přibývajícím věkem. Myslete i na to, že kov je na dotek chladivý materiál a zejména u stříbrných lesklých provedení vás na konstrukci mohou „otravovat“ viditelné otisky prstů.

Každý materiál má své přednosti

Dřevo i kov mají své výhody, přičemž každý z materiálů do ložnice přináší své jedinečné kouzlo. Kovové postele se vyznačují elegancí a originálním designem. Jsou ideální pro ty, kteří hledají stylový kousek nábytku, který zároveň vydrží mnoho let. Jejich lehkost a snadná údržba mohou být rozhodujícími faktory pro ty, kteří si cení praktičnosti.

Dřevěné postele dodávají prostoru teplý, přírodní vzhled a pocit útulnosti. Jsou skvělou volbou pro ty, kteří preferují tradiční i moderní styl a přejí si, aby jejich ložnice vypadala harmonicky. Postele z masivu jsou dostupné v široké škále provedení a oproti kovovým jsou často doplněny o úložný prostor, což může být zejména v menších bytových dispozicích nemalým plusem. Navíc bývají i součástí nábytkových ložnicových programů, díky kterým může být s postelí dokonale sladěný i další nábytek.
Při výběru zvažte všechny plusy i minusy, dejte však i na své pocity. V ložnici se musíte cítit příjemně, a k tomu nemalou měrou přispívá právě postel, která je dominantním a ústředním prvkem této odpočinkové zóny.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…