Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Eco & Smart Home: Inteligentní domácí spotřebiče do kuchyně

Eco & Smart Home: Inteligentní domácí spotřebiče do kuchyně

23. 01. 2023, SCONTO Nábytek
Smart nemusí být pouze váš termostat, bezpečnostní kamera nebo osvětlení. Podobné technologie se stávají i součástí domácích spotřebičů, včetně těch kuchyňských. Přečtěte si, jak vám chytré domácí spotřebiče usnadní život a na co si dát při jejich výběru do vaší nové kuchyně pozor.

Trendem je inteligentní domácnost

Nejspíš jste už slyšeli o tom, co dokáže tzv. inteligentní domácnost (nazývaná také smart home). Můžete v ní ovládat vytápění, osvětlení, žaluzie a další prvky na dálku, nebo to nechat na automatiku. Kromě toho existují i inteligentní domácí spotřebiče (které se také často označují anglickým přívlastkem smart). I ty vám, stejně jako inteligentní domácnost, usnadní každodenní činnosti, zlepší komfort i bezpečnost používání a pomohou ušetřit energii.

Jejich společným jmenovatelem je, že je můžete propojit s chytrým telefonem nebo tabletem přes Bluetooth nebo Wi-Fi. V příslušné aplikaci pak máte k dispozici nastavení v mnohem přehlednější formě než na ovládacím panelu spotřebiče. V některých aplikacích můžete zkontrolovat i aktuální stav spotřebiče a nechat si zobrazit přehledné statistiky o používání a spotřebě energie.

Třešničkou na dortu je ovládání hlasem pomocí tzv. hlasového asistenta v chytrém telefonu, tabletu, smart reproduktoru, televizoru či jiném zařízení. Nevýhodou je, že hlasoví asistenti zatím nerozumí češtině ani slovenštině.

V případě Wi-Fi funguje ovládání pomocí aplikace nebo hlasového asistenta i na dálku. Potřebujete předehřát troubu před příchodem z práce? Nezapomněli jste vypnout varnou desku? Jaké potraviny vám chybí v ledničce? Smart spotřebiče vám zodpoví všechny podobné otázky, ať už budete v tom okamžiku v práci, v dopravní zácpě, nebo na dovolené.

Mezi výbavu, kterou disponují některé chytré domácí spotřebiče, patří i smart diagnostika. Ta vám pomůže odhalit příčinu chyb, takže budete vědět, jestli opravdu musíte volat servisního technika. Ten zase bude vědět, jaké náhradní díly si má přinést, což může opravu značně urychlit.

Smart lednice vám pomůže omezit plýtvání

U smart ledniček můžete pomocí aplikace nastavovat a kontrolovat teplotu (to platí i pro případný vestavěný mrazák), zapínat a vypínat režim dovolená a další funkce. U některých modelů si můžete ve formě grafů zobrazit spotřebu energie nebo počet otevření dveří. Ušetřit energii vám pomůže i notifikace, kterou vás chytrý telefon upozorní, když dveře zapomenete zavřít nadoraz.

Většina smart lednic je vybavena jednoduchým ovládacím panelem s LED displejem a kontrolkami. Někteří výrobci jdou ale ještě dál a smart lednice vybavují velkoplošnými dotykovými displeji připomínajícími tablet. Taková chytrá lednice má totiž kromě Wi-Fi připojení i vlastní operační systém s aplikacemi.

Díky vnitřní kameře se můžete přesvědčit, jaké potraviny se nacházejí uvnitř, bez otevírání dveří a plýtvání elektřinou. Můžete k tomu využít i aplikaci v chytrém telefonu a přímo při nakupování zkontrolovat, zda jste něco nezapomněli připsat na nákupní seznam. Lednice vás také upozorní na blížící se data spotřeby potravin, čímž vám pomůže omezit plýtvání jídlem.

Displej můžete použít pro tvorbu nákupních seznamů, prohlížení receptů, sledování videí (např. videoreceptů), přehrávání hudby nebo handsfree telefonování. Zároveň vám poslouží jako rodinná nástěnka. Můžete na ní zanechat vzkazy pro členy domácnosti napsané klidně i rukou nebo zobrazovat fotografie. Nechybí ani předpověď počasí, kalendář a další funkce, jaké znáte například z chytrých hodinek nebo telefonů.

Nevýhodou je, že většina smart lednic není určena k zabudování do skříňky, ale je volně stojící. Lednici ale můžete kuchyňskými skříňkami „obestavět“, případně umístit na její konec, kde nebude působit rušivě.

Smart trouba maso nevysuší

Se smart troubou budete mít k dispozici spoustu receptů, které si budete moci vybrat přímo z menu na displeji. Kromě toho, že vám chytrá trouba zobrazí seznam ingrediencí a postup, automaticky také zvolí nejvhodnější čas, teplotu a způsob ohřevu. Tyto parametry dokáže automaticky nastavit i podle údajů o množství surovin nebo tloušťce těsta, které zadáte (samozřejmě nechybí ani plně manuální ovládání).

Pro ještě lepší výsledky jsou některé modely vybaveny teplotní sondou, kterou můžete zapíchnout přímo dovnitř pokrmu. Maso tak už nikdy nevysušíte – chytrá trouba totiž bude mít o teplotě přesnější informaci, než by získala ze senzoru v jejím vnitřním prostoru.

Po propojení s chytrým telefonem budete moci troubu ovládat na dálku – předehřát si ji například před příchodem domů, změnit teplotu, čas nebo okamžitě zastavit pečení v případě problémů. Jakmile trouba dopeče nebo budete muset provést nějakou akci v rámci zvoleného receptu (například podlít nebo otočit maso), obdržíte o tom notifikaci. Některé modely vám umožní nahlížet dovnitř pomocí vestavěné kamery.

Většina trub se vyrábí ve formě vestavných spotřebičů. Pokud tedy neplánujete novou kuchyni, před koupí se ujistěte, že bude vámi vybraná trouba pasovat do současné kuchyňské sestavy.
Tip pro vás:
Troubu umístěte raději do výšky ramen než pod varnou desku. Manipulace s horkými plechy pro vás bude bezpečnější a pohodlnější, což oceníte také s přibývajícím věkem.

Smart může být také kávovar, myčka a další spotřebiče

Inteligentní může být například i myčka na nádobí. Pomocí aplikace vám umožní nastavovat parametry mycích programů nebo sledovat spotřebu tablet. Dokáže také automaticky přizpůsobit mycí program na základě vaší zpětné vazby. Smart myčky naleznete ve vestavěném i volně stojícím provedení.

Smart kávovar zase umožní všem členům vaší domácnosti vytvářet osobní profily. V rámci nich si budete moci nastavit takovou intenzitu aroma, množství kávy, mléka nebo teplotu, jaká vám vyhovuje. Aplikace vám také pošle notifikaci při potřebě odvápnění nebo údržby.

Seznam smart spotřebičů tímto samozřejmě nekončí, uvést lze například varné desky, digestoře či kuchyňské váhy, ale jmenovat všechny spotřebiče a funkce by bylo na hodiny. Obraz o jejich výhodách si ale určitě dokážete udělat i z těch několika příkladů, které jsme zmínili výše v textu.

Inteligentní domácí spotřebiče přizpůsobte kuchyni

Inteligentní domácí spotřebiče už dávno nejsou luxusem. Díky stále menším cenovým rozdílům oproti běžným spotřebičům je najdete už i v běžných českých domácnostech.
 
Co se týče těch kuchyňských, počítejte s tím, že každý smart spotřebič nemusí být dostupný ve vestavné verzi. Ať už sáhnete po vestavných, nebo volně stojících, nezapomeňte, že dispozici kuchyně budete moci dodatečně upravovat pouze v omezeném rozsahu. Před objednávkou kuchyňské linky nebo návštěvou kuchyňského studia si tedy důkladně promyslete, jaké spotřebiče budete chtít v kuchyni používat a kde by přibližně měly být rozmístěny. Do kuchyňského studia byste měli přicházet s jejich předem připraveným seznamem.

Čtěte také

Ukázat další články

Regál do domácnosti: funkční doplněk, který poslouží v každé místnosti

Regál patří k multifunkčním kouskům nábytku. Jeho podoby jsou velmi rozmanité, takže ho lze využít v malých i velkých prostorách, a to v interiérech každého stylu. K…

Jak skladovat chléb a pečivo: ideální je chlebník, ale…

Chléb ani jiné druhy pečiva nepatří do lednice ani do neprodyšného plastového sáčku. Neměli byste je nechávat volně položené venku ani v chlebníku. Jak tedy skladova…