Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Hnědá v interiéru: Je hnědá barva nová šedá?

Hnědá v interiéru: Je hnědá barva nová šedá?

05. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Hnědá barva je neutrálním prvkem, který nechá zazářit jiné barvy. Je univerzální a spojuje nás s přírodou a jednoduchými věcmi. Vzniká kombinací červené a zelené barvy. Z přírody ji běžně známe jako barvu dřeva, půdy, plodů, suchých listů, srsti zvířat či barvu vlasů, očí a lidské pokožky. Proto se jí rádi obklopují milovníci přírody, kteří ocení její relaxační účinky a klid. Jaká je její historie, proč je mnohými vnímána negativně a jak si s ní pohrát v interiéru?
Jednou z prvních barev, které lidstvo používalo, byla právě hnědá – přírodní jílový pigment složený z oxidů železa a manganu se našel na stěnách prehistorických jeskyní. I ženské postavy vyobrazené na egyptských hrobkách mají hnědou pokožku. Staří Řekové a Římané zase vyráběli červenohnědý odstín z inkoustu různých druhů sépií. Tento konkrétní měl v oblibě dokonce i Leonardo da Vinci, který ve svých náčrtech rád používal teplou sépiovou barvu. Stovky odstínů hnědé bychom mohli najít na obrazech renesančních malířů jako Caravaggio nebo Rembrandt; 17. a 18. století se vyznačuje nejvýraznějším používáním hnědé barvy. A takto bychom mohli pokračovat až do současnosti…
Pro zajímavost
Podle průzkumu z Evropy i USA je hnědá barva nejméně oblíbenou z barev, protože si ji lidé nejčastěji spojují s obyčejností a chudobou.

Hnědá jako barva statusu

Hnědá barva se historicky spojovala s nižšími vrstvami nebo barbary. Ve starověkém Římě měli plebejové a chudí roucho do hnědé barvy. Říkali jim pullati, což v překladu znamená „ti, kteří jsou oblečeni v hnědé“. Ve středověku byla hnědá barvou františkánského řádu, řeholníci ji nosili jako znak pokory a chudoby. Ve 14. století se do domácky tkané látky barvené do hnědého odstínu oblékali chudí Angličané. Reputaci hnědé barvě nepřidává ani fakt, že v 20. století symbolizovala nacistické Německo a oddíly, kterým se lidově říkalo „hnědé košile“. Hnědá barva však mnohým připomíná i bahno, prach a špínu, proto je považována za nejméně oblíbenou z barevného spektra.
 
Dnes je hnědá barva naštěstí spíše symbolem přirozenosti – stačí si jen vzpomenout na hnědý cukr nebo tmavý chléb, které jsou vnímané jako zdravější alternativy, případně na hnědý balicí papír a hnědé papírové sáčky. Proč byste tedy hnědé měli dát šanci i v interiéru a zapomenout na její negativní asociace? Hnědá je symbolem přírody, ale i stability, praktičnosti a komfortu. Podle psychologů ji upřednostňují lidé, kteří mají rádi kvalitní věci a neradi zbytečně utrácejí peníze.
obývací program New York
Hnědá je symbol přírody, ale i stability a praktičnosti. Zdroj: Sconto/obývací program New York

Neutrální barva, která působí útulně

V interiérovém designu se hnědá vrací do interiérů a stává se neutrální barvou, která je teplejší alternativou oblíbených, ale chladných neutrálních tónů šedé. Lidé začali toužit po větší útulnosti a hnědá jim ji poskytuje ve všech svých odstínech – sépiové tóny působí nostalgicky, hnědá khaki barva je praktická, koňaková hnědá zase působí luxusně a pískové odstíny zklidní zahlcenou mysl. V barevné paletě Pantone bychom našli dokonce až 195 různých odstínů hnědé!

Rok 2021 – rok hnědé

Rok 2021 bychom mohli nazvat i rokem hnědé barvy. Přestože trendsetteři z Pantone Institutu označili za barvu roku šedou se žlutou, konkurence to vidí jinak. Společnost Dulux si vybrala za barvu tohoto roku teplý hnědý odstín s názvem Brave Ground. Ačkoliv byla určena ještě předtím, než se svět v roce 2020 zastavil, společnost již tento odstín neměnila za jiný. Je totiž povzbuzující a symbolizuje odvahu na změnu, kterou v těchto časech tak potřebujeme.
 
Brave Ground, v našich zeměpisných šířkách prezentován jako hnědý topaz, má podle Mezinárodního estetického centra značky Dulux evokovat stabilitu, růst a potenciál a dodávat nám odvahu k přijetí změn. Vynikne v kombinaci s červenou a růžovou, s jinými neutrálními odstíny, se žlutou i okrovou či v barevné paletě se zelenou a modrou. Jednoduše je to neutrální zemitý odstín, který se dobře kombinuje.
Hnědá očima společnosti Dulux. Zdroj: Dulux
Pro tmavě hnědý odstín s šedým podtónem se rozhodl i Sherwin-Williams, americký lídr v oblasti výroby barev a nátěrů, který přichází s barvou roku vždy mezi prvními. Značka představila vlastní barvu roku s názvem Urbane Bronze. Zemitý odstín čerpá inspiraci z přírody a sází na vyváženost hnědé a šedé, kterou jemně doplňuje tmavá zelená. Mix těchto barev vytvořil uklidňující hnědošedý odstín.
Sherwin-Williams a jeho hnědošedá s názvem Urbane Bronze. Zdroj: Sherwin-Williams
Hnědou za barvu roku 2021 si vybrali i další odborníci na barvy, společnost Behr svůj světle hnědý odstín pojmenovala Canyon Dusk. Jeho jemný okrový až oranžový nádech odkazuje na soumrak těsně po západu slunce, který má přinášet příslib nového dne. Také připomíná pouštní krajinu a hlínu.
Canyon Dusk s oranžovým nádechem. Zdroj: Behr

Jak používat hnědou barvu v interiéru?

  • Nejsnáze ji zakomponujete do interiéru prostřednictvím dřeva nebo dřevěných dekorů.
  • Na stěnu vybírejte její světlejší odstíny, jako jsou béžová nebo okrová. Budou dobrým podkladem pro vrstvení v interiéru.
  • Útulně budou působit stěny nebo stropy obložené dřevem, tento trend se objevuje už několik let.
  • Na nábytku ji můžete použít ve všech odstínech, od smetanových závěsů přes koňakovou pohovku až po komodu z tmavého exotického dřeva.
  • Je výborným podkladem pro výrazné barvy jako oranžová, zelená a žlutá, dobře působí i ve spojení s růžovou a fialovou.
  • Hnědá barva má své teplé i studené odstíny. V provensálském stylu se uplatní nejbledší odstíny hnědé, jako jsou béžová, písková či barva nepraného lnu – ecru. Hnědé odstíny s příměsí žluté a červené jsou typické pro arabský, marocký a středomořský styl. Pro retro styl volte tmavé tlumené odstíny hnědé.
  • Hnědá barva uklidňuje, hodí se proto například do pracovny nebo ložnice. Vyhýbejte se jí naopak v dětském pokoji, v něm bohatě postačí jen na nábytku.
ložnicový program Parvati
Hnědá barva působí uklidňujícím dojmem, proto je ideální například do ložnice. Zdroj: Sconto/ložnicový program Parvati

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…