Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak se starat o nábytek, aby vydržel co nejdéle jako nový

Jak se starat o nábytek, aby vydržel co nejdéle jako nový

13. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Dokonalý vzhled nábytku vám žádný výrobce nezaručí na věčnost, protože domácnost není muzeem, v kterém jsou jednotlivé exponáty vystaveny za sklem. Nábytek žije s celou rodinou, je svědkem prvních kroků dětí, během kterých je jim oporou, najdeme na něm „jizvy“ jako pozůstatek jejich her, ale měl by co říct také o nešikovných majitelích a smutku čtyřnohých domácích mazlíčků. Navzdory všem těmto faktorům existuje několik rad, jejichž dodržování vám pomůže zachovat nábytek dlouho jako nový.

Správné umístění

Nepřisouvejte nábytek příliš blízko ke stěně. Speciálně na toto si dávejte pozor hlavně tehdy, pokud máte chatu, kam chodíte jen jednou za čas a kde nepravidelně větráte. Přímý kontakt se stěnou by mohl iniciovat rozvoj plísní. Zároveň nábytek nedávejte tam, kde by vám mohl překážet. Pokud ho chcete zachovat co nejdéle v dobré kondici, umístěte ho daleko od radiátorů, klimatizace nebo přímého slunečního záření. Mohou způsobit deformaci, změnu barvy nebo praskání laku.

Pravidelné uklízení

Usazování prachu se nevyhnete na žádném kusu nábytku a v žádné místnosti. Drobné nečistoty odstraníte hadříkem s jemnými vlákny. Vyhněte se agresivním přípravkům, které by mohly poškodit povrchový lak nábytku. Použijte jen čistou vodu, případně saponát určený na čištění materiálu, z kterého je nábytek vyroben. Při čalouněném nábytku je dobrým pomocníkem vysavač. Životnost čalounění prodloužíte pravidelným vysáváním prachu, ideálně alespoň jednou týdně.

Respektování vlastností

Pamatujte, že každý kus nábytku má svou nosnost. Pokud na stěnu umisťujete závěsné skříňky nebo police, použijte příslušné kování vhodné pro daný účel a materiál nosné stěny. Skříně v ložnici zbytečně nepřeplňujte šatstvem a preventivně do nich umístěte levanduli, která zabrání molům, aby se nastěhovali do vašich skříní. Zbytečně nepřetěžujte ani zásuvky a udělejte si v nich pořádek, například podle našeho návodu o minimalismu.

Nábytek pod kontrolou

Pravidelně kontrolujte, zda jsou kolečka na nábytku a nohy na stolech dostatečně pevně utažené. Kolečka udržujte v čistotě, zabrání to případnému poškození podlahy při přesouvání. Občasnou kontrolu vyžadují také šrouby a matice, které by se v průběhu času mohly uvolnit.

Program Yoop

Ochrana před vlhkostí

Nábytek se dostává do kontaktu s vodou při běžném umývání, ale i při rozličných nehodách. Dřevotříska má tendenci vodu nasávat a zvětšovat svůj objem. Při delším působení vody na nábytek by se mohla začít oddělovat povrchová dekorační vrstva a hrozila by vám nucená výměna nábytku. Působení vody je vystavena především kuchyně. Nenechávejte spoje pracovní desky zbytečně dlouho vystavené vodě (i když jsou spojeny voděodolným disperzním lepidlem a utěsněny silikonem).

Dělba s domácími mazlíčky

Máte doma kočku? Pak určitě víte, že mají v genech škrábání. Značkují si ním teritorium, uvolňují napětí a zkracují drápky. A v neposlední řadě – vidí v nábytku své hračky. Rozmístěte proto své kočce po interiéru škrabadla. Dáte jí tak najevo, že si může hrát bez toho, aniž by vám zdemolovala půlku bytu. Pokud se z vaší pohovky stalo oblíbené místo pro psa, nejjednodušší bude použít deku, která zabrání přímému kontaktu zvířete s potahem. Potahové látky určené do interiéru mohou hůře zvládat nečistoty z vnějšího prostředí, jako bláto nebo pyl, proto nezapomínejte na důkladnou hygienu vašeho miláčka po každé procházce.

 

Jak se starat o jednotlivé druhy nábytku?


 

Čalouněný nábytek

Čalouněné sedačky a křesla jsou nejnáročnějším typem nábytku na údržbu. Každý z nás denně vyprodukuje 600 tisíc částic z kůže, na kterých si následně pochutnávají roztoči. Ti však mohou být spouštěčem astma nebo alergie, proto je péče o potahové látky důležitá nejen po estetické stránce, ale své opodstatnění má i z hlediska hygieny.


Z čalouněného nábytku odstraníte prach vysáváním při nízkém nebo středním výkonu, suchou houbičkou nebo jemným kartáčem. Jednou do roka dopřejte svému čalouněnému nábytku důkladné hloubkové čištění, které oživí ztracenou barvu, odstraní nebezpečné mikročástice a dodá příjemnou vůni. Ideální je k tomu léto, když je v interiéru nízká vlhkost vzduchu. Čerstvé fleky na čalouněném nábytku vyčistíte vlhkým hadříkem, případně jemným mýdlovým roztokem. Nenechte je zaschnout, staré skvrny vyžadují značné úsilí k jejich odstranění. V žádném případě nepoužívejte líh, aceton nebo jiné agresivní čisticí přípravky a látku nedrhněte. Každý čisticí prostředek otestujte nejdříve na nějaké nenápadné části nábytku.
Sedací souprava TIKO

Masivní dřevo

Pokud máte doma masivní dřevěný nábytek, vyhýbejte se velkým změnám teploty a vlhkosti, které mají vliv na strukturu dřeva. V případě sucha má tento materiál tendenci se smršťovat, a naopak. Ideální klima pro dřevěný nábytek je teplota kolem 20 stupňů a vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 procent.

Program Spring


Stejně tak neumisťujte nábytek poblíž krbu nebo radiátoru. Opatrně také s odkládáním mokrých předmětů, které by mohly na dřevěném nábytku zanechat stopy. Dřevo i dýha jsou na kapaliny velmi citlivé.

Na očištění dřevěného nábytku od prachu vám postačí obyčejný měkký hadřík – buď suchý, nebo navlhčený. Při výběru čisticích prostředků používejte přípravky určené přímo na dřevěné povrchy. Dělí se na dvě hlavní skupiny – na bázi oleje a vosku. První typ je vhodný na ochranu dřevěných povrchů, dodá lesk a svěží barvu. Druhý typ, na bázi vosku, je určen na leštěné povrchy. Má antistatický účinek a zabraňuje odírání a drobným škrábancům.

Laminovaný dřevěný materiál

V porovnání s nábytkem z masivu je nábytek z lamina nenáročný na údržbu. Tento materiál je poměrně odolný, může mu však uškodit zatékání vody mezi spoje a hrany desek. Proto vždy veškerou vlhkost vytřete do sucha.


MDF dřevovláknité desky mohou být povrchově upravovány – lakovány nebo olepovány fólií. I tento materiál je všeobecně velmi odolný a jednoduše se udržuje. Jeho povrch stačí utřít hadříkem z mikrovlákna spolu s alkoholovým čisticím přípravkem a následně vysušit.

Stopku by při čištění měly dostat houbičky a přípravky, které obsahují „zrno“, mohou totiž poškrábat lakovaný povrch. Lakované povrchy jsou citlivé na kontakt s teplem. Vyhýbejte se proto přímému kontaktu s horkými předměty, které mohou způsobit delaminaci dýh na povrchu nábytku.

Program Futura

Tip


Nábytek s vysokým leskem vyžaduje kvalitní utěrku z mikrovlákna, která nemá kraje obšité syntetickou nití a tvrdé hrany, které by lak při přitlačení poškrábaly. Vyhněte se i používání saponátu, na povrchu lesklého laku by vytvořil matný film.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…