Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak využít rohy pokojů?

Jak využít rohy pokojů?

07. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Rozmístit základní kusy nábytku v místnosti je obvykle jednoduché. To, co nás ale umí potrápit, jsou kouty zející prázdnotou. Poradíme vám, jak je zařídit, a to v kterékoli části interiéru.
Řešení stísněného prostoru v pravém úhlu závisí jak na jeho velikosti, tak i světelných podmínkách. Světlým rohům sluší například květiny, tmavým zase svítidla. Umístit v nich lze ale leccos, jen je potřeba promyslet, zda je chceme využít prakticky, nebo mají mít spíše dekorační charakter.

Nejjednodušší volba

Pokud nemáte fantazii, nejlepší cestou je inspirovat se nábytkem s přívlastkem rohový. Takové kousky jsou navrženy tak, aby vyplnily prostor na spojnici dvou stěn, díky čemuž jednoduše a elegantně vyřešíte problém, jak využít roh. V současnosti například mnozí lidé hledají prostor na příležitostný home office – roh v obýváku je ideálním místem pro malou domácí kancelář a umístění rohového nábytku, jako jsou psací stoly.

Zprávy a seriály do kouta!

Nekonvenčním řešením je i televize umístěná v rohu pokoje. Dnes již mnozí lidé nepovažují obrazovku za ústřední prvek obývacího pokoje, proto pro ni hledají jiné – nenápadnější místo. Nevyužitý kout si přitom žádá své uplatnění. Pokud je roh dostatečně velký, k vytvoření televizní sestavy můžete využít i kratší stolek nebo komodu postavené v rohu diagonálně. Pomoci vám ale může i speciální rohový stolek pod televizor, který může být navíc šikovně doplněn o úložné prostory.
Náš tip
Pokud potřebujete těžiště pozornosti soustředit na horní část místnosti, můžete na stěně vytvořit skupinu různorodých obrazů v rámech. Použít lze i prázdné rámečky nebo závěsná zrcadla a vytvořit tak na pohled zajímavé kompozice.

Výstavní skříň vašich radostí

V koutech se perfektně uplatní i rohová šatní skříň či rohový úložný regál. Pokud je většina úložných prostorů v obývacím pokoji, ložnici nebo dětském pokoji uzavřena, udělejte si z rohu „výstavní skříň“ svých nejcennějších pokladů, například knih, fotografií nebo sběratelských kousků. Tak můžete nevyužívaný kout přeměnit na působivou část místnosti. Pomůže vám v tom množství originálně řešených rohových knihoven nebo policových systémů, které najdete v nabídce nábytkového sortimentu.
Regál Corner Shelf a rohový regál Zena. Zdroj: Sconto
Náš tip
Police ve stejném barevném odstínu jako stěna, například v bílé, zaniknou na pozadí a do popředí se tak dají vystavované předměty.

Roh – prostor na kreativitu

Pokud nemáte chuť montovat na stěnu police a regály, můžete na to jít netradičně. Do rohu můžete umístit originální prvek, který by tam nikdo nečekal – třeba malířský stojan, na kterém bude místo prázdného plátna váš oblíbený obraz nebo velkoformátová fotografie. Poměrně oblíbeným prvkem je i jednoduchý žebřík, případně regál v takové podobě. Skvělé využití najde v obývacím pokoji, ale také v rohu ložnice nebo koupelny.
Náš tip
Do rohu také můžete postavit velké zrcadlo či stojanovou šperkovnici se zrcadlem. Zrcadlo opticky zvětšuje prostor, prosvětluje jej a přirozeně přitahuje pozornost.

Rozjasněte ho

Koutu může dodat šmrnc i stylové svítidlo. Nejlepší bude, když zvolíte vysokou samostatně stojící lampu s nevšedním stínítkem, která vzbudí pozornost a zároveň vytvoří příjemné doplňkové osvětlení. Pokud chcete, aby vám sloužila jako pomocný zdroj světla, vyberte si stínidlo s možností natáčení na různé strany, případně model se stmívatelnými žárovkami, díky kterým budete moci měnit intenzitu, případně barvu světla. Lampy navíc dokážou „zfunkčnit“ i méně přístupné kouty, například za sedačkou.

Kout zeleně

Pokud máte dostatek přirozeného světla v rohové části interiéru, můžete zde klidně dopřát velkorysý prostor rostlinám. Čím více světla se do místnosti dostává a čím větší okna máte k dispozici, tím výraznější a „bujnější“ zeleň si můžete dovolit. Dobře osvětlený kout je ideální pro palmy, velké monstery, květináčové olivovníky či další vysoké exotické rostliny.
Tip pro vás
Efektně mohou v koutech vypadat i menší rostliny. Stačí zvolit zajímavý vysoký květináč, stojan na květiny, případně lze jako podstavec použít nějaký stolek.

Odkládací zátiší

V rohu se bude dobře vyjímat i sestava příručních stolků v různé velikosti, barevné úpravě či designu. Můžete si zde vytvořit například imitaci „krbu“ – postavte do kouta okrasný konferenční stolek, položte na něj zrcadlový podnos a naaranžujte svíčky. Případně na stolky můžete vystavit dekorace, jako jsou sošky, vázy nebo i knihy či fotografie v rámečcích. Pěkná stolní lampa se na stolku může také pěkně vyjímat. Roh je dobrým místem i na vytvoření barového koutku. Stačí, když stolek nebo příruční vozík zaplníte lahvemi, například vybranými destiláty a likéry (to samozřejmě neplatí pro domácnosti s dětmi, kde by měl být alkohol situován mimo jejich dosah). Místo stolku lze jako stojany použít i barové stoly a židle.

Prostor pro sebe

Pokud si chcete v interiéru zřídit nerušené příjemné místo na relax, nenápadný kout je na to jako stvořený. Stačí sem umístit lehátko, křeslo s taburetem nebo menší stylové křesílko, v kterém se cítíte maximálně pohodlně. Pokud chcete více soukromí, přistavte ke křeslu mobilní paraván, který můžete libovolně přesouvat. Případně sem umístěte závěsné křeslo z makramé nebo konstrukci, která se běžně využívá v zahradě. Takto si v koutku vytvoříte tichý a moderní relaxační kokon.
V obývacím pokoji, ložnici nebo jiných místnostech lze rohy využít i jako relaxační koutek. Zdroj: Hoffner a Sconto/křeslo Tristan 2
Jak jste se mohli přesvědčit, roh místnosti nemusí být až tak nudný a těžko využitelný, jak se na první pohled zdá. Stačí být trochu kreativní a stane se dobře a pěkně využitým místem. Různé nábytkové kusy a dekorace nabízejí opravdu mnoho možností, jak zařídit i tuto část interiéru.

Inspirovat se také můžete ve článku o rohových skříních, kde najdete různé typy maximálního využití rohového úložného prostoru.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…