Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak využít rohy pokojů?

Jak využít rohy pokojů?

07. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Rozmístit základní kusy nábytku v místnosti je obvykle jednoduché. To, co nás ale umí potrápit, jsou kouty zející prázdnotou. Poradíme vám, jak je zařídit, a to v kterékoli části interiéru.
Řešení stísněného prostoru v pravém úhlu závisí jak na jeho velikosti, tak i světelných podmínkách. Světlým rohům sluší například květiny, tmavým zase svítidla. Umístit v nich lze ale leccos, jen je potřeba promyslet, zda je chceme využít prakticky, nebo mají mít spíše dekorační charakter.

Nejjednodušší volba

Pokud nemáte fantazii, nejlepší cestou je inspirovat se nábytkem s přívlastkem rohový. Takové kousky jsou navrženy tak, aby vyplnily prostor na spojnici dvou stěn, díky čemuž jednoduše a elegantně vyřešíte problém, jak využít roh. V současnosti například mnozí lidé hledají prostor na příležitostný home office – roh v obýváku je ideálním místem pro malou domácí kancelář a umístění rohového nábytku, jako jsou psací stoly.

Zprávy a seriály do kouta!

Nekonvenčním řešením je i televize umístěná v rohu pokoje. Dnes již mnozí lidé nepovažují obrazovku za ústřední prvek obývacího pokoje, proto pro ni hledají jiné – nenápadnější místo. Nevyužitý kout si přitom žádá své uplatnění. Pokud je roh dostatečně velký, k vytvoření televizní sestavy můžete využít i kratší stolek nebo komodu postavené v rohu diagonálně. Pomoci vám ale může i speciální rohový stolek pod televizor, který může být navíc šikovně doplněn o úložné prostory.
Náš tip
Pokud potřebujete těžiště pozornosti soustředit na horní část místnosti, můžete na stěně vytvořit skupinu různorodých obrazů v rámech. Použít lze i prázdné rámečky nebo závěsná zrcadla a vytvořit tak na pohled zajímavé kompozice.

Výstavní skříň vašich radostí

V koutech se perfektně uplatní i rohová šatní skříň či rohový úložný regál. Pokud je většina úložných prostorů v obývacím pokoji, ložnici nebo dětském pokoji uzavřena, udělejte si z rohu „výstavní skříň“ svých nejcennějších pokladů, například knih, fotografií nebo sběratelských kousků. Tak můžete nevyužívaný kout přeměnit na působivou část místnosti. Pomůže vám v tom množství originálně řešených rohových knihoven nebo policových systémů, které najdete v nabídce nábytkového sortimentu.
Regál Corner Shelf a rohový regál Zena. Zdroj: Sconto
Náš tip
Police ve stejném barevném odstínu jako stěna, například v bílé, zaniknou na pozadí a do popředí se tak dají vystavované předměty.

Roh – prostor na kreativitu

Pokud nemáte chuť montovat na stěnu police a regály, můžete na to jít netradičně. Do rohu můžete umístit originální prvek, který by tam nikdo nečekal – třeba malířský stojan, na kterém bude místo prázdného plátna váš oblíbený obraz nebo velkoformátová fotografie. Poměrně oblíbeným prvkem je i jednoduchý žebřík, případně regál v takové podobě. Skvělé využití najde v obývacím pokoji, ale také v rohu ložnice nebo koupelny.
Náš tip
Do rohu také můžete postavit velké zrcadlo či stojanovou šperkovnici se zrcadlem. Zrcadlo opticky zvětšuje prostor, prosvětluje jej a přirozeně přitahuje pozornost.

Rozjasněte ho

Koutu může dodat šmrnc i stylové svítidlo. Nejlepší bude, když zvolíte vysokou samostatně stojící lampu s nevšedním stínítkem, která vzbudí pozornost a zároveň vytvoří příjemné doplňkové osvětlení. Pokud chcete, aby vám sloužila jako pomocný zdroj světla, vyberte si stínidlo s možností natáčení na různé strany, případně model se stmívatelnými žárovkami, díky kterým budete moci měnit intenzitu, případně barvu světla. Lampy navíc dokážou „zfunkčnit“ i méně přístupné kouty, například za sedačkou.

Kout zeleně

Pokud máte dostatek přirozeného světla v rohové části interiéru, můžete zde klidně dopřát velkorysý prostor rostlinám. Čím více světla se do místnosti dostává a čím větší okna máte k dispozici, tím výraznější a „bujnější“ zeleň si můžete dovolit. Dobře osvětlený kout je ideální pro palmy, velké monstery, květináčové olivovníky či další vysoké exotické rostliny.
Tip pro vás
Efektně mohou v koutech vypadat i menší rostliny. Stačí zvolit zajímavý vysoký květináč, stojan na květiny, případně lze jako podstavec použít nějaký stolek.

Odkládací zátiší

V rohu se bude dobře vyjímat i sestava příručních stolků v různé velikosti, barevné úpravě či designu. Můžete si zde vytvořit například imitaci „krbu“ – postavte do kouta okrasný konferenční stolek, položte na něj zrcadlový podnos a naaranžujte svíčky. Případně na stolky můžete vystavit dekorace, jako jsou sošky, vázy nebo i knihy či fotografie v rámečcích. Pěkná stolní lampa se na stolku může také pěkně vyjímat. Roh je dobrým místem i na vytvoření barového koutku. Stačí, když stolek nebo příruční vozík zaplníte lahvemi, například vybranými destiláty a likéry (to samozřejmě neplatí pro domácnosti s dětmi, kde by měl být alkohol situován mimo jejich dosah). Místo stolku lze jako stojany použít i barové stoly a židle.

Prostor pro sebe

Pokud si chcete v interiéru zřídit nerušené příjemné místo na relax, nenápadný kout je na to jako stvořený. Stačí sem umístit lehátko, křeslo s taburetem nebo menší stylové křesílko, v kterém se cítíte maximálně pohodlně. Pokud chcete více soukromí, přistavte ke křeslu mobilní paraván, který můžete libovolně přesouvat. Případně sem umístěte závěsné křeslo z makramé nebo konstrukci, která se běžně využívá v zahradě. Takto si v koutku vytvoříte tichý a moderní relaxační kokon.
Jak jste se mohli přesvědčit, roh místnosti nemusí být až tak nudný a těžko využitelný, jak se na první pohled zdá. Stačí být trochu kreativní a stane se dobře a pěkně využitým místem. Různé nábytkové kusy a dekorace nabízejí opravdu mnoho možností, jak zařídit i tuto část interiéru.

Inspirovat se také můžete ve článku o rohových skříních, kde najdete různé typy maximálního využití rohového úložného prostoru.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…