Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Prázdné kouty vyřeší rohová skříň

Prázdné kouty vyřeší rohová skříň

21. 06. 2021, SCONTO Nábytek
Rohové skříně patří k praktickým kouskům nábytku, protože vytvářejí úložné kapacity v hluchých a obvykle obtížně využitelných místech, jako jsou kouty nebo problematické výklenky.
Ačkoliv rohové skříně patří spíše k atypickému nábytku, jsou dostupné i jako součást sektorových sestav, takže je není třeba pokaždé vyrábět na míru. Takové skříně mají velkou výhodu v tom, že je velmi snadno smontujete, ale také zkombinujete s dalším zařízením interiéru. V případě, že se prodávají v rámci skříňových programů, umožňují navázat na další skříně klasického tvaru ze stejné linie. Rohový modul zde funguje jako příjemný spojovací prvek, který dá celé sestavě elegantní charakter.
Dobrá rada
Pokud toužíte po šatní sestavě ve tvaru písmene L, kombinujte výhradně rohové skříně kompatibilní s prvky příslušného nábytkového programu. Jinak byste mohli narazit na problémy s napojením jednotlivých skříní nebo na potíže s komfortním otevíráním dvířek.

Sám voják v poli

K nejjednodušším modelům patří samostatně stojící rohové skříně, které mají trojúhelníkový půdorys. Můžete je umístit jako solitérní kousek do prázdného rohu v menších prostorách nebo do výklenku, například v předsíni nebo menším dětském pokoji. Rohové skříně do chodby nezaberou moc místa a poskytnou vám místo pro boty, větrovky, kabáty či různé doplňky jako klobouky, čepice a deštníky. V nabídce jsou dokonce i minimalistické rohové skříně s šířkou kolem 50–60 cm, které obvykle obsahují pouze police.
Náš tip
I rohová skříňka, která funguje jako samostatný díl, může být řešena ve tvaru písmene L – pokud má navíc dvířka zkombinovaná se zrcadlem, nudný roh se rázem změní v poutavý designový a zároveň praktický koutek.

„Pokoj“ v pokoji

Rohové skříně mohou být řešeny i jako náročnější a multifunkční nábytkový prvek připomínající „walk-in“ šatník, do kterého se dá vstoupit jako do samostatné místnosti, resp. vestavěného šatníku. Obvykle mají větší šířku (například 120–130 cm), takže v interiéru sice zabírají více místa, ale uživateli na druhé straně poskytují bohatě řešené úložné prostory. Přístup do takové skříně obvykle zajišťují pouze jedna dvířka umístěná tak, abyste ke zbylým „stěnám“ šatníku mohli bez problémů přisunout nábytek.
Náš tip
Pokud si vybíráte rohovou šatní skříň ve stylu walk-in, ověřte si předem, zda výrobce umožňuje dodání modelu s dvířky vpravo i vlevo.
Některé rohové šatní skříně dokonce nabízejí vestavěný policový systém i z vnější strany, takže získáte doplňkové úložné prostory a přitom nemusíte řešit další kusy nábytku. Otevřené nebo uzavíratelné police, případně zásuvky se dají využít na knihy, fotografie nebo různé cennosti. Samotná dvířka mohou být přiznána odlišnou povrchovou úpravou. Takové modely velmi dobře poslouží jako rohová skříň do dětského pokoje nebo menší ložnice spojené s pracovnou.
Náš tip
Pokud plánujete zakoupit větší rohovou skříň ve stylu vestavěného šatníku, zkuste se poradit o možnostech vnitřního osvětlení.

Skládačka do malých interiérů

Rohové korpusy umožňují v rámci nábytkových programů vytvářet i plynulé napojení s dalším nábytkem. Kromě klasických šatních skříní můžete vytvořit sestavu ve tvaru písmene L spolu s postelí a patřičnou skříňovou nástavbou. Tímto způsobem se dá bravurně vyřešit nedostatek úložných prostorů v malých místnostech.
Rohová šatní skříň Aulin jako součást stejnojmenného nábytkového programu. Zdroj: Sconto

Zvolte vyhovující vnitřní řešení

Rohové modely nabízejí různorodou organizaci vnitřních prostor. Obvykle máte k dispozici kombinaci závěsných tyčí a policových systémů, které bývají uspořádány do tvaru písmene L. Police mohou být umístěny pouze na jedné straně, případně po obou bocích. Pokud raději oblečení věšíte, hledejte kousky se dvěma a více šatními tyčemi. Při výběru skříně si také dobře prověřte, zda poskytuje dobrý přístup i do nejhlubších částí skříně a vybírání věcí vám nebude dělat problémy.
Vnitřní uspořádání rohové skříně Novi a Yoop. Zdroj: Sconto

Detaily, které rozhodnou

Při výběru rohové skříně je dobré zvážit i typ otevírání dvířek. Takové modely mají obvykle jedny otočné nebo dvojici otočných dvířek. U větších, resp. hlubších modelů rohových šatníků jsou právě otočná dvířka praktická, protože umožňují otevřít úložný prostor dokořán a dostat se tak bez problémů ke všem věcem.
Náš tip
Rohové řešení zapůsobí nenápadněji a elegantněji s modelem dvířek bez přiznané úchytky – bezúchytkové otevírání je praktické zejména v dětských pokojích, kde zvyšuje bezpečnost nejmenších během hraní.
Příjemným prvkem rohových skříní do ložnice mohou být i dvířka se zrcadlem, která odlehčí masivní výraz celé šatní sestavy ve tvaru písmene L. Můžete je dokonce zkombinovat s dalšími díly skříňové sestavy, na kterých se tento reflexní prvek bude opakovat. Opticky tak vznikne dojem většího a vzdušnějšího prostoru.
Pokud si tedy plánujete pořídit rohovou šatní skříň, případně šatní sestavu s rohovým prvkem, zvažte nejprve všechny možnosti, které vám výrobce nábytku nabízí. Ačkoli takový kousek bude „zastrčený“ kdesi v rohu, může vám sloužit stejně spolehlivě jako jiný nábytek s úložným prostorem.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…