Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit obývací pokoj a vybrat vhodnou obývací stěnu?

Jak zařídit obývací pokoj a vybrat vhodnou obývací stěnu?

11. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Pokud stojíte před otázkou, jak zařídit obývací pokoj a vybrat obývací stěnu, odpovídáme, že s rozmyslem. Obývák je jednou z nejdůležitější místností v bytě a měli byste se v něm cítit co nejpříjemněji. Na co při plánování nezapomenout?

Jak zařídit obývák: obecné rady

Ať už přemýšlíte nad tím, jak zařídit malý nebo úzký obývací pokoj, nebo zařizujete obývací pokoj, který bude propojený s kuchyní, vždy si nakreslete půdorys místnosti. Co by měl náčrtek obsahovat?
 
  • Rozměry místnosti, tedy délku, šířku i výšku,
  • umístění oken,
  • umístění a otevírání dveří,
  • rozmístění elektrických zásuvek.
Plánek můžete nakreslit v některém z volně dostupných plánovacích programů, ale bez problémů si vystačíte také s papírem a tužkou. Do plánku si následně budete zakreslovat rozměry nábytku. Pamatujte na ergonomické nároky pokoje. Kolem nábytku byste měli snadno projít a jednotlivé zóny (relaxační, pracovní, hrací, jídelní) by měly být rovněž průchozí bez omezení. Při průchodu by vám nemělo nic stát v cestě. Obecně se doporučují průchozí „cestičky“ o šířce nejméně 55 cm. Do rozměrů nábytku nezapomeňte započítat také prostor nezbytný pro otevírání dvířek. 

Barevná paleta podle světových stran

S orientací světových stran se pojí nároky na světlo a výběr barev. Pokud je váš obývací pokoj orientovaný na sever, bude v něm méně světla. Proto vybírejte barevnou paletu skládající se ze světlých a pastelových barev. Jestliže máte obývák orientovaný na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad, můžete si v něm dovolit experimentovat i s tmavšími barvami. To se týká jak stěn, tak i nábytku.

5 rad, jak vybrat obývací stěnu

Obývací stěna vytváří ráz celého obývacího pokoje. Abyste si vybrali tu nejvhodnější, je potřeba zvážit několik zásadních věcí.

1. Velikost prostoru

Nejprve si změřte prostor a zamyslete se nad dispozičním řešením. Podle toho budete vybírat množství nábytku, ze kterého obývací stěnu sestavíte. Někdy ji může tvořit jen TV stolek s policí, jindy můžete mít místo i na komody a závěsné skříňky. Důležitým ukazatelem je také umístění televize. Bude televize viset na zdi, nebo stát na skříňce?

Obývací stěna může stát u kratší, nebo delší stěny. Každá varianta má své pro a proti.
 
  • Krátká stěna – pokud umístíte nábytek ke kratší stěně, zůstane vám větší prostor, a tak můžete obývák rozdělit do více zón.
  • Delší stěna – u delší stěny bude nábytek vypadat vzdušněji. Z každé strany by měl zůstat alespoň 1 m volného prostoru.

2. Barevné provedení

Barevné provedení obývací stěny by mělo odpovídat barevné paletě obývacího pokoje, především tomu, jak moc je světlý, nebo tmavý.

Do tmavého a menšího pokoje bude ideální obývací stěna bílá, případně ze světlého dřeva, které nabízí například dekor dubu. Tmavé místnosti opticky prosvětlí reflexní povrchy. Nebojte se proto obývací pokoj doplnit zrcadly. Povrch skříněk obývací stěny může být ve vysokém lesku.

Ve světlém obývacím pokoji bude skvěle vypadat obývací stěna s antracitovým dekorem a obecně s dekorem tmavších dřev.

Do tmavšího i světlého obývacího pokoje se skvěle hodí obývací stěna s LED osvětlením, které zvětší a prosvětlí tmavší obýváky. Ve světlých obývacích pokojích bude mít toto osvětlení především dekorativní charakter.

3. Vzdušnost na prvním místě

Jak zařídit malý obývací pokoj v paneláku a jak zařídit obývací pokoj s kuchyní? Ať už zařizujete jakkoliv velký prostor, pamatujte, že vzdušnost hraje prim. Už dávno odzvonilo masivním obývacím stěnám, které vystupovaly hluboko do prostoru a zabíraly celou stěnu. V současnosti je populární nábytek na nožičkách, který místnosti propůjčuje vzdušnost. Ideální je také kombinace plných a skleněných dvířek obývací stěny.

S prosklenými dvířky se ale mějte na pozoru. Ve vitrínách by mělo být vystaveno jen minimum věcí a dekorací, aby prostor nevypadal neuklizeně. Velké množství věcí může prostor zbytečně zaplňovat a zbavovat ho lehkosti. Nejlepší volbou jsou obývací stěny s plnými bezúchytkovými dvířky, které působí celistvě a jednoduše.

4. Umístění nábytku

Pokud stojíte před otázkou, jak zařídit malý obývací pokoj v paneláku, věřte, že nejlepším řešením je nábytek, který můžete připevnit na zeď. Existují skříňky, případně policové stěny, které můžete kompletně pověsit na stěnu. Neubíráte si tedy podlahový prostor a navíc se vám pod nábytkem bude snadno uklízet. Rovněž docílíte kýžené vzdušnosti.

5. Styl obývací stěny

Nad designovým provedením stěny byste se měli zamýšlet již při otázce, jak zařídit obývací pokoj. Pokud preferujete industriální styl, sáhněte po obývací stěně, která kombinuje dekor dřeva a kovových prvků. Pro styl Provence je charakteristická bílá barva s černými doplňky. Dvířka obývací stěny mohou být zdobená frézováním. Často se kombinují plná dvířka s dvířky prosklenými. Vysoce moderní obývací pokoje sází na minimalismus a čistotu linií. Obvykle se jedná o stěny s bezúchytkovým otevíráním.
Při výběru obývací stěny berte v potaz velikost prostoru, ale také to, kolik je v něm světla. Neméně důležitý je design obývací stěny, který by měl ladit se zbytkem vybavení. Obývací stěnu si můžete sestavit i z nábytkových programů, které kromě standardních prvků obsahují často také doplňkový nábytek, jako například jídelní stůl, židle, konferenční stolek. Díky tomu budete mít v obýváku všechen nábytek v dokonalé harmonii.
Máte rádi změny a čas od času chcete obměnit atmosféru obývacího pokoje? Tipy, jak na to, jsme sepsali v jednom z dalších článků našeho magazínu, kde se dozvíte, že působivý redesign vás nemusí stát celoživotní úspory.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…