Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jaký materiál vybrat na sedací soupravu

Jaký materiál vybrat na sedací soupravu?

03. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Při koupi pohovky nebo sedací soupravy máme obvykle hned na začátku jasno v tom, jakou by měla mít velikost, tvar a barvu. Když ale přijde řeč na materiál, nastává dilema. Zvolit textilní čalounění, přírodní kůži, nebo koženku? Co je nejlepší?

Zřejmě vás nepotěšíme, ale univerzální řešení nebo takzvaný ideál neexistuje – každý materiál má své přednosti i nedostatky. Vybírat byste jej měli s ohledem na vlastní potřeby. Na začátku si proto položte klíčové otázky:

  • Jak často a k jakému účelu budete pohovku využívat? Bude sloužit pouze k příležitostnému posezení, nebo i k relaxu, případně spánku?
  • Kolik lidí ji bude používat?
  • Máte malé děti nebo domácí mazlíčky?
  • Trpí některý z členů rodiny alergií?
  • Hledáte materiál s minimem údržby?
  • Přejete si, aby sedací souprava byla snadno kombinovatelná s doplňky, jako jsou polštáře, závěsy nebo další dekorace?
  • Nevadí vám, pokud materiál po nějaké době získá přirozenou patinu?

Z odpovědí vám vyplyne, pro který materiál byste se měli rozhodnout. Nyní si přiblížíme plusy a minusy jednotlivých druhů čalounění.

 

TEXTILNÍ POTAH

Říká se mu i plošná tkanina, používaná ve formě síťované látky. Vůbec neplatí, že textilní sedací soupravy jsou vždy levnější než kožené. Pohovka oděná ve kvalitní potahové látce se dokonce může přiblížit ceně té kožené. Textilie se po více stránkách jeví jako pohodlnější. Kůže totiž rychleji absorbuje nejenom chlad, ale také teplo, čímž způsobuje pocit „lepení“. Na druhou stranu se na látce mohou v závislosti na typu textilie snadněji zachycovat chlupy zvířat a různé nečistoty.

V současnosti existují opravdu kvalitní textilie, které dokážou dobře odolávat skvrnám, resp. se snadno zbavují nečistot. Čistící prostředky jsou navíc snadno dostupné a levnější než přípravky k ošetřování kůže. Textilie ovšem vyžadují opravdu pravidelnou údržbu, včetně vysávání a čištění. Některé druhy sedacích souprav mají odnímatelné potahy, které lze svléknout a vyprat v pračce nebo v čistírně, čímž péči o nábytek výrazně usnadňují.
Jaký materiál vybrat na sedací soupravu?

High-tech čalounění 

Našli jste si v popisu produktu, že je čalouněná látka z mikrovlákna? Jde o moderní high-tech textilii, která vzniká kombinací polyesteru a polyamidu. Je příjemná na dotek, mezi její oceňované vlastnosti ale patří zejména prodyšnost, schopnost dobře odvádět vlhkost, pružnost a odolnost vůči tvorbě žmolků.


Látkové modely nabízejí spousty barevných variant, vzorů a textur. Tvoří tedy mnohem větší nabídku, z níž si můžete vybírat. Barvy ale dříve vyblednou nebo se sedřou, a to především při styku s oblečením, které snadno pouští barvu. Vybledlost může způsobit například i sluneční záření dopadající přes okno. Při výběru textilního čalounění dávejte pozor na to, aby šlo o opravdu kvalitní látku, která nezůstává pomuchlaná nebo zvrásněná, když ze sedačky vstanete.
Sedací souprava RINO

Jak kvalitní je tkanina?

Tuto vlastnost laik prověří jen těžko. Existuje ale údaj, který vám pomůže. Textilní potahy se totiž testují speciální metodou, které se říká Martindale. Jde o stroj, který testuje trvanlivost látky, resp. její odolnost vůči oděru za přesně stanovených podmínek. Výsledky jsou uvedeny v počtu otáček, při nichž tkanina povolila a začaly se na ní objevovat první znaky opotřebení či poškození. Vysoký počet otáček (například 50 tisíc) napovídá, že jde o opravdu kvalitní a odolnou tkaninu.

 

NESTÁRNOUCÍ KŮŽE

Kůže je v porovnání s textilií pevnější a má trvalejší barevnost. Pochopitelně za předpokladu, že nebude vystavena přímým slunečním paprskům. Při dobré údržbě vám taková sedací souprava může vydržet i desetiletí, získáte tak skutečně nadčasový kousek. Svým hladkým povrchem a mírně lesklým vzhledem působí mnohem luxusněji, dodá tedy místnosti elegantní, přímo aristokratický nádech.

Kůži relativně snadno vyčistíte, dokonce i od červeného vína, za žádných okolností ale nepoužívejte chemikálie. Většinou ji stačí zbavit prachu a vyleštit, je ovšem méně odolná vůči škrábancům. Není tedy ideální volbou, pokud máte domácí mazlíčky. Citlivě reaguje i na změny vlhkosti nebo teploty v místnosti, což se může projevit tvorbou záhybů. Investovat byste měli do přípravků, které ji zjemní a zabrání tvorbě prasklin. Kůže je hypoalergenní, jinými slovy nezpůsobuje problémy lidem s alergií. Na rozdíl od textilie se v ní nehromadí prach ani chlupy nebo další alergeny.
Jaký materiál vybrat na sedací soupravu?
Jedním z benefitů kožených sedaček je i fakt, že kůže přirozeně stárne. Případné nedokonalosti způsobené používáním a časem tedy nemusíte hned považovat za katastrofu – takový kousek bude působit nenuceně a hodnotně, podobně jako starožitnosti. Zároveň je zcela normální, pokud má kožená sedačka mírně nerovnou strukturu; časté jsou i různé jizvy, žíly, skvrny nebo „vrásky“. Měli byste vědět i to, že existuje kůže v různé tloušťce, s odlišnou drsností povrchu nebo takzvanou kresbou, ale také s rozdíly v barvě jednotlivých částí.

Laminovaná kůže

Speciální, vysoce lesklý kožený potah se označuje jako Bycast. V tomto případě je spodní vrstva kůže pokrytá jemným filmem, který se vytvoří laminováním za tepla. Kůže tak získá jemnější a zářivější povrch.

 

TEXTILNÍ KŮŽE

Sedací souprava ROYAL MINI

Často se setkáte i s označeními jako umělá kůže, syntetická kůže nebo eko kůže. Devízou těchto kožených náhrad je spojení autentického vzhledu kůže, který je někdy k nerozeznání od skutečného přírodního materiálu, s vylepšenými užitnými vlastnostmi, zejména se snadnou údržbou a vysokou odolností. Lidi s omezeným rozpočtem jistě potěší i nižší cena. Jsou vhodné i pro toho, komu vysloveně překážejí „znaménka krásy“ na přírodní alternativě.

Všechny typy se v podstatě vyrábějí podobným způsobem, a to nanášením vrstvy PVC, resp. polyuretanu na podklad, který tvoří bavlněná textilie nebo syntetická látka. To výrobcům umožňuje vyrábět sedací soupravy v nesčetných barevných verzích a povrchových úpravách. Eko kůže má i výhodu navíc – je prodyšná, takže se k takové pohovce určitě nepřilepíte. Vrchní film totiž obsahuje menší procento PVC. Do určité míry je to ale i nevýhoda, jelikož eko kůže je zároveň méně odolná vůči vlhkosti a tekutinám.
Sedací souprava MONACO LUX
O eko kůži je nutné pečovat podobně jako o přírodní, tedy ji vhodným způsobem impregnovat a nepoužívat agresivní čisticí prostředky. Koženka je oproti eko kůži absolutně odolná při styku s vodou, kterou z ní snadno odstraníte. Nevýhodou ovšem je, že vrchní vrstva (s větším podílem PVC) může časem popraskat, zejména pokud se dostane do styku se solí obsaženou třeba v lidském potu.
 

ROZHODNĚTE SE SPRÁVNĚ

Mnohdy se naše přání zcela rozcházejí s reálnými potřebami nebo nároky naší rodiny. Materiál sedací soupravy proto vybírejte i s ohledem na účel použití a zátěž, kterou bude pohovka muset dlouhodobě podstupovat. A jestliže se i přesto neumíte rozhodnout, protože jsou vám sympatické různé materiály, dopřejte si kombinované sedačky, například v provedení textilie s kůží, které jsou velmi moderní a originální.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaké židle do kuchyně nebo jídelny?

Požitek z jídla ovlivňuje také pohodlí při jeho konzumaci. Židle do jídelny by proto měly být nejen vkusné, ale také ergonomické. Jak vybrat ty správné?

RADÍME: Jak si vybrat zahradní sezení

Než se bezhlavě vrhnete do zařizování terasy a koupě zahradního sezení, měli byste si ujasnit, jaké máte požadavky na prostor, design i materiál. A nezapomeňte se za…