Domů / MAGAZÍN / VYBÍRÁME / Jaký materiál vybrat na sedací soupravu

Jaký materiál vybrat na sedací soupravu?

26. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Při koupi pohovky nebo sedací soupravy máme obvykle hned na začátku jasno v tom, jakou by měla mít velikost, tvar a barvu. Když ale přijde řeč na materiál, nastává dilema. Vybrat si textilní čalounění, přírodní kůži, nebo koženku? Co je nejlepší?

Zřejmě vás nepotěšíme, ale univerzální nebo takzvané ideální řešení neexistuje – každý materiál má své přednosti i nedostatky. Vybírat byste ho měli s ohledem na vlastní potřeby. Na začátku si proto odpovídejte na otázky, jako jsou:

  • Jak intenzivně bude sedačka využívaná?
  • Máte malé děti nebo domácí mazlíčky?
  • Trpí některý z členů rodiny alerg?
  • Hledáte materiál s minimem údržby?
  • Přejete si, aby sedací souprava byla snadno kombinovatelná s doplňky, jako jsou polštáře, závěsy nebo další dekorace?
  • Nevadí vám, když materiál po nějaké době získá přirozenou patinu?

Z odpovědí vám vyplyne, na co se při výběru materiálu zaměřit a jaké by měly být jeho vlastnosti. Nyní si přiblížíme plusy a minusy jednotlivých druhů čalounění.

Textilní potah

Na potahy sedaček se používají plošné textilie. Nejčastěji jsou to hladké nebo hrubé tkaniny, na omak jemnější nebo drsnější, což závisí na struktuře konkrétního materiálu. K oblíbeným potahovým látkám patří například velur, který se vyznačuje krátkým vlasem, sametovým povrchem, jemností a luxusním vzhledem, nebo v současnosti velmi moderní mikrovlákno, které je charakteristické hebkostí, barevnou i tvarovou stálostí, odolností vůči tvorbě žmolků a snadnou údržbou.
Kromě toho, že cena textilních sedacích souprav bývá obvykle příznivější než cena kožených, jsou textilní sedačky často preferovány zejména kvůli tomu, že jsou příjemnější na dotek. Kůže totiž rychleji absorbuje nejen chlad, ale také teplo, čímž způsobuje pocit „lepení“. Plusem je zároveň to, že sedačky působí hřejivě i na pohled a prostor tím zútulňují.

Na druhé straně se na látce mohou v závislosti na typu textilie snáze zachytávat chlupy zvířat a různé nečistoty. V současnosti už ale existují opravdu kvalitní látky, které dokážou dobře odolávat skvrnám, resp. se dají jednoduše vyčistit. Kromě toho, čisticí prostředky jsou dobře dostupné a levnější než přípravky na ošetřování kůže. Textilie vyžadují pravidelnou údržbu, včetně vysávání a čištění. Některé druhy sedacích souprav mají odnímatelné potahy, které lze svléknout a vyprat v pračce nebo v čistírně, čímž péči o nábytek výrazně usnadňují. Máte-li zvířata, vybírejte textilie s hladkým povrchem, do kterého se nemohou zachytit drápky, což by vedlo k vytrhávání nití a nezvratným poškozením potahu.

Jednou z největších výhod látkových modelů sedaček je, že nabízí nespočet barevných variant, vzorů a textur, které snadno zapadnou do interiéru v jakémkoliv stylu. Tvoří tedy mnohem větší nabídku, ze které si můžete vybírat. Je ale třeba vzít v potaz, kam sedačku umístíte – působením slunečního záření dopadajícího přes okno může postupem času barva sedačky zešedivět, resp. vyblednout. U vybraných sedaček se můžete setkat s údajem o stálobarevnosti (stupnice od 1 do 5), který pojednává o schopnosti materiálu odolávat barevným změnám, přičemž stupeň 5 představuje nejvyšší odolnost vůči změně barvy, resp. vyblednutí.

Vyplatí se vědět

Jak kvalitní tkanina je? Tuto vlastnost laik prověří jen stěží. Existuje ale údaj, který vám pomůže. Textilní potahy se totiž testují speciální metodou, které se říká Martindale. Jedná se o stroj, který testuje trvanlivost látky, resp. její odolnost vůči oděrům za přesně stanovených podmínek. Výsledky se uvádějí v počtu otáček, při kterých tkanina „povolila“ a začaly se na ní objevovat první znaky opotřebování či poškození. Platí, že čím vyšší počet otáček, tím odolnější tkanina vůči oděru. Pro ilustraci: pro intenzivně zatěžovaný nábytek (i na veřejných místech) jsou určeny potahové látky s hodnotami nad 30 000 Martindale.

Čalounění z kůže

Kůže je ve srovnání s textilií pevnější a má trvanlivější barevnost. Samozřejmě za předpokladu, že nebude vystavena přímým slunečním paprskům. Při dobré údržbě vám taková sedací souprava může vydržet i desetiletí, její koupí tak získáte opravdu nadčasový kousek. Svým povrchem působí velmi luxusně, dá tedy místnosti elegantní, přímo aristokratický nádech. Dobře se kombinuje s jakýmikoliv textilními doplňky (dekorační polštářky, deky), jelikož nehrozí, že by se vlákna doplňků splétala s potahem a vytvářela tak na sedačce žmolky.

Kůži snadno vyčistíte, za žádných okolností ale nepoužívejte chemikálie. Většinou ji stačí zbavit prachu a vyleštit, je ale méně odolná vůči škrábancům. Citlivě reaguje také na změnu vlhkosti či teploty v místnosti, což se může projevit tvorbou záhybů či prasklin. Optimální teplota v pokoji s koženou sedací soupravou je 17 až 21 °C a vlhkost vzduchu kolem 50 %. Investovat byste měli do impregnačních přípravků, které pečují o její hloubkovou ochranu a udržují její pružnost, měkkost, vodotěsnost a barvu.
Velkou výhodou kůže je její hypoalergenní vlastnost, což znamená, že nezpůsobuje potíže lidem s alergií. Na rozdíl od textilie se v ní nehromadí prach ani chlupy a další alergeny.

Další z vlastností kožených sedaček je, že kůže přirozeně stárne. Případné „nedokonalosti“ způsobené používáním a časem (například ztmavnutí sedačky) obvykle nejsou považovány za nežádoucí, právě naopak, takové kousky budou působit nenuceně a hodnotně, podobně jako starožitnosti. Zároveň je zcela normální, když má kožená sedačka mírně nerovnou strukturu. Časté jsou i různé jizvy, žíly, skvrny nebo „vrásky“.
Věděli jste, že?

Speciální, vysoce lesklý kožený potah se obvykle označuje jako Bycast. V tomto případě je spodní vrstva kůže pokryta jemným filmem, který se vytvoří laminováním za tepla. Kůže tak získá jemnější a zářivější povrch
.

Syntetická kůže

 

Často se setkáte i s označeními umělá kůže nebo koženka. Devízou je vzhled kůže, který je někdy k nerozeznání od skutečného přírodního materiálu, a nižší pořizovací cena. Vyrábí se nanášením vrstvy PVC, resp. polyuretanu na podklad, který tvoří bavlněná textilie nebo syntetická látka. To výrobcům umožňuje vyrábět sedací soupravy z koženky v mnoha barevných verzích a povrchových úpravách.

Syntetická kůže je neprodyšná a nepropouští ani vodu. Je příjemná na dotek a podobně jako u textilií se její odolnost vůči oděru uvádí počtem otáček Martindale. Na rozdíl od kůže není poznamenána přirozenými „znaménky krásy“, má pravidelnou strukturu a barvu, proto mnohým na pohled více vyhovuje právě tato alternativa. Má ale nižší životnost než kůže a vyžaduje důslednou údržbu, aby se zabránilo popraskání a olupování povrchové vrstvy.

Rozhodněte se správně

Mnohdy se naše přání zcela rozcházejí s reálnými potřebami nebo nároky naší rodiny. Potahový materiál si proto vybírejte i s ohledem na účel použití a zátěž, kterou sedačka bude muset dlouhodobě podstupovat. A pokud se přesto nemůžete rozhodnout, protože jsou vám sympatické různé materiály, dopřejte si kombinované sedačky, například v provedení textilie s kůží, které jsou velmi moderní a originální. Co spojuje všechny potahy a je třeba brát v úvahu při výběru sedačky, je provedení čalounění. Ne všechny modely mají stejným materiálem potažená i záda sedačky, což takové modely předurčuje k umístění ke stěně. Pokud tedy chcete sedačku do prostoru, sáhněte po takové, která je precizně očalouněná stejným materiálem na celé viditelné ploše.

Čtěte také

Ukázat další články

Stojany na šaty – úložné řešení, které si zamilujete

Nemusíte se s nimi setkat jen v obchodech. Patří k praktickým doplňkům ložnic, teenagerských pokojů, předsíní nebo šatníků. Stojany na šaty vám poslouží vždy, když n…

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy…