Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

Jaký typ skříně vybrat do pracovny?

17. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Práce s notebookem na kolenou z gauče nebo u kuchyňského stolu je častou náhradou improvizované domácí kanceláře. Jakmile se ale začnou ozývat vaše přetížené trapézy nebo zablokovaná záda a na konferenčním stole se vám budou hromadit štosy papírů a poznámek, začnete uvažovat nejen nad ergonomickým pracovištěm, ale také nad úložnými prostory pro svůj home office. Z jakých typů si můžete vybírat?
Přestože studie z Univerzity v Minnesotě přišla se zjištěním, že chaoticky rozložené papíry a nepořádek na pracovním stole jsou znakem vysoké inteligence, úložné prostory by měla mít každá pracovna. Jen tak zabráníte hromadícím se štosům dokumentů, a tedy nepřehlednosti a chaosu. Na výběr máte z různých druhů úložných skříněk, kontejnerů, polic a hotových sestav, bez problémů si tak vytvoříte domácí kancelář, která bude praktická i stylová.

Než se podíváme na jednotlivé typy skříněk, shrňme si ještě 4 základní kroky k dobrému pracovnímu koutku, který vám zajistí produktivitu.

Jaký typ pracovních skříní a úložných skříněk si vybrat, pokud...

... máte děti? 

V tomto případě volte jednoznačně skříň na spisy a zavírací skříňky s dvířky nebo se zásuvkami. Takové zavřené úložné prostory mají několik výhod. Nepráší se do nich, dokumenty jsou skryté před dětmi, takže si z nich neudělají podklad pro své malířské výtvory, a vybrané modely můžete dokonce uzamknout a obsah tak ochránit před naprosto všemi kolem. O „nepořádku“ narychlo schovaném za dvířka skříňky snad ani není třeba mluvit.

... máte rádi systém?

Sáhněte po praktickém regálu nebo polici, na kterých vyniknou uspořádané zařazovače, boxy a pořadače, nejlépe seřazené podle barvy, důležitosti, intenzity používání či jiného systému, který vám bude vyhovovat. Jemně se usazující prach v otevřených skříňkách můžete čas od času oprašovat v rámci odpočinku od monitoru nebo čekání na tvůrčí inspiraci. Otevřené skříňky mohou být kombinovány s uzavřenými skříňkami nebo se zásuvkami, do kterých uschováte různé drobnosti, dokumenty nebo kancelářské předměty, které potřebujete jen příležitostně, případně by na otevřených policích mohly působit rušivě.

... nemáte rádi stereotyp?

Existují typy lidí, kteří nemají rádi stereotyp. A to ani v interiéru. S oblibou pravidelně přesouvají nábytek a mění dekorace podle nálady. Pokud patříte mezi ně, oceníte kancelářský nábytek na nožičkách, případně subtilnější kousky nábytku, které jsou jednodušší k přesunu. Pojízdné vozíky a zásuvkové kontejnery mají mnohostranné individuální využití. Jednou je schováte pod psací stůl, jindy vytáhnete a použijete jako další odkládací plochu například na malé občerstvení. V případě, že kontejnery nejsou dostačující na všechno, co při práci potřebujete, doplňte je o menší regály, které poskytnou odkládací prostor navíc a zároveň je nebude těžké v případě potřeby přesunout na jiné místo.

Všímejte si

Skříně a další úložný nábytek je potřeba vybírat i s ohledem na to, co sem budete ukládat. Sledujte nejen šířku a výšku nábytku, ale také hloubku, která může být rozhodující. Například pořadače se na užší modely regálů nebo knihoven nemusí vejít.
 
 

... nemáte samostatnou místnost na práci?

Luxus vlastní pracovny jakožto samostatné místnosti v domě nebo bytě není dopřán každému. Pokud jste nuceni pracovat v různých částech obývacího pokoje nebo kuchyně, pracovní skříň nahraďte regálovým dílem nebo knihovnou. Takový univerzální kousek bude součástí obývací sestavy, individuálně kombinovatelný a v prostoru umístitelný také jako oddělovací prvek. Pokud takový regál doplníte několika uzavřenými boxy, získáte elegantní řešení, jak skrýt dokumenty, ale také různé pracovní pomůcky. Podobně může posloužit i komoda. Tento nábytek přitom nemusí být nutně kancelářský, klidně vybírejte kousky z nábytkových programů do obývacích pokojů nebo ložnic (v závislosti na tom, kde se váš pracovní koutek bude nacházet).

 

... máte omezený prostor na zařízení?

Malý prostor vyžaduje praktická řešení. Tím může být koupě pracovního stolu se zabudovanými regály nebo skříňkami. Jedním kusem nábytku tak získáte komplexní zařízení kancelářského koutku. Výhodou je, že budete mít po ruce všechno důležité, pracovní stůl s regály budou dokonale ladit a ušetříte místo. Pokud jsou regály umístěny po boku stolu, kapacitu úložného místa můžete zvýšit i nástěnnými policemi zavěšenými nad stůl.

Tip pro vás

Pokud bojujete s nedostatkem místa, může pro vás být ideální stůl se zabudovaným regálem, který se snadno promění na komodu, když ho nepotřebujete. Získáte ním dostatečné pracovní místo a zároveň praktický kousek, který dobře zapadne do kterékoliv místnosti.

 

... jste si na práci vyčlenili nějakou místnost?

V tom případě nemusíte dělat žádné kompromisy. Můžete kombinovat různé druhy skříní a regálů, které zohledňují vaše potřeby i vkus. Nejjednodušší je vybírat si z kancelářských programů, díky kterým zařídíte svoji pracovnu snadno a rychle. Všechno bude vzájemně dokonale ladit, a pokud budete chtít nějaké oživení prostoru, nábytek lze doplnit výraznějšími solitéry, jako je například křeslo.

Tip na závěr

Osvěžte pracovnu dekoracemi, které v prostoru vytvoří pozitivní energii. Může to být pokojová rostlina v květináči na poličce, váza s květinami na komodě, designový plakát na zdi, fotografie na stole či jiná drobnost, která ve vás vyvolá příjemné pocity nebo bude působit inspirativně a motivačně. O útulnost se postarají také textilie, jako je kusový koberec, dekorační polštáře či závěsy.

Čtěte také

Ukázat další články

Moderní ložnice – inspirace pro příjemné zařízení

Ložnice by měla být útulné místo k odpočinku a načerpání nové energie. Abychom se v ní cítili dobře, musí odrážet náš vkus. Zároveň je potřeba – zvláště v malých byt…

Jak vybrat psací stůl

Pracovní stůl je důležitý kus nábytku, který ovlivňuje vaši práci. Před koupí je nutné promyslet, k čemu přesně ho potřebujete, jaké pomůcky musíte mít po ruce, ale …