Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jednobarevný bytový textil má několik výhod

Jednobarevný bytový textil má několik výhod

12. 05. 2022, SCONTO Nábytek
Bytový textil dotváří interiér k dokonalosti. Jednobarevné textilie se lépe kombinují a zde jejich výhody rozhodně nekončí.
Nastěhovali jste se do obnoveného bytu nebo domu a chcete ho vyladit bytovým textilem, ale nemáte zcela jistotu, jak ho kombinovat? Rádi byste vyměnili opotřebované bytové textilie za nové, abyste interiér oživili? Pokud nejste zrovna bytový designér nebo vám chybí odvaha sladit více vzorů dohromady, preferujte jednobarevný bytový textil. Lépe se kombinuje a má i několik dalších výhod.

Výběr barev

Textilie do bytu v jedné barvě vůbec nemusí být nudné. Teplými odstíny dodáte místnosti útulnost a komfort, studenými prostor opticky rozšíříte a osvěžíte. Na výběr máte ze spousty barev. Nezapomínejte, že každá má svůj význam a ne všechny se hodí do konkrétní místnosti i proto, že dokážou ovlivnit emoce. Například zelená uklidní a je vhodnou barvou do ložnice. Žlutá a oranžová rozveselí obývací pokoj nebo kuchyň. Červená nakopne k aktivitě, není tedy ideální do ložnice, ale v kuchyni je vítaná, protože podporuje chuť k jídlu. Bílá, černá nebo šedá jsou klasika, která nikdy neomrzí, a navíc se jedná o neutrální odstíny snadno kombinovatelné i s výraznými odstíny.

5 důvodů, proč si vybrat jednobarevný bytový textil

1. Snadno se ladí a kombinuje s nábytkem a doplňky

Pokud zrovna nejste fanouškem eklektického stylu, který kombinuje „nekombinovatelné“, zřejmě vám záleží na tom, aby spolu nábytek a bytové doplňky ladily. Pokud si zvolíte jednobarevné bytové textilie v nadčasové bílé, černé, šedé či béžové, máte vyhráno. Není snad nic, k čemu by neladily. Nebojte se ale mezi textilie v neutrálních barvách zakomponovat i jednu výraznější, například ve vínovém odstínu. Ta kompozici (například z dekoračních polštářů) oživí a dodá jí emotivní náboj.

2. Nechává vyniknout

Bytový textil v jedné barvě je dobrou volbou i tehdy, když chcete, aby dominoval určitý kus nábytku, třeba sedací souprava. Například sedačka v okrovém odstínu krásně vynikne s dekou v antracitové barvě. Jednobarevné textilie se nebijí ani s jinými vzory, ale nechávají je zazářit v jejich plné kráse.

3. Lépe se udržuje

Pro většinu jednobarevného bytového textilu platí, že jeho údržba je ve srovnání se vzorovaným jednodušší. Textilie ve výrazných vzorovaných odstínech obvykle vyžadují praní při nízkých teplotách, což může být problém například při odstraňování skvrn. Neutrální odstíny obvykle není problém přidat do běžného praní s bílým nebo tmavým prádlem, kdežto ty výrazné často není „s čím hodit do pračky“. Výhodou bílých textilií je zase to, že je lze v případě potřeby vybělit, a tak zbavit nechtěných fleků. Za plus tmavých odstínů jde považovat to, že případné fleky nejsou vidět.

4. Do všech stylů bydlení

Patříte k milovníkům rustikálního či provensálského stylu bydlení? Upřednostňujete moderně zařízený interiér, průmyslový styl, nebo inklinujete k minimalismu? Jednobarevný bytový textil je skvělý v tom, že ho bez problémů zakomponujete do jakéhokoliv prostoru. Svou designovou jednoduchostí vás nijak neomezuje a přitom interiér zútulní a dodá mu potřebný náboj.

5. Snadno přizpůsobitelný sezóně

Trendy v bytovém designu se v určitých intervalech obměňují. V případě, že preferujete nadčasovost, jednobarevné bytové textilie jsou pro vás to pravé ořechové. A pokud se vám zachce udělat změnu, snadno tento jednobarevný základ v případě potřeby doplníte podle své nálady několika aktuálně letícími sezónními kousky. Tak přizpůsobíte interiér době za minimální námahy a investice.

Jednobarevný a vzorovaný zároveň

Někomu může jednobarevný bytový textil připadat fádní, nicméně vše je jen o schopnosti jednotlivé kousky nábytku a bytové doplňky vhodně zkombinovat. Myslete na to, že ať už sladíte více tónů jedné barvy, nebo vsadíte na kontrasty, potřebnou hloubku můžete dodat svým textilním kompozicím i samotným výběrem různých tkanin, například hladké, uzlíkové, s vysokým vlasem, a jejich kombinováním. Možností je i volba jednobarevných textilií se vzory, které jsou vytvářeny různými technikami (například prošíváním) přímo do textilie, přičemž se nemění její barevnost.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…