Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Měníme detaily, měníme ráz interiéru

Měníme detaily, měníme ráz interiéru

13. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Pokud má být jakýkoliv interiér sladěn jako dokonalý celek, záleží i na nejmenších detailech a prvcích, které mají byť jen několik centimetrů čtverečních. A někdy i jejich drobná změna dodá prostoru úplně jiný ráz. Řeč je o úchytkách na nábytku, klikách dveří a vypínačích.

Úchytky, které jsou trendové

Vzhled a tvar úchytek ovlivní nejen to, jak nábytek v konečném důsledku vypadá, ale i to, jak bude fungovat. Při výběru se zaměřte nejen na styl, který se vám líbí, ale i na to, zda se úchytky hodí k nábytku – tvarově, materiálově i barevně. Základem je ladit doplňky v interiéru do jednoho odstínu nebo tvaru. Nábytkové úchytky bývají nejčastěji vyrobeny ze slitiny hliníku (s povrchovou úpravou eloxovanou nebo lakovanou) a ze slitiny zinku (s povrchovou úpravou niklovanou nebo lakovanou). Tyto varianty mohou být tmavé, nebo lesklé. Kromě nich na trhu můžete najít i plastové úchytky, gumové, dřevěné, porcelánové nebo skleněné Swarovski.
 
Z barev jsou aktuálně nejvíce trendové černé úchytky, které ladí s dřevodekory, ale i tmavě šedé odstíny (grafit a antracit). Jejich lak může být hladký, nebo s mírnou strukturou. Pokud máte interiér zařízený v moderním stylu, vybírejte úchytky na nábytek s povrchovou úpravou eloxovaný hliník, broušený hliník, chrom, chrom satén nebo nikl satén. Na broušených variantách nebudou tak vidět otisky prstů, zároveň jsou velmi podobné antikorovým. Pokud máte interiér laděný do rustikálního stylu, sáhněte po barvách jako mosazná, měděná, stříbrná a podobně.
Kromě klasiky
Kromě klasických nábytkových úchytek typu hrazda jsou čím dál oblíbenější profilové nábytkové úchytky. Montují se buď ze zadní plochy dvířek, nebo do předem připravené drážky v hraně dvířek.

Pod rukou

Máme je denně v rukách a s dveřmi tvoří jeden tým. Kliky jsou jakousi tečkou v dokončování bytu nebo domu. Pokud kupujete nové dveře nebo uvažujete nad výměnou starých klik za nové, nejprve si vyberte typ kování. Rozetové (dělené) a štítkové se liší v podstatě jen designem, jejich funkčnost je stejná.
 
Velkou pozornost věnujte materiálu, kliky by měly odolat poškrábání od klíčů nebo nárazům prstenů. Vyhněte se zamaku, levné slitině kovů s nízkou otěruvzdorností povrchu. Do prostorů s vysokou frekvencí pohybu jsou vhodné kliky z nerezavějící oceli. Masivní mosaz bude zase přirozeně stárnout a měnit svou barvu podle okolního prostoru a klimatických podmínek. Z povrchových úprav je oblíbené galvanické pokovování matným niklem nebo odolné titanové povrchy. Ty nejnáročnější osloví designové kliky, při kterých si do kování můžete vsadit stejný materiál, jaký je použit na ploše dveří, například dýhu nebo kůži.
Nepřítel bakterií
Kliky z masivní mosazi s velkým obsahem mědi (minimálně 60 %) se vyznačují antimikrobiálním povrchem a likvidují bakterie a viry na svém povrchu ještě rychleji než materiály a povrchy s obsahem stříbra.

Jak vybrat vypínače?

Usínáme s nimi i vstáváme. Vdechují světlu život a obklopují nás každý den, aniž bychom si to vlastně uvědomovali. Řeč je o vypínačích a zásuvkách. Výrobci tohoto sortimentu chápou, že zažité modely z plastu, i navzdory barevné škále, potřebují své stylovější varianty, které se hodí do různě laděných interiérů – od minimalistických až po industriální. Dekorativní rámečky vypínačů se dnes kromě plastu vyrábějí ze skla, kovu, ale i z netradičních materiálů, jako je kůže nebo kámen. Klasické plastové zase dostaly antibakteriální povrchovou úpravu, která obsahuje ionty stříbra, zneškodňující mikroby a bakterie.
 
Jak si z této široké nabídky vybrat? V minimalistickém prostoru vyniknou krycí rámečky vypínačů z tmavé břidlice, ocelové rámečky s oxidovou povrchovou úpravou, s broušenou hliníkovou povrchovou úpravou nebo s kovovými růžovými odlesky. Do moderního interiéru se hodí sklo – vypínače s rámečky z tvrzeného skla vydrží velmi dlouho a budou působit jako designový kousek. Nemusí přitom jít jen o klasické bílé sklo, nádechu elegance dosáhnete díky černému zrcadlovému sklu nebo jemnému šedému nádechu. Pod transparentní rámeček si zase můžete umístit fotografii nebo obrázek.
 
Netradičním řešením pro náročné je vypínač z pravé kůže – ten najde své uplatnění v moderním i rustikálním interiéru. Láká nejen na pohled, ale i na dotyk. Barevně i materiálově si ho tak můžete sladit například s koženou sedací soupravou. Jak vybrat vypínač, pokud se vám líbí venkovský styl nebo bydlíte v prvorepublikovém bytě s vysokými stropy, který si žádá výjimečné doplňky? Do takových interiérů dokonale zapadnou porcelánové vypínače a zásuvky, na trhu najdete ručně vyráběné kousky různých tvarů s různými barevnými glazurami.


Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…