Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

03. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Venkovská kuchyně nepatří jen na chalupy nebo vesnice – suverénně si vydobyla své místo všude tam, kde se očekává útulnost spojená s funkčností. Venkovský styl přináší pravé teplo domova a harmonii. Jaké jsou hlavní znaky venkovské kuchyně a co by v ní nemělo chybět?

Rustikálnost si rozumí i s černou

Venkovský styl miluje patinu. Pro tradiční venkovské kuchyně jsou typická masivní dvířka s patinou. Pokud vás odrazuje vyšší cena kuchyně z masivu, rozhodnout se můžete pro foliovaná dvířka s dřevodekorem. Dokážou věrně napodobit povrchy dřevin, jako jsou dub, borovice nebo jasan, a to včetně jejich unikátní plastické struktury či patiny. Dokonalý dojem podtrhnou úchytky s vintage vzhledem. Chcete-li venkovské kuchyni dodat punc exkluzivity, zkuste zkombinovat rustikální dekory dřeva s lakovanými dvířky. Chladná elegance lakovaných dvířek v kontrastu s teplými přírodními odstíny dřeva vnese do prostoru dynamiku. Pro „klasiky“ jsou zde bledé odstíny dřeva a elegantní světlé barvy ve vznešeném matném provedení.
Náš tip: 
Zkuste rustikální dřevodekor kuchyně zkombinovat se skříňkami nebo pracovními deskami podle současných kuchyňských trendů, tedy v barvě černé břidlice, betonu nebo kamene.

Venkovská kuchyně miluje detaily

I když jsou momentálně trendem hladká dvířka v matném provedení, ozdobné kazetové frézování k rustikálním kuchyním už přirozeně patří. Nadčasový styl zdůrazní jemné detaily jako ozdobné pilastry a římsy nebo dvířka se skleněnými výplněmi na horních skříňkách. Takovou kuchyň se závanem nostalgie můžete klidně kombinovat i s hi-tech zařízením. Pokud se přece jen obáváte, že v ní moderní spotřebiče budou působit cizorodě, poohlédněte se po retro a vintage edicích spotřebičů. Ve venkovském stylu dnes koupíte téměř všechny druhy spotřebičů, od volně stojících chladniček až po kávovary a rychlovarné konvice.

Kuchyňský ostrůvek musí být

Tradiční venkovská kuchyně se neobejde bez kuchyňského ostrůvku. Jeho velikost se obvykle přizpůsobuje velikosti kuchyně a jeho rozměry závisí i na tom, jakou bude plnit funkci – zda ​​na něm bude jen pracovní deska, nebo i sporák, případně dokonce umyvadlo. Také na něm můžete vyčlenit plochu k servírování a přidáním barových židlí tak rozšířit jídelní prostor. V případě ostrůvku ve venkovském stylu nesmí chybět typické šuplíky a police (například na kuchařky) nebo malá vinotéka. V menší místnosti dosáhnete podobné flexibility servírovacím vozíkem z masivu na kolečkách.
Náš tip: 
Originálně bude působit dekorativní žebřík zavěšený na řetězech ze stropu nad kuchyňským ostrůvkem nebo závěsná police s háčky. Získáte tak úložný prostor navíc – můžete sem zavěsit nádobí nebo přivázat bylinky.

Na očích i po ruce

Proč věci schovávat, když se jimi můžete pochlubit, zvláště pokud jde o rodinné dědictví! Venkovský styl přeje kuchyňským dvířkám se skleněnými tabulemi, nástěnným policím z masivního dřeva, otevřeným regálům i držákům na zdi. Ty se postarají o to, že nejčastěji používané kuchyňské náčiní budete mít stále po ruce. Také díky nim můžete vystavit na obdiv talíře, hrnky nebo jiné kuchyňské nádobí po babičce. Otevřené úložné prostory vás zároveň donutí udržovat obsah skříněk a polic přehledně uspořádaný. Efektně budou působit i mosazné pánve zavěšené nad kuchyňským ostrůvkem nebo pod poličkou na zdi s cihlovým nebo jiným, vintage styl dotvářejícím obkladem.

Doplňky z přírodních materiálů

Ve venkovsky laděné kuchyni by neměly chybět přírodní materiály, proto při volbě doplňků upřednostněte dřevo, len, bavlnu, jutu, keramiku nebo hlínu. Vítaným pomocníkem se stanou proutěné koše, které využijete na zeleninu a ovoce ze zahrady nebo z farmářských trhů a také jako úložné boxy. Pokud máte rádi textilie, venkovská kuchyně je pro vás jako stvořená. Vzor drobných kvítků na kuchyňských utěrkách můžete sladit se záclonkami a sedáky na židlích za jídelním stolem. Stylově bude vypadat i závěs pod dřezem, kterým nahradíte dvířka skříňky. Takové řešení vnese do vaší venkovské kuchyně závan originality.
Náš tip: 
Variace venkovského stylu jsou různé – od venkovské kuchyně, která má blízko k severskému hygge, až po středomořský venkovský styl se sytými barvami. Vybírejte podle toho také doplňky – od přírodních barev přes pastelové až po jemné vzory květin či pruhů.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…