Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

30. 11. 2023, SCONTO Nábytek
Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy domácností s novorozencem, patří i dětská postýlka a přebalovací pult. Co byste o nich měli vědět?

Jak vybrat dětskou postýlku

Postýlka pro miminko musí být v první řadě bezpečná, dostatečně stabilní a pohodlná. Samozřejmostí všech modelů by měly být oblé hrany, které snižují riziko náhodného odření. Důležitá je také povrchová úprava dětské postýlky. Nejčastější volbou je laminovaný dřevěný materiál, který se snadno udržuje.

Co se týče designu, současné typy jsou často navrženy v oblíbeném skandinávském či provensálském stylu. Nábytek do dětského pokoje ale můžete pojmout i moderně a zvolit neutrální minimalistické kousky. Hodí se vám zejména tehdy, pokud dětská postýlka funguje jako solitér v rámci jiného nábytkového zařízení.
Věděli jste, že...?
Kvalitní postýlka je nezbytná i proto, že děti jsou velcí spáči. V prvním roce života mohou prospat až 70 procent dne. Spánek je pro ně v tomto období nezbytný, stimuluje totiž tvorbu růstových hormonů.

Dětské rostoucí postýlky

Pokud lůžko svého miminka nechcete měnit hned po prvních měsících, můžete si zvolit dětské postýlky s nastavitelnou výškou lehací plochy. Jakmile váš prcek povyroste a dokáže svépomocí vlézt do postýlky nebo z ní vylézt ven, oceníte také odnímatelné příčky. To dítěti umožní volný pohyb.
Je třeba promyslet i rozměry postýlky pro miminko. Na výběr máte ze standardních modelů s lehací plochou zhruba 60 x 120 cm a z větších druhů s plochou lůžka 70 x 140 cm, které lze snadno předělat na klasickou postel, když už postýlka nebude potřebná.

Důležité prvky dětských postýlek

Stejně jako u postelí pro dospělé, ani u těch dětských není samozřejmost, že obsahují matraci. Proto si všímejte, zda je součástí příslušenství k postýlce, nebo ji musíte dokoupit samostatně. Pokud si chcete co nejvíce usnadnit práci, doporučujeme modely s výbavou, která zahrnuje nejen matraci, ale například i sadu ložního prádla, textilních mantinelů, případně i baldachýn s tyčí.
Pokud postýlku bude potřeba často přemísťovat, budou pro vás vhodné modely s kolečky. V malých prostorách zase oceníte úložný prostor v podobě zásuvky pod postýlkou.

4 rady k postýlkám pro miminka

  • Postýlku nikdy neumisťujte do těsné blízkosti okna nebo balkonu, kde by se miminko mohlo snadno ocitnout v průvanu nebo by ho mohlo oslnit sluneční světlo.
  • Bezprostředně nad postýlkou by se neměly nacházet žádné závěsné police ani předměty, které by se mohly náhodně uvolnit a spadnout na postýlku.
  • Chcete-li nad postýlkou miminka vytvořit roztomilý baldachýn, kupujte výhradně kvalitní a ověřené produkty. Spousta dekorací může být někdy více na škodu než k užitku.
  • Součástí postýlky větších dětí mohou být praktické doplňky, jako například závěsný textilní organizér, kam vložíte třeba hračky nebo praktické maličkosti, jako jsou kapesníky.

Přebalovací pult je skvělý pomocník

Přebalovací pulty a komody jsou „vylepšovákem“ pro všechny maminky, které mají při péči o miminko rády vše po ruce – plenkami počínaje, kosmetikou konče. Díky četným a variabilním úložným prostorům si můžete zorganizovat veškeré novorozenecké potřeby dle vlastního uvážení.
Pokud jste limitováni prostorem, vynikajícím řešením mohou být nástěnné výklopné přebalovací police. I ty bývají doplněny o úložné místo, díky kterému máte nezbytné věci vždy po ruce.
Výběr konkrétního typu postýlky nebo pultu závisí také na tom, zda budou umístěny přímo v dětském pokoji, nebo v ložnici u rodičovské postele, případně – jde-li o přebalovací pult – v prostornější koupelně, což vám usnadní sušení a oblékání miminka po koupeli. Dětskou postýlku i přebalovací komodu si můžete pořídit jako samostatný kus, nebo jako součást nábytkového programu, díky kterému budou všechny kousky v dětském pokoji pěkně sladěny.
Na co by jste ve Vaší domácnosti neměli zapomenout, pokud čekáte přírůstek, je bezpečný prostor pro jejich pohyb. Stačí několik malých úprav ve Vašem bytě a Vaše ratolesti se mohou pohybovat po domě, aniž by si ublížili. Jak vytvořit bezpečný domov si můžete přečíst v dalším článku.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…