Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Léto přede dveřmi: je na něj vaše terasa připravena?

Léto přede dveřmi: je na něj vaše terasa připravena?

16. 06. 2022, SCONTO Nábytek
Léto už klepe na dveře. Vlastně, právě stojí na vaší terase a rozhlíží se kolem dokola. Co na ní asi tak vidí? Zařídili jste si ji tak, abyste byli spokojeni? Inspirujte se našimi tipy i nejnovějšími trendy pro nadcházející období.

Začněte pěkně od podlahy

Terasa se často nachází hned vedle obývacího pokoje a je jakýmsi jejím exteriérovým pokračováním. Základní princip při jejím návrhu tedy bývá zachování uspořádání prostoru a stylu. Ale nemusí to být pravidlem, zvláště pokud ji máte v zahradě dál od domu. V případě, že vás zařizování terasy teprve čeká, sáhněte po velkoformátových terasových dlaždicích, které budou barevně kontrastovat se zelení.

Zajímavým řešením budou také dlaždice ve tvaru šestiúhelníků nebo klasické obdélníkové dlaždice ukládané do vzoru rybí kosti. Na vzestupu jsou keramické a gresové dlažby, které jsou ještě odolnější než přírodní kámen a ve srovnání se dřevem méně náročné na údržbu. Dokážou ale dokonale imitovat dřevo, kámen i beton.

Zahradní nábytek, který by neměl uniknout vaší pozornosti

Interiérové trendy pro letošní rok hlásí oblé linie a organické tvary. Nic tedy nezkazíte, když v takovém stylu zařídíte vaši terasu. Zahradní sestavy můžete doplnit o oddechová závěsná křesla nebo kousky z ratanu a jeho imitace. Nábytek s výpletem odlehčí prostor a je ideální i pro menší terasy nebo balkony. Při dostatečném prostoru určitě investujte do zahradního lehátka, je ideální na opalování i relax pod slunečníkem.
Náš tip
Umístěte na zahradu houpačku. Může mít buď vlastní pevný ocelový rám, nebo si můžete pořídit model, který natáhnete mezi dva kmeny stromů.

Vždy moderní přírodní materiály

Dostat přírodní materiály na terasu je hračka, vždyť i samotné umístění v exteriéru je zárukou toho, že jimi bude obklopena. Abyste tento pocit ještě umocnili, přidejte na terasu dřevěnou lavici, při stolování použijte keramické nádobí, bavlněné nebo lněné ubrousky a na zem položte terakotové květináče. Tyto materiály můžete doplnit přírodním kamenem. V takto upraveném prostoru načerpáte energii po náročném dni.

Zemité barvy i pastelové odstíny

U terasy platí, že světlé barvy jsou vhodnější než tmavé. Jejich povrchová teplota bude vlivem slunečních paprsků nižší a také se nemusíte bát jejich vyblednutí. Pokud hledáte konkrétní barevný trend pro vaši terasu, volte přírodní barvy a zemité odstíny. Hodí se do jakéhokoliv prostoru, ať už máte terasu překrytou pouze sluneční plachtou, nebo jste investovali do moderní bioklimatické pergoly s otočnými lamelami.

Chcete-li se v zahradě cítit jako na dovolené, inspirujte se boho stylem nebo tropickými motivy na doplňcích. Šedou dlažbu zase vhodně doplní nábytek v industriálním stylu s černými kovovými detaily a čalouněním v antracitové barvě. Na terasu se vrací i pastelové tóny. Skvěle se hodí k bílému nábytku. Platí pravidlo: čím více bílé, tím tlumenější tón pastelové.
Náš tip
Nic nezkazíte klasickými zahradními stoly se čtyřmi nožičkami, trendem nadcházejícího období jsou však zajímavé podnože.

Na terase jako ve druhém obývacím pokoji

Žádný jiný materiál nedodá terase takový obývací nádech jako textilie. Exteriérové sedačky, doplněné o pohodlné čalouněné podsedáky a opěrky zad, by na terase proto neměly chybět. Trendem jsou už několik let. Jejich výhodou je dlouhá životnost díky odolným materiálům a snadná údržba. Novinkou v této oblasti jsou tlusté tkaniny s hustou vazbou, které dosud bylo vidět jen na čalounění interiérových kousků. Pocit takového příjemného salonku umocní doplňky v podobě dekorativních polštářů a pletenin pro chladné večery.

Osvětlení pro příjemnou atmosféru

Pohled na světla na pozadí tmavé noci mnohé fascinuje. Kouzelnou atmosféru vnesou světelné LED řetězy, které se snadno instalují. Pokud toužíte po něčem originálním, zkuste jimi obmotat menší stromek nebo keř, případně řetěz vložte do velké skleněné nádoby.

Podobný efekt přinesou i designové stolní lampy vhodné do exteriéru. Můžete si vybrat z modelů na baterky nebo z přenosných solárních modelů, které šetří přírodu. Pokud vás uklidňuje pohled na plamen ohně, doplňte osvětlení stylovými lucernami do exteriéru nebo přenosným stolním krbem. Z takto zařízené terasy se vám večer bude jen stěží odcházet do postele.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…