Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nespoutaný interiér v boho stylu

Nespoutaný interiér v boho stylu

06. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Boho styl nebo také boho chic je ideální pro ty, kdo chtějí, aby byl jejich domov naplněn životem, výraznými barvami, vzory, texturami a kreativitou. Uchvátí vás barevnými kombinacemi orientálních i etnických motivů, nekonvenčností a dobrou atmosférou.
Boho styl určitě nepřehlédněte. Pro svou ležérnost se stává čím dál populárnějším i v našich zemích. Název boho je odkazem na bohémský styl. Pod slovem bohém si dnes představíme člověka mimo společenské konvence, umělce a požitkáře, trávícího čas vysedáváním v kavárnách. V 19. století ve Francii však tímto pojmenováním označovali chudé malíře a spisovatele. Ti se stěhovali do sousedství migrujících Cikánů, kteří podle tehdejšího mylného přesvědčení přišli z Čech (odtud název Bohemian), a inspirovali se jejich barevností. V módě má bohémský styl blízko k éře hippie a 60. a 70. létům. Představte si všechny ty rozevláté oděvy, ležérní pletené doplňky, třásně a umělecké kreativní prvky promítnuté do podoby interiéru.

Napříč zeměmi a kulturami

Bohémský interiér je plný barev, a přestože mají přednost syté odstíny, nemá své specifické barevné schéma. Zjednodušeně řečeno platí, že čím pestřejší, tím lepší. S oblibou se používají teplé barvy (hnědá, béžová a terakotová), tóny vzácných kovů a kamenů (fialová, oranžová, modrá), na doplňcích se uplatní i metalické barvy.
 
Velkou úlohu v boho stylu sehrávají etno prvky, ať už orientální s nádechem Asie a Blízkého východu, nebo z oblastí jako Afrika a Jižní Amerika. Pro inspiraci si můžete zajít do zemí jako Maroko, Španělsko, Portugalsko, Chile nebo Mexiko. Je to tedy ideální interiérový styl pro cestovatele. Suvenýry z cest budou skvěle fungovat jako interiérové doplňky s vlastním příběhem. Jak zařídit interiér s nádechem orientu jsme se věnovali v samostatném článku.
Věděli jste, že?

Oblíbenou dekorací pro interiéry v boho stylu jsou tzv. Juju hat. Původně vzácné klobouky vyrobené z rafie a pera pocházejí ze západního Kamerunu. Staly se vyhledávaným doplňkem na stěnu.

Jeden styl, mnoho odstínů

Na bohémském stylu je nejlepší to, že nemá fixní pravidla a porušování konvencí je vítané. Díky jeho jedinečnosti nebudou žádné dvě domácnosti vypadat stejně. Pokud se rozhodnete pro orientální boho styl, inspirujte se barevností trhů v Marakéši, závěsnými svítidly, nízkými stolky a taburety. Evropský boho styl zase poznáte podle třásní, háčkovaných a krajkových doplňků a ratanového nábytku. Zaoceánský boho styl připomíná Divoký západ, a to díky vintage kůžím, sukulentům nebo vzorovaným barevným kobercům. Bohémský styl v moderním provedení snese i bílé stěny dekorované světelnými řetězy s bavlněnými koulemi, baldachýn nad postelí, proutěné doplňky a sametové čalounění.
Postel Goa

Extravagantní doplňky

Za zařízením interiéru se můžete vydat do bazarů i starožitnictví a zkombinovat ho s novým masivním dřevěným nábytkem. Útulnost místnosti dodají textilní doplňky, například závěsy, které padají až na podlahu, polštáře, pletené přikrývky, měkké pufy na sezení a barevné tkané koberce s třásněmi. Na stěnu můžete zavěsit tapisérii nebo lapač snů. Boho styl si potrpí na přírodní materiály – dřevo, proutí, len, bavlnu, kožešiny, kůži, korek, mořskou trávu nebo jutovinu. Pokud vám to prostory a konstrukční řešení stropu dovolují, do obývacího pokoje můžete umístit závěsné křeslo, houpačku nebo houpací síť.

Květiny jsou must-have

Samostatnou kapitolou jsou rostliny, které podtrhnou mírně eklektický charakter stylu boho chic, a proto v něm nesmějí chybět. Pro pěstitele začátečníky jsou ideální malé kaktusy, perfektními rostlinami pro bohémský interiér ale bude i dracena, palma, tchýnin jazyk, filodendron nebo monstera. Pro menší rostlinky zvolte terakotové květináče nebo nádoby s etno vzorem, větší květiny vyniknou v květináčích z mořské trávy. Zkuste se odvázat a kromě klasických míst (parapetní deska, skříňka, polička) zavěste květináče na macramé držáky a nechte je viset.

Ve zkratce: Jak dekorovat interiér v boho stylu

  • Bohémský styl miluje třásně, uzlíky, bambule, macramé, ale i krajkové a háčkované detaily.
  • Bavlněné a lněné textilie doplňte o kožešiny a koberce, abyste místnosti dodali texturu.
  • Na stěny zavěste tapisérie, obrazy, fotky, lapače snů nebo mandaly, které vytvoří zajímavý kontrast.
  • Závěsy nemusíte mít jen na oknech, mohou nahradit i dveře nebo baldachýn nad postelí.
  • Svítidla mohou mít různou podobu, od barevných lustrů doplněných lampami a svíčkami až po stínidla z mořské trávy.
  • Vše, co visí, se počítá – v interiéru najdou využití závěsná houpací křesla a sítě, ale i květináče zavěšené na macramé držácích.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…