Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nespoutaný interiér v boho stylu

Nespoutaný interiér v boho stylu

06. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Boho styl nebo také boho chic je ideální pro ty, kdo chtějí, aby byl jejich domov naplněn životem, výraznými barvami, vzory, texturami a kreativitou. Uchvátí vás barevnými kombinacemi orientálních i etnických motivů, nekonvenčností a dobrou atmosférou.
Boho styl určitě nepřehlédněte. Pro svou ležérnost se stává čím dál populárnějším i v našich zemích. Název boho je odkazem na bohémský styl. Pod slovem bohém si dnes představíme člověka mimo společenské konvence, umělce a požitkáře, trávícího čas vysedáváním v kavárnách. V 19. století ve Francii však tímto pojmenováním označovali chudé malíře a spisovatele. Ti se stěhovali do sousedství migrujících Cikánů, kteří podle tehdejšího mylného přesvědčení přišli z Čech (odtud název Bohemian), a inspirovali se jejich barevností. V módě má bohémský styl blízko k éře hippie a 60. a 70. létům. Představte si všechny ty rozevláté oděvy, ležérní pletené doplňky, třásně a umělecké kreativní prvky promítnuté do podoby interiéru.

Napříč zeměmi a kulturami

Bohémský interiér je plný barev, a přestože mají přednost syté odstíny, nemá své specifické barevné schéma. Zjednodušeně řečeno platí, že čím pestřejší, tím lepší. S oblibou se používají teplé barvy (hnědá, béžová a terakotová), tóny vzácných kovů a kamenů (fialová, oranžová, modrá), na doplňcích se uplatní i metalické barvy.
 
Velkou úlohu v boho stylu sehrávají etno prvky, ať už orientální s nádechem Asie a Blízkého východu, nebo z oblastí jako Afrika a Jižní Amerika. Pro inspiraci si můžete zajít do zemí jako Maroko, Španělsko, Portugalsko, Chile nebo Mexiko. Je to tedy ideální interiérový styl pro cestovatele. Suvenýry z cest budou skvěle fungovat jako interiérové doplňky s vlastním příběhem. Jak zařídit interiér s nádechem orientu jsme se věnovali v samostatném článku.
Věděli jste, že?

Oblíbenou dekorací pro interiéry v boho stylu jsou tzv. Juju hat. Původně vzácné klobouky vyrobené z rafie a pera pocházejí ze západního Kamerunu. Staly se vyhledávaným doplňkem na stěnu.

Jeden styl, mnoho odstínů

Na bohémském stylu je nejlepší to, že nemá fixní pravidla a porušování konvencí je vítané. Díky jeho jedinečnosti nebudou žádné dvě domácnosti vypadat stejně. Pokud se rozhodnete pro orientální boho styl, inspirujte se barevností trhů v Marakéši, závěsnými svítidly, nízkými stolky a taburety. Evropský boho styl zase poznáte podle třásní, háčkovaných a krajkových doplňků a ratanového nábytku. Zaoceánský boho styl připomíná Divoký západ, a to díky vintage kůžím, sukulentům nebo vzorovaným barevným kobercům. Bohémský styl v moderním provedení snese i bílé stěny dekorované světelnými řetězy s bavlněnými koulemi, baldachýn nad postelí, proutěné doplňky a sametové čalounění.
Postel Goa

Extravagantní doplňky

Za zařízením interiéru se můžete vydat do bazarů i starožitnictví a zkombinovat ho s novým masivním dřevěným nábytkem. Útulnost místnosti dodají textilní doplňky, například závěsy, které padají až na podlahu, polštáře, pletené přikrývky, měkké pufy na sezení a barevné tkané koberce s třásněmi. Na stěnu můžete zavěsit tapisérii nebo lapač snů. Boho styl si potrpí na přírodní materiály – dřevo, proutí, len, bavlnu, kožešiny, kůži, korek, mořskou trávu nebo jutovinu. Pokud vám to prostory a konstrukční řešení stropu dovolují, do obývacího pokoje můžete umístit závěsné křeslo, houpačku nebo houpací síť.

Květiny jsou must-have

Samostatnou kapitolou jsou rostliny, které podtrhnou mírně eklektický charakter stylu boho chic, a proto v něm nesmějí chybět. Pro pěstitele začátečníky jsou ideální malé kaktusy, perfektními rostlinami pro bohémský interiér ale bude i dracena, palma, tchýnin jazyk, filodendron nebo monstera. Pro menší rostlinky zvolte terakotové květináče nebo nádoby s etno vzorem, větší květiny vyniknou v květináčích z mořské trávy. Zkuste se odvázat a kromě klasických míst (parapetní deska, skříňka, polička) zavěste květináče na macramé držáky a nechte je viset.

Ve zkratce: Jak dekorovat interiér v boho stylu

  • Bohémský styl miluje třásně, uzlíky, bambule, macramé, ale i krajkové a háčkované detaily.
  • Bavlněné a lněné textilie doplňte o kožešiny a koberce, abyste místnosti dodali texturu.
  • Na stěny zavěste tapisérie, obrazy, fotky, lapače snů nebo mandaly, které vytvoří zajímavý kontrast.
  • Závěsy nemusíte mít jen na oknech, mohou nahradit i dveře nebo baldachýn nad postelí.
  • Svítidla mohou mít různou podobu, od barevných lustrů doplněných lampami a svíčkami až po stínidla z mořské trávy.
  • Vše, co visí, se počítá – v interiéru najdou využití závěsná houpací křesla a sítě, ale i květináče zavěšené na macramé držácích.

Čtěte také

Ukázat další články

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…

Jak vybírat sedací soupravy a pohovky?

Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje. Díky své velikosti, umístění i rozsahu využití představuje dominantní prvek zařízení. Při výběru sedačky a pohovky je ale…