Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nejčastější chyby při zařizování kuchyně – vyhněte se jim!

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně – vyhněte se jim!

30. 11. 2020, SCONTO Nábytek
Nová kuchyně vyžaduje dostatek plánování, protože svému účelu bude sloužit několik (desítek) let a velké změny u ní nepřicházejí ze dne na den. Jakým nejčastějším chybám při zařizování kuchyně byste se měli vyhnout?

Nemyslíte na uspořádání kuchyně

Prvním krůčkem k vysněné kuchyni bývá obvykle návrh, který si sami připravíme a načrtneme tužkou na papír. Málokdo při něm však respektuje zónování kuchyně a ideální rozmístění dřezu, sporáku a ledničky. Nejčastějším nedostatkem kuchyní je právě špatně řešené rozmístění, nevhodně umístěné skříňky nebo zbytečně zastavěná plocha. Radám, podle čeho vybírat kuchyňskou linku a jaká ergonomická pravidla je nutné dodržovat, jsme se věnovali i v našem magazínu.

Trváte na ostrůvku, i když na něj nemáte místo

Kuchyňský ostrov je skvělá věc, má množství benefitů, ale nehodí se do každé kuchyně. V případě menší místnosti se může stát, že prostor bude působit přeplněně a bude spíše na obtíž. Naopak ve velkých kuchyních je spíše nutností. Odborníci z kuchyňských studií doporučují ostrůvek dávat jen do místnosti, která má rozměry alespoň 8 × 4 metry. V malém prostoru je lepším řešením kompaktní kuchyně.
Kuchyně Nobilia Cascada
Kuchyně Stoneart

Bojujete s nedostatkem úložného prostoru

Říká se, že žádná kuchyň není příliš velká. Místa na uskladnění nádobí, pomůcek na vaření nebo potravin není nikdy dost. Každopádně i v tomto případě platí, že je lepší se poradit s architektem v kuchyňském studiu, než pak naříkat nad pracovní deskou zaplněnou spotřebiči, které vlastně nemáte kam uložit, nebo plytkými policemi. Navíc, ne každá domácnost má vlastní spíž. Pak je ideálním řešením potravinová skříň do kuchyně, která se stane její plnohodnotnou náhradou. Pokud v kuchyni máte málo úložného prostoru, využijte horní prostory a skříňky až po strop. Šetřit místem pomohou i spotřebiče se spojenými funkcemi, například mikrovlnka s troubou v jednom.

V kuchyni máte málo světla

Jedno centrální osvětlení na celou kuchyni nestačí. K základnímu stropnímu svítidlu je třeba přidat i LED osvětlení nad kuchyňskou linku (například integrované do horních skříněk linky), svítidlo nad jídelní stůl nebo bodová světla, která rozestavíte nad pracovní desku nebo dřez. Během přípravy jídla nebo stolování tak zapnete jen ta světla, která aktuálně potřebujete a zabezpečíte si přiměřené světelné podmínky u všech činností, které se v kuchyni vykonávají. V prostoru propojené kuchyně a obývacího pokoje je vhodné i tzv. akcentové osvětlení – nasvícení skříněk nebo vnitřku skleněných skříněk, které tak večer vytvoří zajímavou kulisu v obytném prostoru.
Kuchyně Nobilia Rio
Kuchyně Stoneart

Až časem zjistíte, že zásuvek není dost

Instalaci zásuvek, vypínačů a elektrických zařízení upravuje česká technická norma. Ta zakazuje elektrická zařízení v okolí kuchyňského dřezu a také mezi varnou deskou a digestoří. Někdy jsme však limitováni dispozičním řešením kuchyně nebo jejími rozměry. Rozmístění spotřebičů a zásuvek si promyslete ještě před začátkem práce. Při zlém rozmístění zásuvek hrozí, že kuchyně bude plná kabelů, nebo budou naopak chybět na důležitých místech. Vhodným řešením jsou i tzv. pop-up krabice. Eliminují kontakt s vodou a díky jejich designu je nenápadně zabudujete do kuchyňské linky.

Odsávač par považujete za nepotřebný

Patříte mezi typy, které si myslí, že digestoř nepotřebují a po vaření stačí dokořán otevřít okna a vyvětrat? Nemáte pravdu. Kvalitní odsávač par totiž eliminuje nejen nepříjemné pachy, ale i mastné výpary, které vznikají během vaření. Zároveň zabraňuje tvorbě plísní. Pokud se bojíte, že by v kuchyni zabíral hodně místa, můžete ho nahradit výsuvným modelem nebo moderním řešením, při kterém je odsávač par integrován přímo do varné desky na ostrůvku nebo v klasické kuchyňské lince.
Kuchyně Nobilia Sylt
Kuchyně Inline

Vybrali jste si nepraktické materiály

I když jsou momentálně trendové matné povrchové úpravy nábytku, ani lesklá klasika neurazí. Vždyť bílé lesklé kuchyně dlouhodobě patřily k nejoblíbenějším modelům. V tomto případě si však dejte pozor na speciální úpravu proti otiskům prstů. Jinak se může stát, že se jich nebudete umět zbavit a s hadříkem v ruce se stanete otrokem své vlastní kuchyně. Nadčasové a praktické na údržbu budou v kuchyni materiály jako dřevo, umělý kámen nebo nerezavějící ocel. V místě kuchyňské zástěny zase oceníte velkoplošný materiál bez škár, který se snadno umývá.
Kuchyně Nobilia Lux
Kuchyně Nobilia Castello

 

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…