Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Černá barva ložnici sluší

Očima designéra: Černá barva ložnici sluší

22. 12. 2023, SCONTO Nábytek
Jak zařídit ložnici
Nadčasová a sofistikovaná – taková je černá barva a všechny její odstíny. Hodí se do každého stylu bydlení, závisí jen na míře, v jaké ji použijete. Interiéru dává dramatický nádech, ale zároveň může působit nesmírně elegantně. Pokud patříte k odvážlivcům, kteří se nebojí vybočit z řad bílé, šedé nebo béžové klasiky, právě černá barva pro vás může být skvělou volbou. Připravili jsme vám ukázku, jak v černé zařídit ložnici.
Hned na úvod je třeba říct, že černá barva a tmavé odstíny se hodí zejména do ložnic s dostatkem přirozeného světla. Pokud prostor nedisponuje velkým oknem, světlost je v místnosti potřeba zajistit přiměřeným umělým osvětlením. V naší ukázce jsme proto kromě elegantního skleněného centrálního svítidla použili také černé visící lampy vedle postele, které pěkně rozptýlí světlo na stěně.

Do pokoje jsme zakomponovali i sádrokartonovou rampu s LED podsvícením, která přechází od jedné stěny za postelí přes strop až po druhou protilehlou stěnu. To v ložnici vytvoří správnou světelnou atmosféru a přidá jí na intimitě.

Základní nábytek

K nosným prvkům ložnic se řadí postel a šatní skříň. Jedná se o velké kusy nábytku, které jsou v místnosti dominantní, proto je dobré začít při zařizování pokoje právě u nich.
 
Do naší ukázky jsme vybrali čalouněnou prošívanou postel v sametové černé úpravě. Jedná se o elegantní model, který vyvolává pocit luxusu. Jelikož tmavé odstíny mohou místnost ložnice opticky zmenšovat, je vhodné do místnosti zakomponovat například zrcadlo. Proto jsme do dané ložnice navrhli velkou skříň se zrcadlovou aplikací na dveřích. Toto řešení nejen opticky zvětšuje, ale zároveň odlehčuje navržený prostor. Navíc je doplněna o LED osvětlení, což nám v daném tmavém prostoru jen a jen vyhovuje. Skříň má minimalistický design, aby nechala vyniknout zvolenou postel.

Kombinování černé s jinými odstíny

Pro dotvoření prostoru s dominancí černé barvy je vhodné volit skleněné nebo kovové materiály ve zlaté, stříbrné nebo měděné úpravě. Odrážejí totiž světlo, které působí hravě a hřejivě zároveň. Tapeta se zlatavými odstíny použitá za postelí v místnosti také ponechává otevřenější a vzdušnější pocit.

Ke zjemnění tmavého interiéru je vhodné i kombinování s přírodními materiály, jako je například dřevo. Do místnosti jsme dřevěný dekor vnesli prostřednictvím komody a lamelového obkladu po celé šířce stěny.

Bytové textilie a další doplňky

Správným výběrem a použitím textilií se docílí vytouženého a teplého dojmu prostoru. Závěsy na oknech mají jednak zatemňovací funkci před vnějším světlem, jednak dekorační. Jejich vzor se opakuje i na ložním povlečení. Vzory a textury na sebe upoutají pozornost a dodají prostoru ten správný rozměr a oživení, aby ložnice nepůsobila nudně. Na zemi vedle postele jsou místo koberce použity měkké kožešiny, které vytvářejí teplý puffy dojem.

Ostatní nábytek a doplňky dotvářejí celkovou intimitu i funkčnost ložnice. Dali jsme sem kožené křeslo s mírným retro nádechem, přičemž jsme ho doplnili o teplou bledou kožešinu, která ho opticky zjemní. K posteli jsme postavili černé kovové odkládací stolky, jejichž konstrukce ladí se svítidly. Celkové oživení i zútulnění vnášejí do ložnice pokojové květiny. Menší z nich jsme vložili do stojanových květináčů, které květiny zvednou od země a dají jim lépe vyniknout. Taková kompozice zároveň dodává prostoru vzdušnost.
Co dodat na závěr? Tmavá barva ložnici určitě sluší. Nemusíte se bát jejího použití, je ale nezbytné zohledňovat její specifika a zařizovat v ní rozvážně. Jedná se o neutrální tón, který lze sladit s jakoukoli jinou barvou, proto atmosféru pokoje změníte snadno vždy, když se vám zachce.

Pokud jste se inspirovali naší ukázkou, nabízíme vám také přehled vybraných nábytků a doplňků, které jsme použili v návrhu:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Jak rozdělit místnost na ložnici a obývák

Pokud jdete zařizovat jednopokojový byt, stojíte před nemalou výzvou. Potřebujete vytvořit funkční plnohodnotný prostor, který je přitažlivý, pohodlný a zároveň vzdu…

Moderní ložnice – inspirace pro příjemné zařízení

Ložnice by měla být útulné místo k odpočinku a načerpání nové energie. Abychom se v ní cítili dobře, musí odrážet náš vkus. Zároveň je potřeba – zvláště v malých byt…