Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Dětský pokoj pro dva

Očima designéra: Dětský pokoj pro dva

02. 05. 2022, SCONTO Nábytek
Děti rychle rostou a mění se nejen ony, ale také jejich zájmy a potřeby. Proto je nezbytné myslet dopředu. Výběrem správného nábytku předejdete tomu, aby se musel pokoj každých pár let nově zařizovat. Prioritou je vytvořit útulný prostor, kde se děti cítí hlavně příjemně a rádi v něm tráví svůj volný čas.
Hlavní podmínky při zařizování dětského pokoje jsou funkčnost, udržitelnost a praktičnost. Je potřeba se držet základních pravidel zařizování, zároveň ale také trošku popustit uzdu fantazii – přece jen jde o dětský svět plný nejen učení, ale i hraní a zábavy. V následujících řádcích vám nabízíme ukázku, jak takový dětský pokoj může vypadat, a nabízíme rady, jak ho zařídit.

Společný dětský pokojíček se sourozencem

Vizualizace, kterou jsme si pro vás připravili, ukazuje, jak zařídit pokoj pro dvě děti. Jedná se totiž o standardní situaci, s jakou se setkáváme zejména v panelákových bytech. V úvahu přitom bereme, že jedno dítě je školou povinné, druhé zatím ne. Každé z dětí přitom potřebuje svůj vlastní koutek, resp. prostor, kde se může věnovat aktivitám typickým pro jeho věk.

Na zařízení pokoje jsme vybrali nadčasový a zároveň neutrální nábytek. Vytvoříte ním totiž pěkný prostor nejen pro malé dětičky, ale také pro teenagera, chlapce i dívku. Takového nábytku se není třeba bát, hravost do prostoru vnesete správnou volbou doplňkových barev a dekorací.

Postele a rozdělení prostoru

Prioritou každého rodiče je správný vývoj a růst dítěte. Proto je noční odpočinek a kvalitní spánek v tomto prostoru klíčovým v každém věku. Vhodná velikost postele (a matrace správné tvrdosti) tedy tvoří základ pokoje. Rozměr vizualizovaného pokoje nám umožnil umístění obou postelí na jednu zeď. Vybrali jsme si je ze sektorového nábytku, který nabízí levé i pravé provedení postelí, abychom je mohli dát zrcadlově. Takovým umístěním lůžek se vytvořila symetrie prostoru.

Mezi postele jsme aplikovali cizí prvek, a to ve formě dělícího paravánu. Vytvořilo se tak nejen jisté soukromí, ale také hranice pro každé dítě. Dětský pokoj je takovým způsobem rozdělen na dvě části, což umožňuje, že si dítě může ve své polovině pokoje řešit svůj malý svět a to, co se líbí jemu. Zároveň platí, že jsme sice prostor rozdělili, ale stále je spojován jedním druhem nábytku a prvky, aby pokojíček působil na pohled jednotně a harmonicky.

O optické rozdělení prostoru se postará i barevnost stěn a doplňků – zatímco část pro jedno dítě je vymezená zelenou barvou, části druhého dítěte dominuje barva růžová. Při výběru barevnosti je třeba být opatrný a sahat po nich tak, aby vyvolávaly pozitivní emoce. Sytost odstínů vybírejte ze stejné barevné škály, aby jedna nebyla dominantnější než druhá. Podobně je tomu i při výběru tapet.

Úložné místo na oblečení i hračky

Druhý potřebný prvek dětského pokoje je úložný prostor pro oblečení, školní věci i hračky. Dostatek místa pro skladování věcí je důležitý pro udržování pořádku. Je potřeba myslet i na to, že když jsou děti malé, potřebují mít všechno po ruce. Proto je třeba věku přizpůsobovat i výšky polic namontovaných na stěnách. Doporučuje se také připevnit vybrané, méně stabilní kousky nábytku ke stěnám, aby nedošlo k nechtěným nehodám.

V každé životní etapě přitom dítě potřebuje něčeho víc a něčeho méně. Když jsou menší, potřebují více hracího prostoru a místa pro hračky. Právě na ty dobře poslouží regály, které zaručují jednak pohodlný přístup k hračkám, jednak na ně má dítě stále výhled a zastupují i ​​roli pokojových dekorací. 
Později regál může sloužit na knihy nebo jiné věci spojené se zájmy dítěte, nebo ho může nahradit standardní šatní skříň, která bude v pozdějším věku mnohem praktičtější.
 

Koutek na učení a praktické doplňky

Máte-li malého školáka, pak je nezbytné vyčlenit v pokoji prostor i pro vzdělávání a osobní rozvoj. Každé školou povinné dítě potřebuje mít svůj pracovní stůl pro pořizování domácích úkolů. Určitě je dobré, pokud máte možnost situovat stůl co nejblíže oknu, kde je nejlepší denní světlo pro dobrou viditelnost. Pokud taková možnost není, je třeba jej doplnit umělým světlem v podobě stolní lampičky. Vhodným doplňkem ke stolu může být úzký regál pro učebnice a další školní potřeby.

Pokud je k tomu v pokoji prostor, doplnit ho můžete o komodu. Je to praktický kousek nábytku, kde lze uskladnit různé drobnosti obou dětí. V době, kdy druhé dítě začne se školou, můžete komodu nahradit dalším psacím stolem.

Zlatá střední cesta

Každé dítě i rodič má jistou představu, jak by měl dětský pokoj vypadat. Je potřeba najít zlatou střední cestu, aby byl naplněn jak požadavek praktičnosti a funkčnosti, tak hravosti a příjemné atmosféry. Investujte do neutrálního základu, který nebudete muset často měnit, dopřejte ale pokoji i výraznější, veselé dekorace, kterými jednoduše upravíte atmosféru prostoru s měnícími se prioritami a zájmy dítěte. Právě při jejich výběru mohou participovat zejména děti. Osobní ráz pokoji dodáte jejich vlastnoručně vyhotovenými obrázky nebo jinými „uměleckými“ výtvory.

Jaké produkty ze sortimentu Sconto nábytku jsme použili v ukázce:

Nábytek z programu MASSI
Stolní LED RGB lampa GEORGE
Stropní LED svítidlo NAGANO
Jídelní židle SABRINA
Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Studentský pokoj pro chlapce

Každý dospívající chlapec touží mít pokoj zařízený podle svých představ a požadavků. Prostor by měl odrážet osobnost teenagera, zároveň je ale třeba myslet na to, že…

Očima designéra: 4 triky, díky kterým bude malý obývací pokoj vypadat větší

Disponujete malým obývacím pokojem a chcete z něj udělat vzdušný a otevřený prostor? V takovém případě záleží na každém centimetru a detailu. Je třeba vytvářet jakés…