Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování

Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování

09. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Dětský pokoj je pro naše nejmenší tou nejpodstatnější místností v domě. Je to jejich útočiště, kde si hrají, učí se i odpočívají. Měl by tedy být komfortní, harmonický, ale také praktický. Jak zařídit dětský pokoj, aby dobře a dlouho sloužil svému účelu a dítě se v něm cítilo příjemně? Přinášíme vám několik užitečných tipů.

Při výběru nábytku myslete na budoucnost

Nákup nábytku se řadí mezi dlouhodobější investice, proto k zařizování dětského pokoje přistupujte s rozvahou. Namísto tematického nábytku, pro který se vaše dítě určitě nadchne, ale brzy ho omrzí, vybírejte nadčasové kousky, které s vaší ratolesti porostou. Myslete na to zejména při výběru základních nábytkových kusů, jakými je šatní skříň a postel, případně i komoda. Pokud je pokoj malý a potřebujete dobře využít každý centimetr prostoru, vyberte postel s úložným místem nebo s přistýlkou, která poslouží k příležitostnému přespání kamarádů vašich ratolestí. Doporučujeme sahat po postelích s odnímatelnou matrací, kterou podle potřeby kdykoliv vyměníte za novou.
 
K důležitým kouskům nábytku v dětském pokoji patří také psací stůl. Na výběr máte ze standardních modelů, ale dobrou volbou bude i tzv. rostoucí stůl. Takové stoly mají nastavitelnou výšku, někdy také sklon pracovní desky a velikost pracovní plochy. Součástí stolu může být i stojan na monitor, který zajistí jeho umístění v adekvátní výšce a bude mít vliv na správné držení těla při sezení.
Tip pro vás

Praktickým doplňkovým nábytkem do dětského pokoje je regál na hračky. Svými rozměry zajišťuje, že dítě na všechno snadno dosáhne a zároveň má oblíbené věci na jednom místě. Když si dohraje, je snadné všechno zase uklidit.

Funkční zóny jsou v dětském pokoji důležité

Při výbavě dětského pokoje pamatujte na vymezení základních zón. Dětský pokojíček by měl mít tři hlavní části – na hraní, spaní a učení. Pokud pokoj nedisponuje dostatečným prostorem, řešením může být patrová postel, pod kterou se nachází pracovní koutek nebo úložné místo. Z hlediska bezpečnosti nedávejte postel, stůl, křeslo nebo gauč pod okno, dětem byste ho tak nechtěně zpřístupnili.
Tip pro vás: závěsy

Dobrý spánek je pro zdravý vývoj dítěte nesmírně důležitý. Na okna do dětského pokoje dejte
závěsy nebo zatemňovací rolety, kterými se jednoduše postaráte o potřebnou tmu i během dne.

Neutrální základ, pestré doplňky

Děti mají rády barvy, ale příliš barevný a pestrý pokoj by na ně mohl působit rušivě. Základní vybavení pokoje by mělo být jednoduché a neutrální, laděné do teplých světlejších tónů. Doporučujeme se řídit pravidlem: čím menší pokoj, tím světlejší stěny a nábytek. Pokud chcete, aby dokonale ladil, doporučujeme vybírat z dětských nábytkových programů, které obsahují veškeré potřebné zařízení. Oblíbené barvy jsou bílá, šedá nebo hnědá. Pestré barvy do pokoje dostanete výmalbou stěn a doplňky, které lze velmi snadno vyměnit, díky čemuž může místnost působit stále jinak. Hravost nechte na dítěti, pokoj rozzáří svými výtvory a různými hračkami.
Doplňky mohou mít charakter dekorací (může jít například o různé plakáty, hodiny, girlandy), ale také užitečného nábytku a vybavení s dětskými motivy. Zde je možné zmínit například police, úložné boxy, židli k psacímu stolu, sedací pytle nebo ložní prádlo a dekorační polštářky.

Správné materiály

Dítě je v kontaktu s nábytkem a povrchy mnohem častěji než dospělý, proto má výběr materiálů velký vliv na to, jak se bude ve svém království cítit. Materiály v dětském pokoji by měly být především zdravotně nezávadné, odolné a snadno udržovatelné. Velmi dobrým příkladem je koberec. Často ho vidíme v dětských pokojích, ale popravdě by tam neměl vůbec být. V kobercích se drží velké množství prachu a roztočů, pro děti lezoucí po čtyřech to tedy rozhodně není to pravé ořechové. Proto je do dětského pokoje lepší zvolit plovoucí, vinylovou nebo dřevěnou podlahu, která nechladí, ale zároveň se snadno udržuje od nečistot.
 
Případně je možné sáhnout po pěnových podložkách nebo dětských kobercích s nízkým vlasem a z materiálů, které jsou nenáročné na údržbu. I tyto textilní doplňky lze pořídit v hravých dětských motivech, často dokonce vybízejí k nějaké hře, jako je skákací panák, chození po cestičkách a podobně.
Pozor:

Zajistěte, aby koberec na podlaze neklouzal, ať nedojde ke zbytečnému zranění. Volte koberec s protiskluzovou úpravou, případně mohou pomoci i protiskluzové podložky.

Kvalitní osvětlení by nemělo chybět

Na kvalitních svítidlech v dětském pokoji nešetřete. Zajistíte nimi to, aby si děti během hraní nebo učení šetřily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje. Děti mají v oblibě i doplňkové noční světlo, které jim dodává pocit bezpečí. K tomu skvěle poslouží různé světelné řetězy a dekorace, které umístíte v blízkosti postele. Sáhnout můžete i po různých hravých stolních provedeních, která do dětského pokoje skvěle zapadnou.

Shrnutí:

Očima dětí

Bezpečí a komfort – o to jde v každém dětském pokojíku. Poslechněte si ale i myšlenky a názory dítěte a zkuste je skloubit s vašimi představami. Dětský pohled na zařízení pokoje je obvykle velmi odlišný od toho „dospěláckého“, jenomže v pokoji se musí cítit dobře především ony. Proto tam, kde jde udělat kompromis, je vhodné vyjít vstříc a nechat jim při zkrášlování svého životního prostoru trochu svobody.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…