Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování

Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování

02. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Dětský pokoj je pro naše nejmenší nejpodstatnější místností v domě. Je to jejich útočiště, kde si hrají, učí se i odpočívají. Pokud k zařízení dětského pokoje nejsou pozváni architekti nebo designéři, obvykle tento nelehký úkol přebírají rodiče, kteří hledají inspiraci nejčastěji v katalozích, obchodních domech nebo na internetu. Proto jsme se rozhodli sepsat pár tipů, které vám tento úkol určitě usnadní a dětský pokoj bude obsahovat vše, co má, přičemž každý centimetr bude plně využitý a funkční.

MYSLETE NA BUDOUCNOST

Nákup nábytku se řadí mezi dlouhodobější investice, proto k zařizování dětského pokoje přistupujte s rozvahou. Místo tematického nábytku, pro který se vaše dítě určitě nadchne, ale brzy ho omrzí, vybírejte nadčasové kousky, které s vaší ratolestí porostou. Krásné police poslouží nejdříve na hračky a později v budoucnosti na knihy.

Na oblečení a jiné potřeby jsou určeny velké skříně a komody. Oblibě se těší také úložné boxy, které na ukrytí všemožných pokladů poslouží jak dítěti, tak i teenagerovi.

Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování
Rostoucí dětský stůl MARIANA
K důležitým kusům nábytku v dětském pokoji patří postel a psací stůl. Abyste je nemuseli obměňovat vždy, když dítě trochu vyroste, vybírejte nábytek, který bude odpovídat jeho věku a potřebám i za pár let. Dobrým příkladem jsou rostoucí stoly. Ty mají nastavitelnou výšku, někdy také sklon pracovní desky a velikost pracovní plochy. Součástí stolu může být i stojan na monitor, který zajistí jeho umístění v adekvátní výši a bude mít vliv na správné držení těla během sezení.

FUNKČNÍ ZÓNY JSOU V DĚTSKÉM POKOJI DŮLEŽITÉ

U výbavy dětského pokoje myslete na vymezení základních zón. Dětský pokojíček by měl mít tři hlavní části – ke hraní, ke spaní a k učení. Pokud pokoj nedisponuje dostatečným prostorem, řešením může být patrová postel, pod kterou se nachází pracovní koutek. Z hlediska bezpečnosti nedávejte postel, stůl, křeslo nebo gauč pod okno, dětem byste ho tak nechtěně zpřístupnili.
Patrová postel se skříní TUNIO

VOLTE NEUTRÁLNÍ ODSTÍNY

Program YOOP
Děti mají rády barvy, jenomže příliš barevný a pestrý pokoj by na ně mohl působit rušivě. Základní vybavení pokoje by mělo být jednoduché a neutrální, laděné do teplých světlejších tónů. Doporučujeme se řídit pravidlem: čím menší pokoj, tím světlejší stěny a nábytek. Proto doporučujeme vymalovat pokoj v neutrálních odstínech a nábytek volit v nenápadných barvách. Oblíbené barvy jsou bílá, šedá nebo hnědá. Pestré barvy dostanete do pokoje díky doplňkům, které lze velice snadno vyměnit, díky čemuž může místnost působit pořád jinak. Hravost nechte na dítěti, pokoj rozzáří svými výtvory a různými hračkami.

VŠECHNO JE O MATERIÁLECH

Dítě je v kontaktu s nábytkem a s povrchy v bytě mnohem častěji než dospělý, proto má výběr materiálů velký vliv na to, jak se bude ve svém království cítit. Materiály v dětském pokoji by měly být především zdravotně nezávadné, odolné a snadno udržovatelné. Velmi dobrým příkladem je koberec. Často ho vidíme v dětských pokojích, popravdě by tam ale vůbec neměl být. V kobercích se drží hodně prachu a roztočů, pro děti lezoucí po čtyřech to tedy rozhodně není to pravé ořechové. Je proto lepší do dětského pokoje zvolit plovoucí, vinylovou nebo dřevěnou podlahu, která nechladí, ale zároveň se snadno udržuje od nečistot. Případně je možné sáhnout po pěnových podložkách či kobercích s nízkým vlasem a z materiálů, které jdou snadno ošetřit.
Dětský pokoj: Na co myslet během zařizování

KVALITNÍ OSVĚTLENÍ BY NEMĚLO CHYBĚT

Na kvalitních žárovkách v dětském pokoji nešetřete. Zajistíte jimi to, aby si děti během hraní či učení šetřily oči. Světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje. Děti oblibují i doplňkové noční světlo, které jim dodává pocit bezpečí. K tomu skvěle poslouží různé světelné řetězy a dekorace, které umístíte v blízkosti postele.

OČIMA DĚTÍ

Bezpečí a komfort – o to jde v každém dětském pokojíčku. Poslechněte si ale také myšlenky a názory vaší ratolesti a zkuste je skloubit s vašimi představami. Dětský pohled na zařízení pokoje se obvykle hodně liší od toho „dospěláckého“, jenže v pokoji se musí cítit dobře především děti, ne jejich rodiče. Vždy pro ně přece chceme jen to nejlepší, a to by mělo platit i během zařizování jejich pokoje. Proto tam, kde jde udělat kompromis, je vhodné vyjít dětem vstříc a nechat jim kousek svobody při zkrášlování jejich životního prostoru.

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …