Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Ložnice ve skandinávském stylu

Očima designéra: Ložnice ve skandinávském stylu

17. 05. 2023, SCONTO Nábytek
Která místnost v bytě má být co nejpříjemnější, nejútulnější a působit relaxačně? Pokud jste tipovali ložnici, tak jste se nemýlili. Jedná se o pokoj, v kterém se oddáváme odpočinku, spaní a intimnostem zároveň. Abychom se zde ale cítili opravdu dobře, je potřeba si dopomoci správným zařízením a dispozičním rozložením nábytku. Jak na ložnici v oblíbeném skandinávském stylu?
Jelikož ložnice je místnost, kde začínáme i končíme den, funkčnost a harmonické působení jednotlivých prvků jsou velmi důležité. Je tady zvlášť potřeba přihlížet k tomu, co je našemu srdci blízké. V současnosti je velmi populární skandinávský styl bydlení, proto jsme si pro vás připravili ukázku, jak postupovat při zařizování ložnice právě v tomto duchu.

Co je typické pro skandinávský styl

Dominantou Skandinávie je čistota, minimalismus a jednoduché linie. Nadbytečné předměty byste zde hledali marně. Každý nábytek a prvek má v prostoru své místo a opodstatnění. Příznačné jsou bledé zemité odstíny, zaměřené na světlo a pastelové barvy, často používané v kombinaci s jemnými vzory na textiliích. Pro dosažení pocitu tepla a měkkosti jsou prostory často doplněny o kožešiny. Preferují se přírodní materiály a více než vítané jsou také živé rostliny. Design je celkově čistý, nejednou využívá kontrasty bílé a černé barvy, které v tomto stylu nepůsobí chladným, ale naopak uklidňujícím dojmem.

Ukázka zařízení ložnice ve skandinávském stylu

Podle toho, co jsme uvedli výše, určitě tušíte, jak bude taková ložnice ve skandinávském stylu asi vypadat. Neutrálně, čistě, jednoduše, bíle, ale zároveň velmi teple, útulně a vlídně. A teď už pojďme k samotnému zařízení…

Výběr postele

Vzhledem k tomu, že postel patří k nejnákladnějšímu vybavení ložnice, je přirozené, že při zařizování začínáme právě ní. Důležité je její správné situování v prostoru, přičemž platí, že pokud nám to půdorys místnosti umožňuje, měla by být naproti dveřím. Do naší ukázky jsme vybrali pohodlnou čalouněnou postel, která má luxusnější prošívané čelo – to vytváří pocit pohodlí, hřejivosti a útulnosti, ale také poskytuje komfort ať už při lenošení, nebo čtení knih. Pro zjemnění atmosféry v místnosti jsme sáhli po modelu v pastelově tyrkysové barvě. Tak nebude prostor, který jsme se rozhodli ladit v jemné barevné škále, působit příliš monotónně. Jelikož je postel dostupná ve více odstínech, pro vaši představu jsme použili i postel s šedým čalouněním – šedá barva je totiž ve skandinávském stylu velmi oblíbená, a tedy často používaná.

Výběr základního úložného nábytku

Po výběru postele je další důležitou součástí prostoru úložný nábytek. Ten je potřeba vybírat jednak s ohledem na styl interiéru, jednak na to, kolik místa a na co potřebujete. Samotné uspořádání by mělo být jednoduché a přehledné, což vytváří čistý a útulný dojem z celého prostoru. Pokud nám místnost rozlohově umožňuje dát do ložnice kromě šatní skříně i komodu, je to určitě velký bonus, jelikož tím získáme větší odkládací komfort. Za jistých okolností může z jedné strany postele nahradit noční stolek.

Šatní skříň a komodu jsme si vybrali z jednoho nábytkového programu, aby k sobě dobře ladili. Tento nábytkový program má nadčasový romantický vzhled a je jemně zdobený dřevodekorem. Ten ladí s ostatními dřevěnými prvky pokoje – trámy a obkladem. Bílý nábytek působí čistě, harmonicky a místnost prosvětluje.

Vybíráme drobný nábytek a doplňky

 
Doplňky ve formě svítidel, závěsných držáků na květiny a obrazů na stěnách jsme záměrně volili v černých barvách, abychom vytvořili určitý kontrast pro celkové oživení prostoru. Černá byla odjakživa považována za elegantní barvu. V tomto prostoru zároveň vytváří dojem chladu a ostrosti, působí jako jemný akcent. Důležité je vždy hledání rovnováhy, aby se černých doplňků v prostoru nenacházelo ani příliš mnoho, ani příliš málo.

Bílé a světlé stěny či doplňky (váza, svícen, dekorace) mají podobně jako nábytek za úkol vytvářet světlost a čistotu. Ke zdůraznění stylu jsme použili decentně vzorovaný koberec a textilie ve formě polštářů, prostěradla a teplé deky. Takovými elegantními doplňky se vytvoří ta správná skandinávská atmosféra. Důležitým detailem, který se stará o celkovou harmonii, je barevně sladěná dekorace (tyrkysová váza umístěná na komodě) s čalouněním postele.

Velkou roli ve skandinávském stylu hraje také zútulnění oken. Právě to je v ložnici vyžadováno víc než v jiných místnostech. Použití závěsů na oknech má za úkol nejen zatemnit místnost během spánku, ale také vytvářet pocit tepla a elegance. Upřednostňuje se přitom funkčnost před dekorativností.

Namísto standardního nočního stolku byl k ozvláštnění vybrán příruční stolek v podobě koše, který může kromě hlavního účelu sloužit i jako úložný prostor na deku, polštářek nebo jiné textilní doplňky. Přestože jsme do ukázky použili stolek v bílém provedení, vhodnou alternativou by byl i černý. Ten by dobře ladil k ostatním černým doplňkům a posílil by zmiňovaný kontrast.

Aplikované houpací křeslo v dané ložnici může na někoho působit jako dominanta prostoru, hlavně kvůli jeho neobvyklosti. Má ale uklidňující účinek, působí harmonicky, poskytuje další místo k odpočinku a také může sloužit jako němý sluha k odkládání polštářů, prostěradel či oblečení.

Ložnice, soukromý prostor klidu

Jak se říká – kolik lidí, tolik chutí. To, co na někoho působí neútulně, je pro druhého oázou klidu. Při zařizování se tedy řiďte hlavně vlastními pocity. Než se pustíte do výběru nábytku a doplňků, projděte si v hlavě své zvyklosti spojené s touto místností, ranní a večerní rituály, bez kterých se neobejdete. Tomu je při zařizování potřeba se přizpůsobit. Skandinávský styl je pro ložnici jako stvořený a má mnoho tváří, takže pokud se vám líbí, určitě ho budete umět adaptovat na vaše požadavky a představy. Věříme, že i touto ukázkou jsme vás inspirovali, jak na ložnici ve skandinávském stylu, která pro vás bude tím pravým útočištěm a prostorem krásných snů.

Na závěr vám nabízíme přehled produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Letošní trendy pro terasu nejsou jen o nábytku a venkovním sezení

Vždy, když se přiblíží letní sezóna, začne se řešit údržba nábytku na terase, případně nákup nového. Co kdybyste se letos podívali na celkový vzhled vaší terasy? Let…

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…