Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem

05. 06. 2023, SCONTO Nábytek
Lůžko zabírá velkou plochu, využít místo pod ním k odkládání věcí je proto rozhodně praktické zejména v malých bytech. Postele s úložným prostorem mají různá řešení, vybírat si tedy můžete například na základě typu odkládaných věcí nebo přístupu k prostoru. Jaké modely jsou vám k dispozici a čeho si všímat při výběru?
Odkládací kapacity v bytě můžete řešit různým způsobem. Jednou z alternativ je sáhnout po různých uzavíratelných boxech, které zasunete pod prostor pod postelí na nožičkách. K nevýhodám takového řešení patří například hromadění prachu, složitější údržba nebo náročnější vytahování věcí zpod postele.
 
Postele s úložným prostorem vaše poklady jednak skryjí, jednak chytrým způsobem zkombinují oddechovou funkci s praktickou. Lze v nich uložit zejména polštáře, přikrývky, deky, ale i sezónní věci, jako jsou kufry, kabelky či zimní obuv. Zkrátka vše, co se nevešlo do útrob vaší šatní skříně a nepoužíváte to pravidelně. Přidanou úložnou funkcí mohou být vybaveny nejen manželské postele, ale také jednolůžkové postele, dětské postele i válendy. Některé modely poskytují opravdu velkorysý odkládací prostor, před výběrem konkrétního typu byste ale měli zvážit několik faktorů.

Postele otevíratelné shora

Úložný prostor postele může mít podobu velkých nebo malých zásuvek, případně vyplňovat celý objem spodní části postele obestavěný ložním rámem. Z hlediska velikosti odkládací kapacity jsou tyto modely nejvhodnější. Přístup k úložnému prostoru získáte nadzvednutím vrchní části postele spolu s roštem i matrací. Vyhovuje vám takový celistvý odkládací prostor? Před výběrem postele si nejprve ověřte, jaký způsob otevírání pro vás bude nejpohodlnější:

Podélné otevírání roštu

Patří k nejčastějším a používá se zejména v jednolůžkových postelích a válendách. Funguje tak, že vrchní část postele s roštem a matrací (mohou být i obalené čalouněním, resp. textilním potahem), jednoduše uchopíte (pomocí úchytky nebo bez ní) a zvednete do výšky. Lůžková část se vyklopí a vy se pohodlně dostanete do úložného prostoru. Máte-li takový mechanismus nastavený na manželské posteli, máte vlastně k dispozici dva oddělené odkládací prostory. Samozřejmě musíte zajistit, aby byly postele z obou stran i pohodlně přístupné.

Přední otevírání přes pevné rošty

Takový typ otevírání je ideální v ložnicích, kde není dostatek prostoru podél samotné postele. Hlavní roli zde sehrává pevný rošt, který se zvedá z přední části postele. Pokud jsou lůžka oddělena příčkou, získáte – podobně jako v případě podélného otevírání – dva separátní úložné prostory. Nevýhodou může být vyšší hmotnost plochy, s kterou bude manipulace namáhavější, zejména pokud si pořídíte těžkou matraci.

Přední otevírání přes polohovatelné rošty

V principu jde o podobný způsob jako u předchozího typu otevírání. Rozdíl je jen v tom, že se při zvedání vyklápí jen nožní část roštu. Máte-li dva rošty, výhodou je, že můžete zvedat zvlášť jeden, zvlášť druhý rošt.

Praktické zásuvky

Úložný prostor bez oddělených složek je komplikovanější na organizaci věcí. Z tohoto pohledu vám lepší službu udělají zásuvky. Ty obvykle naleznete v boční části postele, některé modely je ale mají soustředěné i do přední části postele. Výjimkou nejsou ani kombinované velikosti zásuvek, které umožňují uložení věcí menších i větších rozměrů.
Prostor pro otevírání

Při výběru postele se zásuvkami dávejte pozor na to, abyste měli k jejich úplnému otevření dostatek prostoru. Může ho zabrzdit i dodatečný noční stolek nebo příliš úzký průchod mezi postelí a skříní.
Otevírání a zavírání zásuvek obvykle usnadňují kolečka, díky kterým se s nimi snadno manipuluje. Je ale třeba zvážit umístění koberce pod postelí, resp. výšku jeho vlasu, protože vysouvání a zasouvání může brzdit. Zásuvky jsou většinou bezúchytkové, případně mají rukojeti navržené jako jednoduchý výřez v čelní liště zásuvky, aby nic nerušilo design postele. Setkat se můžete také s postelemi kombinujícími zásuvky s regály.

Rafinovaná řešení

Postele mohou mít zabudované i další odkládací kapacity. Některé modely například obsahují otevřené police pro knihy, jiné ukrývají další úložný prostor ještě sofistikovaněji – za čelem postele, případně v její přední části.
Tip pro rodiče:

Úložné prostory ocení i rodiče u modelů postelí pro děti. Patrové postele mohou být například řešeny tak, že se v prostoru pod lůžkem nachází skříň, komoda, šuplíky, stůl či pracovní koutek. V případě, že potřebujete příležitostné lůžko, v nabídce obchodů naleznete také postele, které mají v úložném místě zabudované výsuvné lůžko, případně i zásuvky nebo police.

I úložné prostory musí „dýchat“

Uzavřené úložné prostory sice nezadržují tolik prachu, je ale důležité, aby v nich proudil vzduch, který zajistí jednak dobré odvětrávání matrace, jednak to, aby uskladněné věci nezatuchly. I přes velkou kapacitu úložných míst pod postelí se je nesnažte zaplnit na maximum, tím totiž přirozenému proudění vzduchu zabráníte. Věci, které by mohly být zdrojem různých pachů (například obuv), dávejte do zásuvek v uzavíratelných nádobách. Dobrým pomocníkem v šetření místa i kvůli ochraně proti nečistotám a roztočům jsou vakuové pytle. Drobnosti můžete kvůli lepší organizaci umisťovat do úložných prostor v různých boxech.
Úložné prostory umožňují využít místo pod postelí na maximum. Prozkoumejte možnosti, které máte k dispozici, a zvažte plusy a minusy jednotlivých řešení. Modelů, z jakých máte na výběr, je mnoho – nejen po technické, ale také designové stránce. Určitě tedy bez problémů naleznete takový, který bude vyhovovat vašim potřebám a stylovým preferencím.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…