Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem

09. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Prostorů pro ukládání oblečení a dalších věcí není nikdy dost, především v malých bytech. Pokud vám nestačí skříně a komody, mohou vás zachránit praktické postele s úložným prostorem.
Úložné kapacity v bytě můžete řešit různým způsobem. Jednou z lacinějších alternativ je volný prostor pod postelí, která stojí na nožičkách. Věci tu můžete uložit zabalené do různých uzavíratelných textilních nebo plastových boxů, krabic, dřevěných kontejnerů nebo proutěných košů. S designem úložných „nádob“ si sice můžete vyhrát, k nevýhodám však patří hromadění prachu, složitá údržba, náročnější přístup, ale též fakt, že boxy budou pod postelí vidět.

Postele s úložným prostorem vaše poklady jednak skryjí, jednak šikovným způsobem zkombinují odpočinkovou funkci s praktickou. Je možné do nich uložit především polštáře, povlečení, přikrývky, deky, ale také sezonní věci, jako jsou kufry, kabelky nebo zimní obuv. Zkrátka všechno, co se nevešlo do útrob vaší šatní skříně a nepoužíváte to pravidelně. Přidanou úložnou funkcí mohou být vybavené nejen manželské postele, ale i jednolůžkové postele, dětské postele a válendy. Některé modely poskytují opravdu velkorysý odkládací prostor, před výběrem konkrétního typu byste však měli zvážit vícero faktorů.
Postel ISOTTA SON

POSTELE OTEVÍRATELNÉ SHORA

Úložný prostor postele může mít podobu velkých či malých zásuvek nebo vyplnit celý objem spodní části postele ohraničený rámem. Z hlediska velikosti úložné kapacity tyto modely nejvíce vyhovují. Přístup k úložnému prostoru získáte zdvihnutím vrchní části postele spolu s roštem i matrací. Vyhovuje vám takový ucelený ukládací prostor? Před výběrem postele si nejdříve ověřte, jaký způsob otevírání bude pro vás nejpohodlnější.


Podélné otevírání roštu

Patří k nejčastějším a používá se především u jednolůžkových postelí a válend. Funguje tak, že vrchní část postele s roštem a matrací, které jsou čalouněné, resp. mají textilní potah, jednoduše uchopíte (pomocí úchytky nebo bez ní) a zdvihnete do výšky. Lůžková část se vyklopí a vy se pohodlně dostanete do úložného prostoru. Jestli máte takový mechanismus nastavený na manželské posteli, máte vlastně k dispozici dva oddělené odkládací prostory. Samozřejmě musíte zabezpečit, aby byly postele z obou stran pohodlně přístupné.

Postel boxspring FENDY
Postele s úložným prostorem


Přední otevírání přes pevné rošty

Takový typ otevírání je ideální v ložnicích, kde není dostatek prostoru podél samotné postele. Hlavní roli tu sehrávají rošty, které jsou buď pevné, nebo polohovatelné, spojené, anebo otevíratelné samostatně. Pokud jsou lůžka oddělena příčkou, získáte – podobně jako v případě podélného otevírání – dva samostatné úložné prostory. Jestli používáte spojené lůžko s jedním dvojmístným roštem a jednou dvojmístnou matrací, pravděpodobně budete mít k dispozici přední otevírání s celým roštem. Nevýhodou je, že musíte zdvihnout „celou postel“, když se chcete dostat do úložného prostoru, což může být namáhavější.


Přední otevírání přes polohovatelné rošty

V principu jde o podobný způsob jako při předcházejícím typu otevírání. Rozdíl je jen v tom, že při zdvíhání se vyklápí jen dolní část roštu. Když máte dva rošty, je výhodou, že můžete zdvíhat každý zvlášť.

Postel s polohovacími rošty GELA

PRAKTICKÉ ZÁSUVKY

Úložný prostor bez oddělených přihrádek je komplikovanější na organizaci věcí. Z tohoto pohledu vám lepší službu udělají zásuvky. Ty obyčejně najdete v boční části postele, některé modely je však mají soustředěné i pod čelem postele. Výjimkou nejsou ani kombinované velikosti zásuvek, které umožňují uložení věcí menších i větších rozměrů.
Postele s úložným prostorem

 

Prostor na otevírání

Při výběru postele se zásuvkami dávejte pozor na to, abyste měli na jejich úplné otevření dostatek prostoru. Může ho zabrzdit i přistavený noční stolek nebo příliš úzký průchod mezi postelí a skříní.

Otevírání a zavírání zásuvky u postele může zjednodušit nebo zkomplikovat také typ úchytky. Protože taková zásuvka je obyčejně dost velká, i samotná úchytka by měla unést větší zátěž při manipulaci. Rukojeti bývají někdy navržené jako jednoduchý výřez v čelní liště zásuvky, což je praktické řešení vzhledem k tomu, že se taková úchytka jen tak nerozbije. Velikou pomocí je výsuvný mechanismus s kolečky, díky kterému se zásuvka nebude šoupat po zemi, a tedy i manipulace s ní bude lehčí. Je třeba zvážit také umístění koberce pod postelí, resp. výšku jeho vlasu, protože vysouvání a zasouvání může brzdit.
 
 

TAKÉ ÚLOŽNÉ PROSTORY MUSÍ „DÝCHAT“

V uzavřených úložných prostorech se sice nehromadí tolik prachu, je však důležité, aby v nich proudil vzduch, který zabezpečí současně dobré odvětrávání matrace a také to, že uskladněné věci nezatuchnou. I přes velkou kapacitu boxů pod postelí se nesnažte zaplnit je na maximum, tím totiž přirozenému proudění vzduchu zabráníte.
 
 

RAFINOVANÁ ŘEŠENÍ

Postele mohou mít zabudované i další úložné prvky. Některé modely například obsahují otevřené police na knihy, jiné ukrývají další úložný prostor ještě sofistikovaněji – za čelem postele.


Úložné prostory ocení i rodiče u modelů dětských postelí. Patrové postele mohou být například řešené současně se skříní, komodou, zásuvkami či pracovním koutkem.

Součástí některých lůžkových sestav jsou i noční stolky s dalšími policemi nebo zásuvkami. Potřebujete v domácnosti příležitostné lůžko navíc? Pomohou vám výsuvné postele se zabudovaným roštem a druhou matrací. Když tedy zvažujete výběr postele s úložným prostorem, určitě si nejdřív zjistěte všechny možnosti, které jsou vám k dispozici.

Postele s úložným prostorem

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …