Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Praktické tipy do malé ložnice

Praktické tipy do malé ložnice

23. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Pokud ve své intimní zóně máte jen velmi málo prostoru na jakékoliv zařízení, je obvykle potřeba rozumně skloubit pohodlí a úložné prostory. Jak ale vyřešit prostor malé ložnice tak, aby vám nejen sloužil, ale současně působil útulně a příjemně?

Jednoduchost a účelovost

V případě malých, nebo dokonce stísněných místností zapomeňte na komplikovaný design postele, robustní podstavy nebo modely s vysokým předním čelem, které může vytvořit optickou bariéru v prostoru. Zvolte raději jednoduché tvary a linie zbavené nadbytečných okrasných detailů. To samé platí i pro samotné šatní skříně. Sáhněte po jednoduché barevné úpravě, dřevěném dekoru bez výrazné kresby nebo skříni s posuvnými dveřmi doplněnými o velké zrcadlo, které ložnici opticky zvětší. 

Šatní skříň Arsala se zrcadlem
Někdy může být problém doplnit postel o klasické noční stolky. Výhodou zde mohou být lůžka se zabudovanými odkládacími prostory nebo policemi po stranách, které jsou kompaktnější, nebo jednodušší konzolové stolky bez vnitřních polic, které budou v malém pokoji působit vzdušněji.

Příruční stolky bez polic místo klasických nočních stolků
Příruční stolky bez polic místo klasických nočních stolků. Zdroj: Sconto/Postel Scandic
Rozměry postele je také třeba přizpůsobit velikosti postele. Obvykle se sem nehodí modely se šířkou 180 cm, které zabírají hodně místa, ale spíše postele s menší šířkou, tedy 140 nebo 160 cm. Vše ale záleží na samotném designu. Stále můžete dělat i kompromisy – buď upřednostníte velkou postel umístěnou v rohu, přičemž se vzdáte přístupu k druhému lůžku manželské postele, nebo si vyberete model s menší šířkou, takže postel budete moct umístit tak, aby měli oba partneři pohodlný přístup ke svému lůžku. Originální může být i postel na celou šířku úzké ložnice, kterou postavíte rovnou pod okno. Vlézt do postele bude sice obtížnější, ale díky takovému řešení vám stále zůstane dostatek prostoru pro úložné prostory nebo psací stůl.

Vytvořte iluzi prostoru
Jak? Kupodivu velmi jednoduše. Stačí, když závěsy neumístíte na klasickou garnýž, ale spustíte je z výšky stropu. Místnost bude takto působit větší, než ve skutečnosti je. Pomáhá však i jiný trik – představte si, jak vypadala vaše ložnice s holými stěnami a bez nábytku. Byla větší, že? Když závěsy nebo záclony sladíte s odstínem stěny (případně místo nich využijete nenápadné textilní rolety zabudované v okně), postarají se o podobný efekt.

Malá násobilka s funkcemi

Čím univerzálněji se dají jednotlivé kusy nábytku použít a čím více skrytých úložných prostorů nabízejí, tím budou pro vaši malou ložnici ideálnější. Samozřejmě i to může mít svá úskalí. Obezřetní buďte hlavně při výběru postele s úložnými prostory ve spodních zásuvkách nebo pod matrací. Jsou sice nesmírně potřebné, ale v malém prostoru můžete mít k některým zhoršený přístup.
Náš tip
Pokud chcete přes den v ložnici mít více místa, popřemýšlejte nad rozkládací nebo výklopnou postelí.

Výklopná postel Concept Pro
V malé místnosti může být příliš velkým luxusem i honosné zadní čelo postele. Jelikož stěna nad lůžkem zůstává často nevyužitá, můžete jí přisoudit novou funkci a zavěsit sem police nebo úložné skříňky.

Postel Futura

Nezahltit, raději montovat

Přestože s optickými efekty umíte malou ložnici zvětšit, rozměry její dispozice nenafouknete. Při jejím zařizování se proto zamyslete nad tím, jak můžete využít samotné stěny. Více nábytku nebo doplňků totiž znamená i méně volné podlahové plochy. Místo samostatně stojících nebo stolních lamp raději namontujte osvětlení na stěnu nebo přímo do záhlaví postele. Pokud do stěny můžete zabudovat skříňky nebo police, které rozšíří úložné kapacity ložnice, směle do toho.

Světlo versus tmavé akcenty v malé ložnici

Světlé odstíny a dostatek slunečního svitu dokážou prostor vizuálně zvětšit. Proto je dobré volit do menších ložnicí bledší stěny i nábytek. Úplně optimální je, pokud má ložnice, ačkoliv je malá, k dispozici i dostatečně velké okno, nebo dokonce francouzské okno. Dobrou službu vám prokážou i neutrální tóny, jako jsou béžová nebo světle šedá, díky kterým bude prostor ložnice působit elegantně a útulně.

Šatní skříň a postel Fiena
Šatní skříňpostel Fiena. Zdroj: Sconto
Pravidlo o světlých odstínech samozřejmě nemusí platit pokaždé. Současní interiéroví designéři našli velkou zálibu v tmavých tónech, dokážou je však používat velmi rafinovaně – tak, aby prostor zbytečně nezatížili, ale zároveň podtrhli intimitu ložnice.
Tip
Zkuste zvolit postel v půlnoční modré, olivově zelené nebo antracitové, přičemž zbytek zařízení ponecháte světlý. Nebo si v bílé ložnici pohrajte s černými nebo smaragdovými doplňky a uvidíte ten rozdíl.

Postel Madeline
Rozličné odstíny ve formě akcentů vám pomohou malou ložnici ozvláštnit. Velmi dobré je vnést trochu kontrastu teplými barvami do studené palety a naopak. Nezapomeňte však dodržet pravidlo hlavní barvy a sekundárních tónů, které naznačíte jen v malých detailech. Nebojte se oživit kompaktní postelový rám třeba minimalistickými odkládacími stolky ve formě industriálních kovových košů, nejlépe v odlišné barevné úpravě – jejich jednoduché linie v nápadném nebo kontrastním tónu vytvoří v prostoru zajímavé divadlo.

Síla textur a detailů

Minimalismus sice uklidňuje, detaily však do interiéru vnášejí energii, a to i v malých prostorách. Pokud toužíte po tapetě, tmavých stěnách nebo výrazných dekoracích, použijte je na malé ploše – například na stěně v záhlaví postele nebo ve formě záclon. Vzory a barvy však v malé ložnici příliš nekombinujte. Pokud chcete interiéru dodat texturu, zůstaňte při monochromatickém ladění, tedy u různých odstínů jedné barvy.
 
Texturu prostorům dodávají i různé materiály. Pokud zkombinujete dřevo s jemnými a hrubě tkanými textiliemi, vlněnými doplňky, kůží nebo kožešinami, místnost bude vypadat plná a originální, ne však přeplněná a chaotická. Místo desítek doplňků zakomponujte do malé ložnice živé květiny nebo zelené rostlinky. Ostré hrany vyměňte za oblouky a křivky – nejenže působí přívětivěji, ale jsou také prostorově úspornější než rohy.

Zlatá mantra na závěr: Decluttering

Tímto termínem se označuje snaha vyhodit ze svého života co nejvíc zbytečností, které buď bezúčelově plní skříně a šatníky, nebo v domě vytvářejí nepořádek a chaos. Čím méně věcí máte na očích, tím lépe. Dvojnásobně to platí v případě, že zařizujete malou ložnici. Ještě předtím, než do ní přesunete všechno šatstvo a doplňky, udělejte generální úklid a vyřaďte věci, které už nenosíte nebo jste nikdy nepotřebovali. Jednak se vám vytvoří místo ve skříních, jednak možná zjistíte, že nepotřebujete tolik úložných prostorů, takže místo další komody sem můžete dát originální taburet nebo pěkné designové křeslo.

Čtěte také

Ukázat další články

Populární truhlice – naházet, zavřít a je uklizeno

Kdo by si nepamatoval starodávné truhlice, které na půdě mívali naši prarodiče? Myslíte si, že jim už odzvonilo? Právě naopak. Truhly se znovu těší velké popularitě,…

Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

Potřebujete v ložnici úložný prostor, který nezabere moc plochy? Vsaďte na komodu. Je k dostání v nejrůznějších rozměrech a vždy vám poskytne dostatek místa na věci,…